Állattenyésztés
Gazdálkodás
Ezért fontos, hogy naprakészen vezessük a szarvasmarha és juh ENAR nyilvántartást
A szarvasmarha-, juh-, és kecsketartók számára biztosított uniós támogatások 2023. évi igénylésével kapcsolatban az Agrárminisztérium felhívja a gazdák figyelmét, hogy az ENAR-ban lévő adatoknak naprakésznek kell lennie annak érdekében, hogy majd az egységes kérelemben megjelenő állat beazonosítása és a hízott bika támogatásnál újdonságként megjelenő szakszerű apaállat használat igazolása megtörténhessen.
Az Európai Bizottság 2022. november 7-én hivatalosan elfogadta Magyarország KAP Stratégiai tervét, ami lehetővé tette a közvetlen támogatásokat érintő rendelet tervezetek előkészítését. Ezekkel kapcsolatban az alábbiakra hívja fel az AM a figyelmet:
Fotó: Pxhere
Az állattartóknak kiemelt figyelmet kell fordítaniuk az ENAR-ban szereplő adatok (pl. állatmozgás és szaporítási adatok stb.) naprakész vezetésére.
A 2023-tól az új támogatási időszakban az alábbi állatalapú támogatási jogcímek kérelmezését az állami intézményeknek előre kitöltött – ún. megszemélyesített – kérelmekkel kell segíteni az Egységes Kérelem benyújtási felületen. Ez eddig csak a területalapú támogatási jogcímeknél működött így.
2023-tól a következő jogcímekre is vonatkozik az előre kitöltendő (azaz megszemélyesített) kérelem:
- termeléshez kötött anyajuh tartása támogatása (az uniós forrásból és az átmeneti nemzeti támogatás keretében meghirdetett jogcímnél egyaránt),
- termeléshez kötött anyatehén tartása támogatása (az uniós forrásból és az átmeneti nemzeti támogatás keretében meghirdetett jogcímnél egyaránt),
- termeléshez kötött tejhasznú tehén tartása támogatása,
- termeléshez kötött hízottbika tartása támogatása,
- a tejágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatás,
- kiskérődző állatjóléti támogatás,
- őshonos állatfajták in situ és ex situ megőrzése intézkedésekből a juh kecske és szarvasmarhafélékkel érintett részek.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy amikor az állattartó első alkalommal belép az Egységes Kérelem felületre, a Magyar Államkincstár rendszere felkínálja a gazdálkodóhoz köthető mindazon állatok listáját, amelyek a rendelkezésre álló adatok alapján potenciálisan megfelelhetnek az adott jogcím jogosultági feltételeinek. Ez az eljárás könnyíti a kérelmezést, csökkenti a hibázás lehetőségét, ezáltal hozzájárul a kérelmek minőségének javulásához.
Ez akkor működik jó, ha az állatok nyilvántartása – elsősorban az ENAR-ban – naprakész. A még hiányzó ENAR bejelentések adataival a gazdálkodóknak adott esetben majd ki kell egészíteniük a kérelmüket.
A termeléshez kötött hízott bika támogatás megtartása komoly veszélybe került. A támogatási konstrukció megtartását az Európai Bizottság új jogosultsági feltétel, a szakszerű apaállat használat, alkalmazásához kötötte. A 2023. évi kérelmezés esetében azon állatok után igényelhető támogatás, amelyeket 2022. április 1. és 2023. március 31. között vágtak le vagy szállítottak el ill. exportáltak.
A Magyarországon született hízott bikák esetében szükséges gondoskodni a kérelmezett állat anyjához tartozó termékenyítések, vagy pároztatási események Termékenyítési Rendszerben (TER) történő rögzítéséről, illetve meggyőződni az állat fogantatási időszakában (születés előtt 275-300 nappal korábban) az érintett tenyészet szaporítási eseményeinek megfelelő dokumentálásáról.
Amennyiben a gazdálkodó importált állatra kíván támogatást igényelni, javasoljuk, vegye fel a kapcsolatot az állat származási tenyészetével annak érdekében, hogy a kérelmezett állat apja beazonosítható legyen. A dokumentumok hitelesítésében az érintett tenyésztőszervezetek közreműködését is lehet kérni.
Az apaállatok KPL számának ellenőrzéséhez elérhető a 1452-es kódszámú származási adategyeztető. Ebben az egyed szintű lekérdezésben azon hazai vagy külföldről beérkezett szarvasmarhák adatait lehet lekérdezni, amelyek jelenleg a termelő tenyészetében tartózkodnak, vagy ott valaha megfordultak. A lekérdezés azonosítást követően az alábbi elérhetőségeken érhető el: https://upr.nebih.gov.hu/ vagy https://portal.nebih.gov.hu/enar.
agrotrend.hu / Magyar Állattenyésztők Szövetsége