Állattenyésztés

Gazdálkodás

A hazai állatlétszám megyei megoszlásban

Magyarországon 2020. december 1-jén szarvasmarhából, sertésből és tyúkból többet, juhból kevesebbet tartottak az egy évvel korábbinál, derül ki a a KSH „Fókuszban a megyék” című legfrissebb kiadványából, mely negyedévről negyedévre önálló webfelületen ad tájékoztatást az érdeklődők számára a főváros, valamint a 19 megye társadalmi-gazdasági helyzetének alakulásáról.

szarvasmarha-állomány (932,9 ezer) 2,6%-kal, a teljes létszám 44%-át kitevő tehenek száma alig észrevehetően növekedett – írja a Magyar Állatenyésztők Szövetsége. A szarvasmarhák 12%-a Hajdú-Bihar, 8,5%-a Bács-Kiskun, 8,1%-a Pest megyében található. A legkevesebb szarvasmarhát, külön-külön az országos állomány nem egészen 2,0%-át Heves, Komárom-Esztergom és Nógrád megyében tartották.

sertések száma (2,8 millió) 8,2, az összes egyed 5,7%-át adó anyakocáké 5,4%-kal gyarapodott. A sertések egyharmada jellemzően az Alföld középső részén: Hajdú-Bihar, Bács-Kiskun és Jász-Nagykun-Szolnok megyében összpontosult, és itt tartották a legtöbb anyakocát is.

Fotó: wikimedia

juhok száma (943,8 ezer) 11, az állomány túlnyomó többségét (80%-át) kitevő anyajuhoké 3,5%-kal csökkent. A juhok 21%-át Hajdú-Biharban gondozták, további egyharmadát is az Alföldön: Bács-Kiskun, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Jász-Nagykun-Szolnok megyében tartották. Ezzel szemben Hevesben és Nógrádban, valamint az összes dunántúli megyében egyenként a hazai juhállomány legfeljebb 4,5%-a található.

A gazdaságküszöböt elérő gazdaságoknál tartott tyúkok száma (28,9 millió) 2,6%-kal nőtt, az állomány háromtizedét adó tojóké viszont 4,0%-kal csökkent a 2019. decemberihez képest. A tyúkállomány nagysága alapján felállított megyei rangsor elején Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg, valamint Bács-Kiskun megye állt, a tojók száma szerint Komárom-Esztergom megye lett az első helyezett. A létszám Tolna, Somogy és Nógrád megyében volt a legalacsonyabb, ahol külön-külön a hazai tyúk- és tojóállomány kevesebb, mint egy százaléka található.

2020-ban az évenként ismétlődő decemberi állatszámlálás a koronavírus okozta járvány miatt a gazdasági szervezetek mellett csak a jelentős mezőgazdasági tevékenységet végző egyéni gazdaságokra terjedt ki, így az egyéni gazdaságok adatai becslésen alapulnak. Emiatt az állatállományra vonatkozó 2020. decemberi előzetes területi adatok a korábbi évek adataival korlátozottan hasonlíthatók össze.

agrotrend.hu / MÁSZ

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés