Állattenyésztés
Gazdálkodás
Növényi hatóanyagok alkalmazása a brojlercsirke immunitásának fokozása érdekében
A mezőgazdaságban jelen lévő rezisztens patogének, valamint az antibiotikum-alkalmazásra vonatkozó szabályozások következtében globális szintű célt képez az antimikrobás szerek felhasználásának csökkentése. Napjainkban számos kutatás folyik olyan természetes hatóanyagok alkalmazásával, melyek az immunválaszt fokozó hatással rendelkeznek és természetes úton segítik a gazdasági állatfajok védekezőképességének kialakulását.
Kutatásunk során a karotinoidokban gazdag paprikaporból származó kivonat, továbbá a paprikafeldolgozás melléktermékeinek magas oligoszacharid-tartalmú kivonatát és az antocianinokban gazdag meggyextraktum hatását vizsgáltuk a brojlercsirke immunválaszára, valamint a bélben található mikroorganizmusokra és a vékonybél morfológiai tulajdonságaira nézve, melyek közül utóbbi a táplálóanyagok felszívódására ad választ. Eredményeink alapján megállapítottuk, hogy az egyes hatóanyagok milyen pozitív hatást gyakorolhatnak a termelésre.
A karotinoidokban gazdag paprikakivonat a brojlercsirke szervezetében a sejtes immunválasz fokozására, ezáltal a gyulladásos reakciók csökkentésére képes. Alkalmazásuk javasolt a táplálóanyag-felszívódás javításának szempontjából is. A brojlercsirkék béltraktusában a Bifidobacteriumok növelésével a megfelelő mikrobiota egyensúlyának kialakulásához is hozzájárulhat. A magas oligoszacharid-tartalmú kivonat felhasználása javasolt a gyulladásos immunfaktorok enyhítése céljából, továbbá a brojlercsirkénél fontos immunglobulin G antitest szintjét is képes növelni.
A hatóanyag a bélbolyhok hosszának és a bélnyálkahártyaréteg vastagságának növekedését is elősegítheti, amivel a táplálóanyagok hatékonyabb felszívódásához járul hozzá. Az antocianinokban gazdag meggyextraktum a brojlercsirkénél gyulladáscsökkentő szereppel bírhat, pozitív hatással lehet a táplálóanyagok hasznosulására, továbbá kedvező hatást gyakorolhat a bél-mikrobiota hasznos baktériumcsoportjának, a Bifidobacteriumok arányára.
Dr. Csernus Brigitta – Dr. Czeglédi Levente
DE-MÉK, Állattudományi, Biotechnológiai és Természetvédelmi Intézet, Állattenyésztési Tanszék
agrotrend.hu / Debreceni Egyetem