Állattenyésztés

Gazdálkodás

„Magyar tej föl, szlovák tej le!”

Ádáz és kíméletlen harc folyik a tejpiacon, a termelők elkeseredettségükben tiltakozó akcióba kezdtek. Balatonfüreden Somogyot – öt nagyobb és több kisebb vállalkozástól – csaknem 110-en képviselték. Véglegessé vált: ha a mostani megmozdulás után nem lesz érdemi elmozdulás, rövid időn belül újult erővel folytatják tiltakozásukat a tejtermelők.

– Minden raklap magyar tej, egy munkahely, Tej egészség, termelni veszteség, Magyar tej föl, szlovák tej le – üzentek tiltakozótáblákon a döntéshozóknak a termelők. Egy másikon az állt: Becsaptak minket, dühösek vagyunk! Csakúgy záporoztak a történetek, az elkeseredett gazdák, a vállalkozók egymás között is megosztották gondjaikat, több felszólaló az ágazat problémáinak hátterét taglalta.

– Feszültek a termelők, hiszen mindenki veszteséget termel, s ezt így nem lehet a jövőben folytatni – mondta a demonstráció helyszínén a Somogyi Hírlapnak Bakos Gábor, a kazsoki Bos-Frucht szövetkezet állattenyésztési igazgatója. – A tiltakozók ugyanakkor fegyelmezetten viselkedtek, megőrizték higgadtságukat, nem történt rendbontás. Az is jól esett, hogy számos városlakó kíváncsi volt az akciónk céljára, sokan szolidaritásukról biztosították a tiltakozókat. Lényeges, hogy összefogtak a termelők, érezni lehetett, hogy az egymástól távolabbi régiókban is hasonlóak a problémák, amelyre azonnal megoldást kell keresni. Nem lehet elódázni a cselekvést, határozott gazdasági lépésekre van szükség.

Foto:123RF

Nádudvaron is demonstráltak, Balatonfüredre valamennyi dunántúli megyéből érkeztek tüntetők, akadt olyan fiatal felszólaló, aki a 20-30 éves korosztály problémáira hívta fel a figyelmet. A tanult, tisztességesen dolgozó ifjú agrárosok a saját szakmájukban, hazájukban akarnak dolgozni, s nem feltétlenül kívánnak külföldre menni. Ehhez persze az kell, hogy rendeződjön az ágazat helyzete, jövője, de a literenként 60-65 forintos felvásárlási ár nem ebbe az irányba mutat. Nehézségek sorozatát élték, élik át a tejpiac szereplői, s a következő hónapokban újabb kihívásokra számíthatnak. A gazdaságilag elmaradott kistérségekben pedig hatványozottan fontos a tejipar jelenléte, mivel közvetlenül és közvetve százaknak adhat munkát, feltéve, ha hosszú távon is megmaradnak a gazdaságok. Amennyiben a felvásárlási árak és egyéb, a termeléshez szükséges feltételek esetében nem hoznak kedvező döntést, úgy sok helyen előbb-utóbb szélnek eresztik a dolgozókat, a teheneket vágóhídra küldik, a vállalkozásokra lakat kerül.

– Import külföldi tehéntől? Megisszuk a levét! – utalt az egyik felirat az egyik legégetőbb kérdésre. Az országba hatalmas mennyiségű, dömpingáron beáramló tej és tejtermékekkel kapcsolatban gyors, határozott lépéseket követeltek a demonstrálók.

– Együtt voltak a termelők, közös gondolkodásnak, cselekvésnek lehettünk tanúi pénteken Balatonfüreden – így Bakos Gábor. – Reméljük, hogy a tiltakozók üzenete mindenkihez elér, s elindulnak a várva várt változások.

agrotrend.hu/sonline.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés