Állattenyésztés

Gazdálkodás

“Isten útjai kifürkészhetetlenek… De nem adjuk fel a kutatást!”

E mondat hangzott el zárszóként az immár ötödik alkalommal megrendezett Húsmarha Szemináriumon. A kijelentés akár a rendezvény mottója is lehetett volna, hiszen a 2022. február 3-án, Mezőfalván tartott egész napos esemény során öt kiváló szakembertől hallgathattak az érdeklődők színvonalas előadásokat, melyek mind a húsmarhatartás és -tenyésztés gyakorlati vonatkozásait taglalták.

Húsmarha Szeminárium gondolata 2018. év végén született meg, és 2019 februárjában tartották meg az első rendezvényt, melynek igen nagy visszhangja és sikere volt a témában érdekeltek körében. Az eredetileg évi kettő alkalomra tervezett programsorozatot a mindig éppen aktuális Covid-helyzet persze befolyásolta, de töretlen lelkesedés tapasztalható az ismeretek bővítésére. A rendezvény alapkoncepciója szigorúan a gyakorlatban jól alkalmazható eszme- és tapasztalatcsere a legújabb technikák, technológiák ismeretanyagának átadásával, interaktív fórum jelleggel. A szeminárium kulcsfigurái Mozsgai József gyakorló gazda , mint szervező – a Mozsi Major tulajdonosa – és Dr. Orosz Szilvia az ÁT Kft. részéről, valamint a meghívott előadók és a lelkes húsmarhatartók, többnyire a fiatalabb korosztályból.

 

Az ördög a részletekben rejlik

Dr. Gyulay Gyula mindamellett, hogy gyakorló állatorvos, az Embriobos Kft. tulajdonosa is. Előadásában pro-kontra hallhattuk a bikahasználat és a mesterséges termékenyítés gyakorlati vonatkozásait, a két irányban rejlő lehetőségeket és veszélyeket.

A szakember kiemelte, hogy főként a jelen helyzetben, amikor a bikatámogatás aranykorát éli, különösen célszerű volna a tenyész állatok andrológiai vizsgálatát is megfontolni, arra nagy hangsúlyt fektetni, így kiszűrhetők volnának a bika miatti sikertelen vemhesülések. A vizsgálat nem bonyolult, és nem is kell nagy költségekre gondolni, viszont sok fejtöréstől kímélheti meg a gazdát, aki csak 1-2 hónap csúszással – jócskán a fedeztetési idény közepén – döbben rá a fájdalmas valóságra.

A szakember egyebek mellett felhívta a figyelmet, hogy a mesterséges termékenyítés sikere az inszeminátor ügyes kezén is múlik – és itt nem csak a katéterbevezetésre kell gondolni! Aláhúzta, hogy az inszeminátori tevékenységnek része kell, hogy legyen a visszaellenőrzés, ezért a vemhességvizsgálatot is követelni kell a „nyakkendős bikáktól”.

Dr. Gyulay Gyula, Dr. Lehocky János, Mozsgai József, Dr. Szűcs Márton, Dr. Halász András / fotó: MAL

 

Honnan indul a jó széna?

Dr. Halász András gyepgazdálkodási szakember előadásában a rétek, legelők műtrágyázásának hasznáról, az árak elszabadulása után a mérleg serpenyőjének két oldaláról hallhattunk. Azzal mindenki tisztában van, hogy a tápanyagot a gyep is meghálálja.

ÁTLAGOSAN 10 KG N-HATÓANYAG ESETÉN +1 TONNA ZÖLDTÖMEG VÁRHATÓ A GYEPEKEN.

 

Az anyai hatás szerepe a szelekcióban

A kiadós ebédet és kötetlen beszélgetést követően Dr. Szűcs Márton, a Limousin és Blonde d’Aquitaine Tenyésztők Egyesületének ügyvezetője, az állattenyésztés tudományok doktora állt ki a pódiumra. Felhívta a figyelmet arra, hogy ugyan az apaállatokra sokkal több figyelmet fordítunk – hiszen arányaiban több utódot köszönhetünk nekik, mint a nőivarnak –, az anyai hatás azonban a genetikai hatáson túl többet is jelent:

A MÉHEN BELÜLI FEJLőDÉSI SZAKASZBAN AZ ANYA GÉNJEIBEN KÓDOLT TULAJDONSÁGOK KÖRNYEZETI HATÁSKÉNT ÉRVÉNYESÜLNEK.

 

Ki fia-borja?

Mozsgai József, a Húsmarha Szeminárium mozgatórugójának előadásával zárult a színvonalas szakmai nap. A szülői hatások mérésének lehetőségeiről és a borjúszelekcióról osztotta meg saját tapasztalatait. Fotókkal dokumentálva és mérési, valamint genomikai vizsgálati eredményekkel alátámasztva tette színessé, emészthetővé és hitelessé a gyakorlatban, kis létszámban is alkalmazható megoldásokat. Az előadó két kiváló saját példán keresztül szemléltette az anyák borjúnevelő képességét, az apák hatását és az utódok teljesítményét, de felhívta a figyelmet a különböző évjáratú egyedek genetikai tenyészértéken alapuló összehasonlítások buktatóira is.

Az eseményről szóló teljes beszámoló a MÁL februári lapszámában jelent meg.

agrotrend.hu / allattenyesztok.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés