Állattenyésztés
Gazdálkodás
A tejelő tehenek küllemi tulajdonságai befolyásolják a hasznos élettartamot
A tejhasznosítású szarvasmarha tenyésztésben az intenzív tejtermelés számos értékmérő tulajdonságra negatívan hat, többek között a selejtezési arány növekedését, valamint a hasznos élettartam csökkenését eredményezi.
Korábbi kutatásokban bizonyították a küllemi tulajdonságokra történő szelekciónak az egyedek egészségi állapotára gyakorolt kedvező hatását. Kutatásunk során közel 30 000 kettőshasznú magyar tarka és holstein-fríz tehén adatait értékelve azonosítottuk azokat a küllemi tulajdonságokat, amelyek a tehenek termelésben töltött idejét befolyásolják. A mély tőgy mindkét fajtánál növelte a kiesés valószínűségét. A laza tőgyfüggesztés, valamint a vastag tőgybimbó a magyar tarka tehenek hasznos élettartamát csökkentette. A mély törzs, a magasabb élesség pontszám, a laza elülső tőgyfélillesztés, valamint a rövid tőgybimbó a holstein-fríz tehenek hasznos élettartamára kedvezőtlenül hatott.
Több tulajdonság együttes hatásának vizsgálatakor a magyar tarkánál minden esetben a tőgytulajdonságok befolyásolták a kiesést, míg holstein-fríznél a testmérettel kapcsolatos paraméterek is szerepet játszottak. A gyenge tőgyfüggesztés és a mély tőgy, valamint a hosszú és a vastag tőgybimbók együttes megjelenése a magyar tarka tehenek hasznos élettartamát csökkentette. A holstein-fríznél az erős mellkasszélesség és a mély törzs, valamint a laza elülső tőgyfélillesztés és a mély tőgy kombinációja a kiesés valószínűségét növelte. A kutatás eredményei felhasználhatóak a szelekciós munkában, illetve a küllemi bírálati rendszer fejlesztésében is. A tejelő tehenek hasznos élettartamával kapcsolatos kutatásokat az Állattenyésztési Tanszék a „Resilience for Dairy”, 18 európai intézményt magába foglaló együttműködés keretein belül folytatja.
Dr. Török Evelin – Dr. Posta János
DE MÉK, Állattudományi, Biotechnológiai és Természetvédelmi Intézet, Állattenyésztési Tanszék
agrotrend.hu / Debreceni Egyetem