Kertészet

Támad az almamoly, ezt kellene bevetni ellene

Zsigó György növényorvos tapasztalatai szerint sokan panaszkodnak ilyenkor arra, hogy a rendszeresen, felszívódó rovarölő szerrel permetezett almafákon a jó termés ellenére sok a lehullott, férges gyümölcs. Budapest hét pontján mérik ilyenkor az almamoly rajzását és azt tapasztalják, hogy eltűnnek a rajzási csúcsok. A szilvamolyhoz és a keleti gyümölcsmolyhoz hasonlóan az almamollyal is folyamatosan számolni kell annyira, hogy még a legutóbbi mérésnél is komoly mennyiséget találtak. A Növényorvosi Kamara honlapján egyébként bárki megtekintheti ezeket az adatokat.

Kőbányán például már április végén találkoztak a mollyal, de Pomázon is megjelent május elején. Ezek a rajzási csúcsok lassan eltűnnek és helyükbe lépnek a folyamatos támadások. Ezek a táblázati adatok ma már nem úgy néznek ki, mint ahogy a tankönyvekben szerepeltek korábban. Nincsenek már olyan grafikonok, amelyek azt ábrázolják, hogy felmegy a csúcsra, majd leesik nullára, majd néhány hét szünet után érkezik a második nemzedék. A nyolcvanas években beszéltek a szakemberek egy harmadik, úgynevezett csonka nemzedékről, amelyik a fűszerpaprikában tett nagy károkat az ország déli részén.

Segít-e a vegyszeres beavatkozás?

Miután még mindig rajzik az almamoly, ezért a kifejezetten kései, téli almáknál még okozhat károkat, de az is nevezhető kártételnek, amikor belerág az almába, de már nem tud eljutni a magházig, mert ez a sértett bőrszövetű alma sem tárolható, hiszen jönnek majd a gombák és a baktériumok. Egyetlen értéket érdemes nézni, ez pedig az élelmezési várakozási idő. Ha ismerik a saját fajtájukat, s tudják, hogy mikor érik be, akkor ez alapján válasszanak. A kitin szintézisgátló és felszívódó szerek is szóba jöhetnek, de ezeket nem érdemes bevetni pontosan a hosszú várakozási idő miatt.

Ha valaki almamoly támadást tapasztal, akkor a feromon csapda javasolt, de a kontakt hatású piretroiddal még sikeresen felvehető a küzdelem. Ezzel egyúttal a darázs okozta károkat is lehet mérsékelni.

agrotrend.hu / Növényvédőszer.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés