Állattenyésztés

Gazdálkodás

Veszélyben a húsmarhaállomány

Komoly gazdasági kárral fenyegető kór ütötte fel a fejét az országban. A hatóság nemrég egy Bács-Kiskun megyei húsmarhatelepen gümőkórral fertőzött állatokat talált. Az állományt azonnal felszámolták, és megkezdték a járványügyi nyomozást is. A gyors intézkedés rendkívül fontos, mivel ha elszabadul a járvány, az exportpiacok elvesztésével az egész ágazat jövője veszélybe kerülhet.

Újabb termékpályán ütötte fel a fejét jelentős gazdasági kárral fenyegető állatbetegség. Míg a baromfiágazatban a madárinfluenza, a sertéságazatban pedig az afrikai sertéspestis okoz jelentős kiesést a gazdálkodóknak, a szarvasmarhatartók mindeddig megúszták komolyabb járvány nélkül – írja a Magyar Nemzet.

Ám a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei a napokban egy Bács-Kiskun megyei állattartótelepen gümőkór-fertőzöttséget igazoltak. Bár egyelőre úgy tűnik, elszigetelt esetről van szó, a húsmarhatartók részéről nem árt az óvatosság, hiszen ha elszabadul a járvány, annak komoly gazdasági következményei lehetnek.

Hazánkban minden szarvasmarhánál évente kötelezően végeznek gümőkórvizsgálatot. Emellett a Nébih laboratóriuma házi, vadon élő és fogságban tartott emlősállatból származó mintákat is vizsgál a gümőkór kórokozójának kimutatása céljából. Így történt azon a Bács-Kiskun megyei farmon is, ahol a telepek közti állatmozgatást követően, a karantén ideje alatt elvégzett gümőkórvizsgálat derített fényt a fertőzöttségre. A Nébih tájékoztatása szerint az érintett telepen forgalmi korlátozást rendelt el a hatóság. Az eredmények alapján a hatóság a feladó Bács-Kiskun megyei gazdaságban további vizsgálatokat és – már a gyanú alapján – forgalmi korlátozást rendelt el. 

Fotó: mno.hu

A Nébih laboratóriumi vizsgálatai a származási telepen is megerősítették a betegség jelenlétét, az állomány felszámolása megtörtént. A hatóság ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy az EU-szerte egységes vágóhídi, hatósági állatorvos felügyeleti rendszernek köszönhetően fertőzött állat húsa nem került forgalomba.

A szakemberek jelenleg azt vizsgálják, hogy milyen módon kaphatták el az állatok a kórt. A hatóság tájékoztatása szerint hazánk bizonyos területein, különösen a Dunántúlon, egy-egy legeltetett háziállat-állomány szinte minden évben megfertőződik, aminek forrása a legtöbbször a fertőzött vadállománnyal való találkozás.  Tavaly több esetben is igazolták a fertőzöttséget a vizsgálatok, ennek ellenére hazánknak sikerült megőriznie a „gümőkórtól hivatalosan mentes” minősítést, mivel a fertőzött telepek száma a jogszabály által megengedett érték alatt maradt.

Ez nagy eredmény, s remélhetőleg az idén sem alakul ki komolyabb járvány, hiszen az jelentős veszteséget okoznak az ágazatnak. Ezért a Nébih szerint minden betegségkitörés gyors intézkedést és alapos vizsgálatot igényel. Ha ugyanis hazánk elveszíti a mentességet igazoló státusát, akkor leállhat az élőmarha-export, ami a teljes hazai húsmarhaágazatot bedöntheti. 

agrotrend.hu / Magyar Nemzet

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés