Gazdálkodás
A Borral Foglalkozó Magas Szintű Csoport felvázolja az EU borágazatának jövőjére vonatkozó szakpolitikai ajánlásokat
A csoport ajánlásait a 27 EU-tagállam elfogadta, és azokat a legfontosabb érdekelt szervezetek képviselőivel is megosztották a csoport záróülésén. A csoport felszólítja az Európai Bizottságot, hogy értékelje, hogyan és mikor lehet ezeket a javaslatokat beépíteni az EU borpolitikájának keretrendszerébe, hangsúlyozva a borászok és a borvidékek támogatásának szükségességét, hogy alkalmazkodni tudjanak a jövő kihívásaihoz. Hansen biztos részt vett az utolsó ülésen, ahol záróbeszédében kiemelte az ajánlások jelentőségét és a csoport együttműködésének eredményességét.
Az ajánlások főbb területei
A csoport javaslatai célzott szakpolitikai intézkedéseket tartalmaznak, amelyek három fő területre összpontosítanak:
- A bortermelés és a kereslet összehangolása,
- A piac- és klímakihívásokkal szembeni ellenállóképesség növelése,
- Az új piaci lehetőségek megragadása a trendekhez való alkalmazkodás révén.
Optimalizálás és megerősítés
Az ajánlások elismerik a meglévő szakpolitikai eszközök erősségeit és lehetőségeit, ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy ezeket az eszközöket ki kell igazítani és meg kell erősíteni a jövő kihívásainak kezelésére, biztosítva az ágazat folyamatos sikerét.
A termelési potenciál kezelése
A csoport kiemeli a strukturális túlkínálat kezelésének szükségességét egy koherens, stratégiai, nemzeti szintű megközelítéssel, amelynek célja a versenyképesség, fenntarthatóság és ellenállóképesség javítása. Ezek az eszközök magukban foglalják:
- célzott kivágási programokat bizonyos régiókban vagy borok esetében,
- a termelési potenciál ideiglenes szabályozását a szőlőültetési engedélyek rugalmasabb kezelési rendszerén keresztül,
- vagy a szőlőhozamok módosítását elősegítő mechanizmusokat.
Ellenállóképesség növelése
A csoport hangsúlyozza a borászok piaci és klímakockázatokkal szembeni ellenállóképességének erősítését:
- a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok hatékonyabb leküzdésével,
- a kockázatkezelési eszközök célzottabb támogatásával,
- innovatív biztosítási megoldásokkal,
- és a beruházások éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodási tervekhez igazításával.
A közös agrárpolitika (KAP) borágazatra vonatkozó költségvetésében a csoport rugalmasságot javasol a pénzügyi irányításban, valamint a nemzeti támogatási programok módosításában, hogy gyorsabban lehessen reagálni piaci vagy klímaeseményekre.
Alkalmazkodás a fogyasztói preferenciákhoz és piaci trendekhez
A csoport szerint az ágazatnak alkalmazkodnia kell a változó fogyasztói ízlésekhez és globális piaci trendekhez:
- az adatgyűjtés javításával,
- a szőlőtermékek előállításának és népszerűsítésének elősegítésével, amelyek az új igényekhez, például az alkoholmentes borokhoz igazodnak,
- valamint az innováció támogatásával.
A csoport kiemeli az EU borainak fenntarthatóságot, tájvédelemet, vidéki fejlődést és kultúrát közvetítő üzenetét. Javasolják a termelők és fogyasztók közötti közvetlen értékesítés megkönnyítését, valamint az borturizmus ösztönzését.
Háttér
Az EU borágazata az EU kulturális örökségének egyik alappillére, és jelentős mértékben hozzájárul az EU gazdaságához, társadalmához és vidéki térségeihez. Az EU borai olyan értékekkel kapcsolódnak össze, mint a hagyomány, fenntarthatóság, tájvédelem, kultúra, gasztronómia és turizmus, amelyek alapvető fontosságúak a vidéki területek gazdasági fenntarthatósága és lakossága szempontjából.
A Magas Szintű Borpolitikai Csoportot azért hozták létre, hogy megvitassák a borágazat előtt álló kihívásokat és lehetőségeket. Az EU, bár vezető szerepet tölt be a bortermelésben (60%), fogyasztásban (48%) és exportértékben (60%), szembesül a fogyasztás csökkenésével és a változó fogyasztói szokásokkal. E változások megkövetelik a termelési potenciál és a fogyasztói preferenciákhoz igazított termékfejlesztés rugalmasságát.
A Bizottság az EU tagállamaival együttműködve dolgozik azon, hogy az ágazat alkalmazkodjon ezekhez az új, összetett kihívásokhoz. A borágazatra vonatkozó legfrissebb adatok elérhetők a Borpiaci Megfigyelőközpontban.
agrotrend.hu / Európai Bizottság