Állattenyésztés
Gazdálkodás
Elpusztulhatott Bium, a bőrponty
Elképzelhető, hogy szomorú véget ért a Maconkai víztározóból kifogott, majd a biatorbágyi Arizóna horgásztóba jogszerűtlenül áttelepített, Bium névre keresztelt bőrponty kálváriája. Az ügy felderítése érdekében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Állami Halőri Szolgálata megkezdte a nyomozást, egyúttal kéri a hal hollétéről hitelt érdemlő információval rendelkező horgászok segítségét.
Az Állami Halőri Szolgálat (ÁHSZ) ellenőrzése során bebizonyosodott, hogy ismeretlen személy(ek) 2011-ben a Maconkai víztározón kifogták, majd áttelepítették a biatorbágyi Arizóna horgásztóba az akkor még megközelítőleg 18 kg tömegű halat, melyet a helyiek Bium névre kereszteltek. A közösségi média oldalakra feltöltött képek alapján 2016-tól 2018-ig Biumot többször is kifogták, és ez idő alatt megközelítőleg 26 kg tömegűre gyarapodott.
Forrás: Facebook.com
A hal azonosítása érdekében az ÁHSZ halászatbiológust, mint eseti szakértőt kért fel, hogy a két említett halgazdálkodási vízterületről származó képek alapján igazolja a pontyegyed azonosságát, különbözőségének kizárását. A szakértői vizsgálat alapján bebizonyosodott, hogy a Maconkáról származó bőrponty azonos az Arizóna horgásztóban élő, Bium névre hallgató ponttyal.
A hatóság helyszíni ellenőrzése során az Arizóna horgásztó jelenlegi tulajdonosa – együttműködve a hatóság ellenőreivel – úgy nyilatkozott, hogy tudomása szerint Bium már azelőtt elpusztult, hogy az ő kezelésébe került volna a vízterület. Egy másik, tanúként meghallgatott személy pedig fotókkal is alátámasztotta, hogy a hal 2018. november 3-án elpusztult.
A jogszerűtlenül telepített hal sorsának felderítése érdekében a hatóság ismeretlen tettes ellen indított vizsgálatot. A Nébih többek közt azt vizsgálja, hogy az elpusztult halról készült képek valóban a Bium névre keresztelt egyedet ábrázolják-e.
Kérjük a horgászok segítségét, hogy amennyiben információjuk van a képeken szereplő halról, írják meg az allamihalor@nebih.gov.hu e-mail címre!
Természetes vizeink halállománya nemzeti kincs, élőhelyük megőrzése közös feladatunk. Az ÁHSZ jelenleg is több nagytestű hal eltűnése ügyében folytat vizsgálatot, többek között az Észak-Magyarországi Horgász Egyesület kezelésében lévő Debreceni-tóról és Gólem-tóról elszállított nagytestű ponty és amur egyedek után folyik információgyűjtés. Természetesen ezekkel az esetekkel kapcsolatban is köszönettel fogadunk bármilyen érdemi információt.
agrotrend.hu / NÉBIH