Állattenyésztés

Gazdálkodás

Fejlesztés nélkül nincs olcsó energia

Tavaly nyáron sokkhatásként érte a gazdálkodókat az energiaárak brutális megugrása. Azóta – jó irányba – sokat változott a helyzet, ennek ellenére az energiaköltség helyét és szerepét az állattenyésztésben alaposan újra kell gondolni.

Míg 2020-ban és 2021-ben mindenki kicsit virológussá vált, addig tavaly nyár óta az infláció és az energetikai szakértők országa lettünk. Nem véletlenül, hiszen ezek a hatások alaposan átrendezték az életünket. Az állattenyésztési ágazatokat előbb a megugró takarmány és input árak, majd az energiaárak józan ésszel felfoghatatlan drágulása állította lehetetlen helyzet elé – írja a Magyar Állattenyésztők Szövetsége.

Sokan csak tavaly tudtuk meg, hogy uniós szinten a villamos áram árát az ellátásban viszonylag kisebb (20%) hányadot kitevő, de a legrugalmasabban üzemeltethető gázerőművek hatékonysága szabja meg. Vannak tagállamok, ahol a gázalapú áramtermelés a legjelentősebb (Olaszországban 42, Hollandiában 40%), de érdekes az is, hogy Németország áramellátásának 31%-a a legszennyezőbb forrásból, a szénerőművekből származik. Igaz, ha összeadjuk a szél- (23%) és napenergiát (10%), azok összege is már ekkora nagyságrendet tesz ki.

A Bizottság most készít elő egy tervezetet, ami a gáz és áram árának szétválasztását célozza. Jelenleg a holland gáztőzsdén (TTF) 40-42 euro/MWh az egységár, ami tavaly augusztusban 200-270 euro/MWh, a háború előtti hetekben 90 euro/MWh, 2021-ben pedig 20 euro/MWh szinten mozgott.

Nemrég jelent meg egy kimutatás arról, hogy az orosz-ukrán háború óta (2022. február 24. és 2023 február 26. között) melyik országok importálták a legtöbb olajat, gázt és szenet Oroszországból. Nem meglepő módon az első helyen Kína áll, majd jelentősen lemaradva a második Németország, Törökországgal majdnem holtversenyben. A szankciók életbe lépése miatt hamarosan a törökök megelőzik majd a németeket, de ettől még elgondolkodtató, hogy a politikai narratíva mennyire meg tudja szépíteni vagy el tudja fedni a valós folyamatokat. őket India, Hollandia, Olasz-, Lengyel-, és Franciaország követi, majd Belgium és a 10. helyen Magyarország található. Az előttünk lévő országok mindegyike zömében nyersolajat importál(t), nálunk ellenben a behozatal kétharmadát a gáz, harmadát a nyersolaj tette ki. A németeknél a gáz és olaj aránya 40:60 körül alakult. Az elmúlt egy évben a szankciók ellenére az EU maradt Oroszország (Kína után) második legnagyobb energiahordozó vásárlója. Az is igaz, hogy a tagállamok gázfelhasználása 20 százalékkal csökkent tavaly február óta.

A napelemparkok kihasználtsága a kapacitásuk mindössze 15-16 százaléka, mivel, akik maguknak termelnek így áramot, azok a saját felhasználáson felüli részt nem táplálhatják be az országos hálózatba. A napelem park akkor éri meg, ha a megtermelt energiát tárolni is tudjuk. Ezért kezdtek az utóbbi időben sokan saját áramtároló kapacitást kiépíteni mert az a jelenlegi árak mellett is viszonylag gyorsan megtérül és jelentősen csökkenti a piaci kitettséget.

A biomassza erőművek szerepe fel fog értékelődni, hiszen így az állattartás során keletkező szervestrágya és növényi hulladék energiaforrásként használható. Nagy lehetőség van a geotermikus energiában, ebben az elmúlt 20 évben alig volt előrelépés, talán majd most.

Vége – egy időre biztosan – az olcsó élelmiszer és olcsó energia korszaknak. Az energiaköltség aránya az önköltségben ágazatok között nagy szórást mutat, de nagysárendileg 8-16 százalékot tesz ki. Beruházások, fejlesztések nélkül nincs olcsóbb energia sem energiafüggetlenség, ezért mindenkit arra bíztatok, hogy tájékozódjon és mielőbb hozza meg azt a döntést, ami csökkeni az energia kitettségét!

Wagenhoffer Zsombor (Magyar Állattenyésztők Lapja)

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés