Állattenyésztés
Gazdálkodás
Rosszul indult az év az állattenyésztőknek
A tavaly drasztikusan megemelkedett termelési költségek csökkenésére egyelőre semmi esély. A termelői árak csak lassan akarnak felfelé mozdulni, ami mindaddig így lesz, amíg a sokszor gátlástalan beszerzési módszereket alkalmazó feldolgozók és áruházláncok máshonnan meg tudják venni a számukra szükséges árut.
El kellene már gondolkodni azon, hogy milyen módon lehetne gátat szabni az áruk határokat nem tisztelő globális kereskedelmének! A sok ezer kilométerről ide-oda szállított élelmiszerek nemcsak a helyi termelőket teszik tönkre, de hatalmas ökológiai lábnyomot is hagynak maguk után. A piaci szereplők többségét – bármilyen szép történeteket is adnak elő magukról – nem a fenntarthatóság mozgatja elsősorban, hanem a megszerezhető profit, az pedig sokszor nem a helyben termelt termék helyben értékesítésével lesz a legnagyobb.
Az EU Bizottsága hallani sem akar sertéságazati beavatkozásról. Ennek oka, hogy a legnagyobb túltermelők (Németország, Spanyolország, Dánia, Hollandia) folyamatosan blokkolnak minden olyan intézkedést, amelyek megvédenék a számukra inkább piacot jelentő tagállamok (köztük hazánk) termelőit. A legutóbb február elején tartott ülésen már 13 ország, köztük hazánk, követelt azonnali beavatkozást, de a fentebb említett négy tagállam, továbbá Olaszország, Finnország és Svédország nemmel szavaztak. Az EU mezőgazdasági biztosa szerint „a rendkívüli piaci válságkezelési intézkedések bevezetése csak elodázná a probléma megoldását”. Vagyis az EU-nak olcsóbb és jobb, ha most hullanak ki a gyengébbek.
Talán soha nem volt olyan gyenge mezőgazdasági biztos, mint a mostani, pont akkor, amikor a szélsőséges klímavédők, akik az európai állattartás leépítését követelik, olyan erős embert tudhatnak elvtársuknak, mint a poliglott holland Frans Timmermans, akit az EU klímapolitikájának felelőseként a Politico újság tavaly év végén az EU 4. legbefolyásosabb embereként aposztrofált.
Nemrég indult a sertéshús fogyasztást ösztönző kampány, aminek keretében az AMC-n keresztül a szaktárca 200 millió forintot költ, hogy felhívják a fogyasztók figyelmét erre a kiváló élelmiszerre. A sertéshús fogyasztás azonban hiába emelkedett 33 kilóra fejenként 2021-ben, ha ennek egy része nem hazai, hanem dömping áron idehozott külföldi hús. Miközben az áruházláncok közül többen is azt híresztelik magukról, hogy csak hazai sertéshúst árulnak a boltjaikban, az elmúlt hetekben szokatlanul nagy mennyiségben jelent meg a spanyol és a német sertéshús a polcokon.
A kormány elvileg költségmentes hitelt biztosít a sertéstartóknak, azonban a bankok gyakorlatilag nem akarnak az ágazat szereplőivel hitelszerződést kötni a kockázatok miatt.
Az uniós szabályozás és a Bizottság gúzsba köti a tagállamokat, nehogy segíthessék a termelőit. A politikusok előszeretettel mondogatják, hogy nekik mindenki fontos, ám az életképtelen ágazati szereplők életben tartása nemcsak az érintetteket csapja be, hanem torz ágazati szerkezetet konzervál.
Mit lehet tenni?
- Nagyon gyorsan, mintegy 10-15 milliárd forint összegben mentőövet kell dobni az életképes sertéstartóknak, akik pedig nem azok, nekik segíteni kell más boldogulást találni.
- Szigorúan ellenőrizni kell a boltokat, honnan szerzik be a sertéshúst, a fogyasztókat folyamatosan tájékoztatni kell, hogy melyik üzletlánc mennyi import húst forgalmaz.
Betelt a pohár, forronganak a termelők. A döntéshozóknak cselekedniük kell minél előbb, máskülönben forró tavaszunk lesz!
agrotrend.hu / allattenyesztok.hu/Dr.Wagenhoffer Zsombor