Állattenyésztés

Hírek

K&H Agrár CO2-kalkulátor: a hazai agrárium kibocsátása csak a nyugati átlag harmada

A K&H tavaly indult agrár CO2-kalkulátorának köszönhetően már nemcsak globális és uniós, hanem hazai adatok is ismertek lettek. Ezekből kiderül, hogy hazai agrárium kibocsátása a nyugati agrárium átlagának csupán a harmada.

Hiánypótló kezdeményezésként indította el 2023-ban a K&H csoport és az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) a K&H agrár CO2-kalkulátort, abból a felismerésből kiindulva, hogy a klímaváltozás, az uniós közös agrárpolitika és a szigorúbb fogyasztói elvárások egyaránt a környezetet kímélő termelés irányába mozdítják az agráriumot. Az online elérhető, bárki számára használható kalkulátor a cégek saját valós termelési adatai és a szektor nemzetközi iparági statisztikái alapján mutatja meg, hogy mekkora karbonkibocsátása van az adott gazdaságnak. A kalkulátor kifejezetten a mezőgazdasági eredetű üvegházhatású gázokat (ÜHG) – vagyis a szén-dioxidot, a metánt és a dinitrogén-oxidot – vizsgálja.

Forrás: pixabay.com

A K&H agrár CO2-kalkulátort már több mint 40 hazai agrárcég kitöltötte, így láthatók az első összesített ágazati eredmények – mondta Demeter Zoltán, a K&H Agrárüzletág vezetője. Ezek alapján az átlagos országos bruttó kibocsátás a növénytermesztési ágazatban 2000 tonna szén-dioxid alatt marad, a sertéságazatban 3600 tonna szén-dioxid, a szarvasmarha-ágazatban pedig meghaladja a 9200 tonnát. Az üzletágvezető szerint mindez tehát hazai szinten is igazolja a nemzetközi becsléseket, hogy komoly eltérések vannak az egyes ágazatok ÜHG-kibocsátása között.

Ennél is jobban szemlélteti a különbségeket a fajlagos bruttó kibocsátás, ugyanis 

  • a növénytermesztés esetében 1,87 tonna CO2/hektár,
  • a tejtermelésben 0,76 kilogramm CO2/kilogramm tej,
  • a sertéstenyésztésben 1,66 kilogramm CO2/élősúly-kilogramm,
  • a szarvasmarha ágazatban pedig 5,15 kilogramm CO2/élősúly-kilogramm kibocsátás jellemző.

Az eredmények arra is lehetőséget adnak, hogy összevessük a hazai kibocsátást a nemzetközi adatokkal. Ezek alapján az látható, hogy míg a hazai agrárium átlagos kibocsátása 547 tonna CO2/millió euró eszköz, addig a nemzetközi adatok alapján ez 1528 tonna CO2/millió euró eszköz, vagyis a hazai kibocsátási érték a nyugati értékeknek közel harmada – tette hozzá Demeter Zoltán. (A vetítési alap a cégek eszközértéke.)

A K&H-nál a hazai ESG-szabályozás megjelenésével, illetve az uniós jelentéstételi kötelezettség (CSRD) második, nem tőzsdei nagyvállalatokra vonatkozó szakaszához közeledve azt látják, hogy egyre nagyobb a vállalkozások nyitottsága a kalkulátor használatára. Ezzel ugyanis a vállalatok lehetőséget kapnak bemutatni fenntarthatósági eredményeiket vevőiknek és egyéb partnereiknek, másrészt a saját fenntarthatósági jelentésük egyik fontos elemeként használhatják a kalkulátor eredményeit.

Demeter Zoltán szerint van olyan cég is, amelyik a cégérték és reputációs érték növeléséhez kívánja alkalmazni a kalkulátort.

agrotrend.hu / Világgazdaság

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés