Kertészet

Tuják, borókák, ciprusok kártevői

Az idegenhonos károsítók egyre növekvő száma és a honos kártevő közösségek átrendeződése a növényvédelem számos területén okoz jelentős, néha már-már leküzdhetetlennek tűnő problémát.

Így van ez a fásszárú dísznövényeink esetén is. A klimatikus változások nyomán számos, az örökzöldeket veszélyeztető faj válik egyre jelentősebbé, miközben az új kártevők megjelenése is folyamatos. A kártétel nyomán országszerte egyre szomorúbb képet nyújtanak az ágelhalással és növénypusztulással elcsúfított tujasorok, borókák és hamisciprusok (1. ábra).

1. ábra Kártétel tuján. Fotó: Debreceni Egyetem

A károkért több kártevő néhol együttes fellépése felelős. Az említett örökzöldeket egyaránt támadó borókaszú (Ploeosinus aubei) Európában honos állományinak előretörése a 2000-es évek elején indult meg. A rossz termőhelyre ültetett, vagy szárazság miatt legyengült fák a csökkent gyantatermelés miatt képtelenek megfelelően védekezni a kártevő ellen, így az sikerrel kolonizálja azokat. A legyengült fák törzsébe fúrt anya- és lárvajáratok jelentős fertőzés esetén a növény pusztulásához vezetnek. Telelő járatait kisebb hajtásokban készíti, ami miatt az érintett ágak elhalnak. A kártételt fokozza, hogy a bogár egy kártevő gombafaj terjesztéséért is felelős. Sajnos megfelelő csapda hiányában megjelenése nehezen detektálható. A kártétel első jele az áttelelő járatok által okozott ágelhalás, ami a még ép fákon is megjelenhet. Szerencsére az ellene való védekezést természetes ellensége a feketenyakú szúfarkas (Pseudoclerops mutillarius) is segíti.

2. ábra A boróka-tarkadíszbogár (Lamprodila festiva). Fotó: Debreceni Egyetem

A hazánkban élő csaknem 120 díszbogár faj egy része jelentős kártevő, míg mások ritkaságuk miatt védettek. A boróka-tarkadíszbogárra (Lamprodila festiva) (2. ábra) önmagában igaz ez a kettősség. A faj korábban csak a védett barcsi ősborókásban fordult elő és maga is védett volt, mára azonban észak felé terjedve nem csak a Kárpát-medencében, hanem Európa északibb vidékein is egyre jelentősebb kártevővé vált. Hazánk egyre enyhébb és egyre szárazabb időjárása kedvez térnyerésének. A lárvák a tápnövények kérge alatt lapos járatokat fúrva fejlődnek, kártételük nyomán ágak, vagy a teljes növény is kiszáradhat. A melegkedvelő bogarak májustól július elejéig röpködnek a tápnövények körül, vagy napoznak azok lombozatán és sárga ragacslappal csapdázhatók is. A bábozódást követően a frissen kelt bogarak jellegzetes röpnyíláson keresztül hagyják el a gazdanövényt.

3.ábra Borókamoly (Cydia interscindana). Fotó: Debreceni Egyetem

Az említett bogarak mellett egy apró lepke, a borókamoly (Cydia interscindana) is említést érdemel. A faj első példányai 2014-ben kerültek elő Budapesten, de később az ország más területein is sikerült igazolni a jelenlétét. A hernyók járatai a díszbogár lárvákhoz hasonlóan a kéreg alatt futnak, de a benne található szemcsés rágcsálék és ürülék alapján a bogár rácsálékkal telt járataitól könnyen elkülöníthetők (4. ábra). A május-június és augusztus-szeptember folyamán két alkalommal rajzó faj imágói feromon csapdával foghatók.

4. ábra Hernyó rágcsálék és ürülék. Fotó: Debreceni Egyetem

Az említett növekvő jelentőségű fajokon túl sajnos további kártevők okozta veszélyekkel is számolnunk kell. Ilyenek például a boróka- és a tuja-pajzstetvek (Carulaspis juniperi és C. catruelii), a tujafúró aranymoly (Argyresthia thiuella), de akár a polifág közönséges takácsatka, vagy talajlakók például pajorok által okozott kár is jelentős lehet.

Bármelyik kártevőről is legyen szó az ellenük való védekezés első lépése a megelőzés. A termőhely adottságainak megfelelő igényű, fertőzésmentes növények telepítését követően fontos azok megfelelő kondíciójának biztosítása. Ha ennek ellenére valamely kártevő jelenlétét észleljük kénytelenek leszünk védekezni. A fás részek kártevői esetén a fertőzött részek, vagy akár növények eltávolítása megsemmisítése szükséges, hisz a járatokban fejlődő lárvák ellen nem tudunk kellő hatékonysággal védekezni. A növény felületén élő kártevők és a rajzó imágók ellen inszekticides kezelés végezhető. Ilyen esetben a munkaegészségügyi várakozási idő betartása, illetve az előírásoknak megfelelő védőöltözet használata egyaránt elengedhetetlen. Motoros háti permetező használata esetén a telekszomszédokat is értesítenünk kell. Fontos az okszerű növényvédőszer-használat, mellyel környezetünk indokolatlan terhelése mellett a növényvédőszer-rezisztencia kialakulása is elkerülhető.

Ősz Aletta PhD hallgató, DE MÉK Növényvédelmi Intézet
Dr. Nagy Antal, intézetvezető, egyetemi docens, DE MÉK Növényvédelmi Intézet

agrotrend.hu / Debreceni Egyetem

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szakmai partner
Nyakas Farm
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés