Fenntarthatóság
Segítsünk a békáknak! Meghálálják
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) felhívja a figyelmet egy kevésbé közismert, de akár az ország és a lakosság jelentős részét érintő természetvédelmi ügyre – a vízóraaknák, pincék fogságába került békák, elsősorban a varangyok mentésére.
A MME arra ösztönzi, hogy otthonunkban is segítsünk a békáknak, ha véletlenül bajba kerülnének. Tekintettel a hazai lakóépületekre, ahol mintegy 2,3 millió családi ház található, könnyen előfordulhat, hogy rövid idő alatt országosan jelentős számú békát menthetünk meg, alig egy-két perc alatt.
A településeken gyakran előforduló zöld és barna varangyak, barna ásóbékák, valamint helyenként a bajszos- vagy barnabékák, beleértve az erdei, mocsári és gyepi békákat is, könnyen csapdába eshetnek vízóraaknákban vagy pincékben. Sajnos, ezek a kétéltűek nem tudnak részt venni a szaporodásban, mivel a szárazföldön töltött életük nagy részében vízre van szükségük a peterakáshoz és az ebihalak fejlődéséhez, mely akár két hónapot is igénybe vehet. Ezáltal az állatok pusztulása nem csupán önmagában probléma, hanem további következményekkel is járhat.
Hogy miért baj ez? Az állat- és természetvédelmi megfontolások mellett jelentős a ragadozó életmódot folytató, férgeket, puhatestűeket és rovarokat fogyasztó szárazföldi békafajok biológiai védekezésben betöltött szerepe. A békáknak ez az ökoszisztéma-szolgáltatása a klímaváltozás erősödésével, többek között az újabb és újabb mezőgazdasági rovarkártevők megjelenésével egyre fontosabb szempont.
Szerencsére a bajba jutott békákon könnyen tudunk segíteni. Egyszerűen kiemelhetjük őket a vízóraaknákból vagy pincékből, és szabadon engedhetjük őket a kertben. Fontos havonta ellenőrizni ezeket a “békacsapdákat” márciustól szeptemberig. Ha további segítséget szeretnénk nyújtani vagy csak gyönyörködni szeretnénk a békákban, könnyen készíthetünk peterakóhelyet vagy békagarázsokat a kertben, hogy nekik is biztosított legyen a menedék.
Aki nem biztos abban, milyen békafajjal találkozott, használhatja az MME ingyenesen letölthető Kétéltű- és hüllőhatározó okostelefonos applikációját.
agrotrend / heol