Állattenyésztés
Gazdálkodás
MÁSZ: hatályba lépett a módosított 148-as rendelet
Tavaly augusztusban minden előzetes értestés nélkül függesztették fel az állattenyésztők által „148-as”-ként emlegetett támogatást, amit a 148/2007-es FVM rendelet szabályoz. A minisztérium váratlan intézkedését az állattartók azért is sérelmezték, mert a döntés nemcsak a lehető legrosszabbkor jött, de nagyon rosszul is volt kommunikálva. Jó hír, hogy 2023-ban ismét megnyitották a keretet, a tavalyival megegyező összeggel. Idén kevesebb betegségre, de nagyobb fajlagos támogatást lehet igényelni. Megkérdeztük a tenyésztőket, hogyan érintette őket a tavalyi támogatás megvonás és hogyan terveznek idén.
A Magyar Állattenyésztők Lapjának nyilatkozó 1000 fejőstehenet tartó és jelentős mennyiségű vemhes üszőt előállító telep vezetője elmondta, hogy a 148/2007-es rendelet szerinti támogatások megvonása 4 965 600 forinttal kevesebb bevételt jelentett számukra 2022-es évre. Egy másik, 500 tehenes telep az érintett 5 hónapban összesen 4,5 millió Ft támogatástól esett el, azaz egy tehénre vetítve 900 Ft kiesést jelentett, hogy augusztustól nem fizettek támogatást a vérvizsgálatokra és a vágóra leadott tehenekre és a vemhes üszőkre.
Több kiadás, kevesebb bevétel
Egy 1500 tehenes telepen, ahol paratuberculosis mentesítés folyik, heti rendszerességgel küldenek a NÉBIH laborba vérmintákat a pozitív egyedek kiszűrésére. Ez a vizsgálat a tavaly augusztus 13-i felfüggesztésig támogatott volt, addig csak az áfát kellett a cégnek állnia, amit aztán visszaigényelt. Az év hátralévő részében már a teljes bruttó összeget kellett fizetniük, azaz mintánként 1905 forintot, ami havi szinten 571 500 forintba kerül. Emellett, a C001 technikai kódú támogatási jogcím kiesése, ami a vemhes üszők és a vágásra leadott tehenek után igényelhető, havi 150 ezer forint bevételkiesést eredményezett.
A rendelet módosítása szakmai alapon indokolt
A keret kimerülés okainak feltárásából az állattenyésztők is sokat tanulhatnának. Tény, hogy voltak olyan vizsgálatok, illetve módszerek, amiken a kor túlhaladt vagy amiket nem szakszerűen végeztek el, ezért a rendelet megérett a változtatásokra. A fajlagos támogatási összegek frissítése is indokolt volt, hiszen ezek hosszú ideje nem változtak, miközben a vizsgálatok, a készítmények és a beavatkozások ára sokat drágult. Ebben volt is egy jó és konstruktív szakmai egyeztetés a Minisztérium és a MÁSZ, illetve még néhány szakmai szervezet között. Ennek eredménye, hogy a vérvizsgálatok és vakcinázás fajlagos támogatási összegeit 30 százalékkal megemelték. Az is előfordulhat, hogy a tavaly elmaradt és az idénre tervezett vizsgálatokat az év első részében végzik el és ez okoz majd idő előtti keret kimerülést.
agrotrend.hu / MÁSZ