Állattenyésztés

Gazdálkodás

Külföldre kevesebb, vágóhídra több sertés ment

Sok sertést adunk el Romániába, Ausztriába, Szlovákiába és Hollandiába is.

Az élősertés-export csökkent, a húskivitel viszont nőtt az idei első fél évben, miközben az importnál mindkét termékkörben ezekkel ellentétes folyamatok zajlottak, mindez pedig csökkenő árak által meghatározott piacon – derül ki az Agrárközgazdasági Intézet húspiaci jelentéséből, írta a Világgazdaság.

Fotó: vg.hu

 

A Központ Statisztikai Hivatal adatai szerint  Magyarország élősertés-kivitele 2 százalékkal csökkent 2021 első hat hónapjában az egy évvel korábban a külpiacon eladott mennyiséghez viszonyítva, 15 ezer tonnára. 

A legfőbb partnerek Románia, Ausztria, Szlovákia és Hollandia voltak. Az élősertés-behozatal 3,5 százalékkal nőtt a megfigyelt időszakban, a legnagyobb beszállítónak Szlovákia, Horvátország, Németország és Csehország számított – írja jelentésében az Agrárközgazdasági Intézet (AKI).  A nemzetközi piacon értékesített sertéshús mennyisége csaknem 10 százalékkal (75,7 ezer tonnára), értéke 1 százalékkal nőtt 2021 első hat hónapjában a 2020. január–júniusihoz képest. 

A legtöbb sertéshúst Romániába, Olaszországba és Horvátországba szállították. Ezzel együtt Romániába 2, Olaszországba 34, Horvátországba pedig 20 százalékkal csökkent a kivitel. A sertéshúsimport mennyisége 6 százalékkal kevesebb, 65 ezer tonna volt, értéke 24,5 százalékkal csökkent. A sertéshús 67 százaléka Németországból, Spanyolországból és Lengyelországból származott. 

Az AKI adatai szerint a hazai termelésű vágósertés termelői ára hasított meleg súlyban, áfa és szállítási költség nélkül kilogrammja 479,2 forint volt 2021 augusztusában, ami 6 százalékos csökkenés az egy évvel korábbi átlagárhoz képest. A vágási statisztikák alapján az első fél évben a sertések vágása élősúlyban 4 százalékkal nőtt az előző év hasonló időszakához képest. Az Európai Unió eközben a tavalyi első fél évhez viszonyítva 17 százalékkal több, 2,9 millió tonna (friss, fagyasztott és feldolgozott) sertéshúst értékesített a nemzetközi piacon – közölte az Európai Bizottság. Az export 57 százaléka Kínába irányult, ahova az egy évvel korábbinál 6 százalékkal több, csaknem 1,7 millió tonna uniós sertéshús került. 

Az unióban az „E” kereskedelmi osztályba tartozó sertés vágóhídi belépési ára 1,53 euró/kilogramm hasított hideg súly volt 2021 júliusában, vagyis nem változott lényegesen egy év alatt. Az uniós sertéspiac szempontjából meghatározó vállalatok és vágóhidak sertésárai átlagosan 11 százalékkal voltak alacsonyabbak 2021 34. hetében az előző év azonos hetének átlagárához képest. A németországi szerződéses ár 1,30, a West Fleisch 1,31 és a Tönnies felvásárlási ára 1,30 euró/kilogramm hasított súly volt a megfigyelt héten. A Vion 1,40, a Danish Crown 1,20 és a Tican 1,21 euró/kilogramm hasított súly áron vásárolta a sertéseket ekkor. A németországi vágóhidak átvételi árai csökkentek a 35. héten az előző hetihez viszonyítva.

Az Amerikai Egyesült Államok agrárminisztériumának (USDA) adatai szerint az USA sertéshústermelése 1 százalékkal csökkent 2021 január–júliusában a 2020. január–júliusi volumenhez képest. A vágások száma szintén 1 százalékkal csökkent, a vágóhidakra kerülő sertések átlagos élősúlya nem változott a megfigyelt időszakban. 

Az USDA augusztusban megjelent elemzése szerint az USA sertéshústermelése 6 százalékkal csökkenhet 2021 harmadik negyedévében a 2020. július–szeptemberben előállított mennyiséghez viszonyítva. A belső fogyasztás 8 százalékkal csökkenhet, míg a sertéshús értékesítése nem változik számottevően a nemzetközi piacon. Az USA élősertés-importja és sertéshús-behozatala egyaránt bővülhet a jelzett időszakban 6, illetve 13 százalékkal. 

agrotrend.hu / Világgazdaság

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés