Állattenyésztés
Gazdálkodás
Belgiumi és francia tehenészeti telepek az R4D együttműködésben
A Tejelő tehenészetek fenntarthatósága (Resilience for Dairy) EU együttműködés keretében 2023. márciusában belgiumi és francia tehenészeteket látogattak meg a Debreceni Egyetem Állattenyésztési Tanszéke és a résztvevő hazai mintatelepek, szervezetek (Biharnagybajomi Dózsa Agrár Zrt, zsadányi Malom ’97 Kft, a sárospataki GEO_MILK Kft, a Magyartarka Tenyésztők Egyesülete) képviselői.
Belgium flamand és vallon régióinak nemcsak a történelmi, nyelvhasználati, hanem mezőgazdasági szerkezeti különbségei is meghatározóak. A flamand régió átlagos gazdaságának mérete 27 ha, a vallon régióban az átlagos gazdaságméret 58 ha. A tehenészetek nagy hangsúlyt fektetnek az alacsony CO2 kibocsájtásra, ami jelenleg 0,99 kg CO2 egyenérték/FPCM kg tej. A magas földárak korlátozzák a tehenészetek növekedését, a metánkibocsájtás 2030-ra irányzott 30%-os csökkentése, a nitrát szabályok, az aszályos évek, a generációváltás hiánya, több egyidőben megoldandó feladat elé állítja az ágazatot.
A családi gazdaságok megpróbálják megteremteni a munka és pihenés közötti egyensúlyt. Belgiumban a tenger közelsége miatt tilos a fúrott kút használata (a kiszivattyúzott víz helyére a tengervíz beszivárog) ezért az esővíz felfogása, annak a telepi használata meghatározó. Az esőviz bakteriális szennyezettségét folyamatosan ellenőrzik, s rutinszerűen tisztítják. Az INAGRO (https://inagro.be/eng) szaktanácsadó cég szinte minden területen szolgáltatással segíti a gazdaságokat. Ilyen például a LEAN menedzsment, melynek célja a munkafolyamatok fizikai, mentális egyszerűsítése.
Ez a módszer az autóipar után a mezőgazdaságban is kezd teret nyerni. Hazánkban is vannak követői. A veszteségek 10-20%-os csökkentése várható a LEAN módszer alkalmazásával. A gazdaságok több újító pályázatban vesznek részt, melyek pl. az állatjólet (Clawcare), munkaszervezés, klímasemlegesség és a társadalmasítás területeit érintik. Több telep a saját energiaellátását egy biogáztermelő egység szinte 100%-ban biztosítja. Az automatizálás a fejőrobot, takarmánykonyhával összekötött felsőpályás tömegtakarmány kiosztással valósul meg egy-egy telepen. Mind Belgiumban, mind Franciaországban jellemző telepek organikus termelésre való átállása, ami a publikum számára nyílt napokon keresztül városi fiatal nemzedékek oktatását is szolgálja.
Főként a televíziós és rádiós szereplést, valamint a helyi újságokban rendszeresen megjelenő cikkeket részesítik előnyben, így kevesebb negatív, olykor támadó visszajelzést kapnak. A nyíltnapok mellett folyamatosan fogadnak iskolás és óvodás csoportokat. Több gazdaságban a fejők egészségére oly módon figyelnek, hogy egy hámot kell viselniük, amely könnyíti a kezek mozgatását és támasztja a gerincoszlopot, ezzel is kímélve az ízületeket. A gazdálkodók feldolgozó és értékesítő szövetkezetbe tömörülnek, melytől nagyobb piaci biztonságot remélnek.
Dr. Komlósi István
DE MÉK, Állattudományi, Biotechnológiai és Természetvédelmi Intézet, Állattenyésztési Tanszék
agrotrend.hu / Debreceni Egyetem