Állattenyésztés

Nébih: Állattartók és állatorvosok támogatást igényelhetnek a rezisztenciavizsgálatok elvégzésére

 

2023 január 1-től lehetőség nyílt a rezisztenciavizsgálatok pénzügyi támogatással történő megvalósítására. A támogatás a kis létszámú állattartó telepek élelmiszertermelő állatai esetében elvégzett mintavételre, a laboratóriumi bakteriológiai vizsgálatra és az érzékenységi teszt elvégzésére vonatkozik, mértéke a vizsgálat típusától függ.

Az antibiotikum kezelésnek ellenálló bakteriális fertőzések jelentős köz- és állategészségügyi kockázatot hordoznak. Emellett a nem vagy nehezen kezelhető megbetegedések gazdasági károkat is okozhatnak az állatállományokban, ezért elengedhetetlen a fertőzések szakmailag megalapozott gyógyszeres kezelése – írta a Nébih a legfrisebb írásában.

A laboratóriumi érzékenységi vizsgálatok segítenek a betegséget okozó kórokozók leküzdéséhez megfelelő hatóanyag kiválasztásában, mellyel célzott terápia végezhető.

Továbbá egyes hatóanyagok – a közegészségügy védelme érdekében – kizárólag ezen vizsgálatokat követően használhatóak.

Az állatgyógyászati készítményekre irányadó rendelet1 alapján a humánegészségügyi szempontból ún. kritikusan fontos antibiotikumok (3-4. generációs cefalosporinok, fluorokinolonok, kolisztin) csak rezisztenciavizsgálati eredmény vagy telepi rezisztencia térkép birtokában alkalmazhatóak élelmiszertermelő állatok kezelésére.

2023. január 1-től a fentiekkel összhangban az Agrárminisztérium megteremtette a rezisztenciavizsgálatok támogatott elvégzésének lehetőségét.2

A hozzájárulás a kis létszámú állattartó telepek élelmiszertermelő állatai esetében a mintavételre, a laboratóriumi bakteriológiai vizsgálatra és az érzékenységi teszt elvégzésére terjed ki, a rendeletben meghatározott feltételek alapján és összeghatárig.

Gazdaságonként az első egyed mintavételezése után 1.500 Ft, minden további egyed, valamint környezeti mintavétel után 100 Ft támogatás igényelhető.
A bakteriológiai vizsgálat költségei 3.500 Ft-ig támogathatóak.

Fotók: canva.com

A korongdiffúziós módszer alkalmazása esetén 2.000 Ft, míg a MIC (minimális gátló koncentráció) vizsgálatra 10.000 Ft a támogatható költség értéke.

A vizsgálatok bármely engedélyezett hazai állategészségügyi laboratóriumban elvégeztethetők, ahol lehetőség van a felsorolt módszerek igénybevételére.

Az állattartók és szolgáltató állatorvosok számára a pénzügyi támogatás remek lehetőség, amellyel a köz- és állategészségügy védelme mellett a gazdaságos gyógykezelésekhez és a fertőző betegségek csökkentéséhez is hozzájárulhatnak.

Kapcsolódó jogszabályok:
128/2009. (X. 6.) FVM rendelet
2 148/2007. (XII. 8.) FVM rendelet

agrotrend.hu/Nébih

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés