Állattenyésztés

Gazdálkodás

Az élőállat-szállítás nem tartozik az EU-ban a gazdálkodás jövőjébe

Ismét komoly hangsúlyt kapott az élőállatok szállításával kapcsolatos szabályozók felülvizsgálata.

Az Európai Számvevőszék (ECA) 2023. április 17-én tette közzé a jelentését. Az áttekintés számos, a távolsági szállítással kapcsolatos problémát tár fel, és néhány fontos javaslatot tesz ezek megoldására.

Kiemeli, hogy az utazások számának és hosszának csökkentése, az élő állatok szállítási körülményeinek javítása, valamint a szállítási alternatívák keresése mérsékelheti ennek a gyakorlatnak a negatív hatásait, amelyekből sok van. Ráadásul a jelentés elismeri, hogy a hatályos rendeletet nem egyformán hajtja végre minden tagállam, minek következtében egyes iparági szereplők ki tudják használni a nemzeti intézkedések által lehetővé tett különböző rendszereket.

Ezenkívül a jelentés rávilágít, hogy a szállítás során az állatok jólétének minőségét nem minden esetben veszik figyelembe a szállítási költségek/a hús árának kalkulációjában – és annak környezeti hatásait sem. Az áttekintés rámutat arra, hogy ellentmondás van a Zöld Megállapodás fenntarthatóbb élelmiszer-rendszerre való átállásra vonatkozó felhívása és a szállított élő állatok megnövekedett mennyisége között, továbbá hivatkozik olyan tanulmányokra is, amelyek szerint a hús szállítása fenntarthatóbb, mint az élő állat szállítása.

Ennek az állatjóléti szempontból nem feltétlen a legjobb megoldásnak számító, gazdaságilag és környezetvédelmi szempontból a kínált alternatívákhoz képest rosszabbnak számító eljárásnak egyértelmű, hogy nincs jövője az EU-ban.

Egy másik kritikus szempont, amellyel a jelentés foglalkozik, hogy megbízhatóbb adatokra van szükség az élőállatok szállítására vonatkozóan. A jelenleg rendelkezésre álló nyomkövetési rendszerek nem adnak pontos képet az EU-n belül, és különösen azon kívülre szállított állatok számáról és állapotáról. 2018-ban a Bizottság becslése szerint a TRACES a Horvátországból, Szlovéniából, Spanyolországból, Franciaországból, Írországból, Portugáliából és Romániából összesen csak a szarvasmarhák és a juhok 31,6%-át rögzítette. (A jelentésben pedig néhol a TRACES adatok mellé állítják a Comext adatokat. A Comext az Eurostat, az Európai Bizottság Statisztikai Hivatala által kezelt áruforgalom statisztikai adatbázisa.) Ha nincs rálátás arra, hogy mi történik ezeken a hosszú Európán átívelő utakon, ki tudja, min mennek keresztül ezek az érző lények?

(Forrás: ECA, Traces adatok alapján)

Az Európai Számvevőszék sürgeti, hogy inkább a következőkre szempontokra összpontosítsanak:

  • Élő állatok helyett hússzállítás, valamint helyi és mobil vágóhidak használatának elősegítése – az állatok szenvedésének és utazással töltött idejének csökkentése érdekében
  • A húscímkézés átláthatóságának és harmonizációjának növelése – például az EU állatjóléti címkézési rendszerén keresztül, hogy a fogyasztók megfontoltabb vásárlási döntéseket hozzanak, és tisztában legyenek azzal, honnan származnak állati termékeik
  • A legújabb technológiák felhasználása az állatok összes utazásának nyomon követésére – így az EU valóban tudja, mi történik az állatok mozgása közben, és egyértelműbb lépéseket tud tenni a védelmükre.

civil szervezetek azt szeretnék elérni, hogy ne lehessen az állatokat nyolc óránál hosszabb időn keresztül szállítani (nyulak és baromfi esetén maximum négy óra), valamint, hogy tiltsák meg a veszélyeztetett állatok (például el nem választott borjak) szállítását, és tiltsák meg az élőállat exportot.

(Forrás: ECA, TRACES adatok alapján)

agrotrend.hu / NAK

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés