Állattenyésztés

Gazdálkodás

Hírek

LEHETÜNK-E MÉG EGYSZER ÚJRA A TÍZMILLIÓ SERTÉS ORSZÁGA?

Európa-szerte látványosan csökkent a sertésállomány, de Magyarország abból a szempontból kivétel, hogy itt kevésbé volt nagy a visszaesés. Ha a vágásokat nézzük éves szinten, akkor némileg javult a tendencia és újra kezd növekedni a haszonállatok száma. Sokszor hallhattuk azt a kijelentést az utóbbi egy évben, hogy az állattenyésztők éve lehet az idei. Az adatokból kiderült az is, hogy már 2023-ról is elmondhatták ugyanezt az érintettek. Hollósy Tibor, a KOMETA 99 Zrt. beszerzési igazgatója a Vitafort Zrt. dabasi partnertalálkozóján arról beszélt, hogy a vágás számokat tekintve már idén januárban növekedett a kocaállomány az előző évekhez képest.

Hollósy Tibor, a KOMETA 99 Zrt. beszerzési igazgatója

Megközelítőleg 500 ezer darabbal több sertés lesz a piacon, amelynek a vágóhidak nagyon örülhetnek, mert így többet dolgozhatnak majd fel. A tavalyi évet a sertéstenyésztő- és hizlaló cégek egyértelműen jól zárták, ezért az idei év is jó előjelekkel indult és folytatódhat. Európa nagy és meghatározó sertéstartó országai – Belgium, Hollandia, Németország, Dánia – jelentős vágás- és állománycsökkenést szenvedtek el az elmúlt években, de idehaza már tavaly is csak minimálisan, mintegy 0,9 százalékkal csökkentek ezek a számok.

„Ezzel Magyarország az első helyen végzett azon országok között, ahol a legkevésbé csökkent a vágások száma”

A túlságosan szigorú környezetvédelmi hatósági előírások, a túlzott állatvédelem annyira sarokba szorította a termelőket az unió meghatározó, előbb említett országaiban, hogy a tenyésztési engedélyeket már egyre nehezebben adták ki, s emiatt sokan azt az utat választották, hogy végleg felhagytak a termeléssel. Ráadásul a kormányok támogatták is azokat, akik így döntöttek. Hollósy Tibor szerint ez a termelői kapacitás valahol felszabadul, s ennek meg is kell majd jelennie.

-Mi abban bízunk, hogy vagy Magyarországon jelenik meg a hazai termelők által, vagy pedig ezek a vállalkozások megjelennek Kelet-Európában. Ezekkel a jelentős kapacitáscsökkenésekkel előbb-utóbb kialakul egy keresleti piac ezekben az országokban, hiszen ezek a nagy kibocsátó államok exportőrök voltak sertéshúsból, viszont az állománycsökkenés miatt akár importőrré is válhatnak. Magyarországnak, mint agrárországnak ez egy jó lehetőség lesz, hogy a megtermelt, jó minőségű gabonát ne exportáljuk alapanyagként, hanem bőrbe csomagolva értékesítsük -érvelt Hollósy Tibor.

Szervezettség is kell ehhez az ágazathoz, mert közismert az a mondás, hogy a baromfitenyésztők azért vannak jobb helyzetben másokhoz képest, mert a piaci visszaeséseket és zavarokat jól tudták átvészelni a hatékony összefogásnak köszönhetően. A beszerzési igazgató ezzel az állítással egyet értve azt mondja, hogy tanuló pályán vannak, van hová fejlődni.

Hozzátette:

„A baromfisok a sertésszektor előtt járnak, a marhaszektor pedig valahol a sor végén található, a sertéságazat pedig középen helyezkedik el. Ezen csak úgy lehet változtatni, ha együtt gondolkodunk a termelőkkel, megértjük egymás problémáit, ezért akkor lesz jó az együttműködés, mind a termelő, mind pedig a feldolgozó a folyamat végén jól jár”.

A tanulási folyamat valójában újra tanulást jelent, hiszen nem volt mindig ilyen nehéz helyzetben ez az ágazat. A nyolcvanas évek közepén még a tízmillió sertés országaként tartották számon Magyarországot, tehát minden lakosra jutott egy sertés. Jelenleg 2,6 millió a hazai állomány. Terület van bőven a fejlődéshez, hiszen az állatsűrűség idehaza 26 darab 1 négyzetkilométerre vetítve. Belgium, Hollandia esetében 250 darab az állománysűrűség. Ha ezt a számot nem is érjük el, s helyette megcélozzuk a százat, akkor újra tízmillió sertésről beszélhetünk Magyarországon. Ennek érdekében lépésről-lépésre kell újraépíteni ezt az ágazatot.

Ennek érdekében a vágások színvonalán és hatékonyságán kell változtatni, amelyhez a nyáron megnyíló állattenyésztési pályázatok is segítségre lehetnek -hangzoott el a dabasi partnertalálkozón.

agrotrend.hu/https://novenyvedoszer.hu/

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nyakas Farm
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés