Kertészet

A közösségi kertek története és hatásai

A városi zöldfelületgazdálkodásnak mára már számos aspektusa létezik. Míg pár évtizeddel ezelőtt csak a parkok, a zöld szigetek és a lakóépületek környezetében lévő, növényekkel beültetett felületek számítottak ebbe a kategóriába, mára már jelentős szerepet kapnak a vertikális kertek, a tetőkertek és egyre nagyobb jelentőségűek a közösségi kertek is.

A közösségi kertek fogalma és története

Fotó: Iverde

A közösségi kert általában egy formális kerttípus, melyet a helyi lakosság azon része használ, akik nem rendelkeznek az ingatlanukhoz tartozó saját kertrésszel. A közösségi kertek általában közös tulajdonban vagy használatban vannak, a feladatok és a benne lévő parcellák megosztottak a kertet művelők között. Jellemzően kerítéssel körbevettek, és nem állnak rendelkezésre bárki számára – csak a kertet művelők léphetnek be a területére. E tendencia eredményeként egy új típusú, sokak számára hozzáférhető kertek jöttek létre, amelyek olyan létesítményeket foglalhatnak magukban, mint a kávézók és a játékterek.

A közösségi kertek kultusza Angliából indult és innen terjedt el világszerte, s vált napról-napra egyre népszerűbbé. Egyik megálmodójuk, Ebenezer Howard szinte látnoki képességekkel rendelkezett a jóléti közösségi kertekkel kapcsolatban. Ma is számos alapelv kapcsolódik a nevéhez. A közösségi kertészeti tevékenység hosszú múltra tekint vissza. Az Egyesült Királyság délnyugati részén található Cornwall például híres többek között a 2000 éves közösségi kezelésű telkeiről is. A II. világháborúban pedig ezek a kertek mentettek meg sok embert az éhhaláltól.

Az Országos Kertészeti Egyesület szerint az Egyesült Királyság összes háztartásának 35%-a termel élelmiszert otthon vagy közösségi kertben. 2008 óta 29%-kal nőtt a városi területeken élők élelmiszercélú növényekkel való kertészkedése. Ugyanez a felmérés megállapította, hogy a fiatalok is egyre nagyobb arányban kezdenek kertészkedni: 2008 óta 63%-kal nőtt a kertészkedő 18-34 évesek száma.

A közösségi kertek több országban már gazdaságilag is szabályozottak. Az Egyesült Királyság kormánya az országban három kertvárosi rész kialakítását jelentette be 2020 előtt. A kormány a tájékoztatójában leszögezte, hogy nem kívánja meghatározni, mi is a kertváros. Más elvek mellett azonban rögzítik, hogy a helyi hatóságok fontolóra vehetik magánkertek, nagyméretű zöldfelületek és földterületek bevonását a kertvárosi rész kialakításába, miközben elkerülik a városok terjeszkedését.

Fotó: Iverde

Litvániában főként dísznövényeket termesztenek a közösségi kertekben és előtérbe kerülnek az egzotikus fajok. Vilnius város területe 401 km2. A városban 238 közösségi kert van, melyek összterülete csaknem 22 km2. A „közösségi kertészkedés” világszerte népszerű tevékenységgé vált; hálózatokat és koordináló csoportokat hoztak létre az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Dél-Afrikában és Ausztráliában, és a közösségi kertészkedés számos bizonyítéka másutt is megtalálható, beleértve Ázsiát és Dél-Amerikát.

Nem minden országban támogatják ilyen egyértelműen a közösségi kertek létrejöttét és fenntartását. Lesotho legnagyobb részén a közösségi kertek az összeomlás szélén vannak, a nem fenntartható gazdálkodási feltételek miatt. Ennek oka többek között a kor, nem, státusz és politikai hovatartozás miatt fennálló társadalmi különbségek, amelyek számtalan konfliktust idéznek elő a lakók között. Ezt kiegészíti a vandalizmus, a tolvajlás.

A közösségi kertészetet közösségi jellege határozza meg; a lakosság közösen dolgozik egy kert közös haszon érdekében történő fenntartásában. Bár a közösségi kertészeti tevékenységnek és vélt előnyeik elismerésének nagy múltja van, az elmúlt években megnőtt az érdeklődés a módszerben rejlő lehetőségek felmérése iránt, amellyel a lakosságot érintő egészségügyi és jóléti fenyegetéseket kezelni lehet. A közösségi kertészkedés előnyei túlmutatnak magukon a résztvevőkön, az összetartóbb közösségeken, a jobb fizikai környezeten és a termékek megosztásán.

Kisvarga Szilvia – Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Horotán Katalin – Eszterházy Károly Katolikus Egyetem

agrotrend.hu / MATE, EKKE

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés