Természet
További 16 parti madárfaj került a veszélyeztetettebb kategóriába
Bővült a Természetvédelmi Világszövetség vörös listája.
Újabb tizenhat vonuló parti madárfaj, köztük Magyarországon is átvonuló faj került át magasabb fenyegetettségi kategóriába a Természetvédelmi Világszövetség úgynevezett vörös listáján – közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
Ez a lista nemzetközi együttműködésben folyamatosan gyűjtött adatok alapján nyolc fenyegetettségi kategóriába sorolja a ma élő fajokat, összegyűjti a fajok ökológiai igényeit, veszélyeztető tényezőit és a lehetséges védelmi intézkedéseket.
Kiemelték, hogy a legutóbbi jelentés szerint a veszélyeztetett parti madárfajok egyes állományai a kétharmadukra zsugorodtak, miközben a becslések szerint a madárfajok hatvan százalékának csökken a világállománya.
A biológiai sokféleség az emberek életének és megélhetésének is az alapja – hangsúlyozta az egyesület.
A BirdLife International elnevezésű nemzetközi természetvédelmi szervezet és partnerszervezetei – köztük az MME – felhívják a figyelmet az országhatárokon keresztül vonuló partimadár-populációk rendkívül aggasztó csökkenésére. Ez nemcsak egyes fajokat, hanem egész életközösségeket sodor veszélybe, ezért felszólítják a kormányokat, hogy közösen tegyenek sürgős intézkedéseket a csökkenés megállítása érdekében.
Az ENSZ 196 tagországának részvételével október 21. és november 1. között a kolumbiai Caliban tartották a 16. Biológiai Sokféleség Csúcstalálkozót, amelyen az EU Tanácsának soros elnökeként Magyarország koordinálta és képviselte az uniós tagállamokat.
Ökrös Oszkár, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára nyitóbeszédében szorgalmazta, hogy a tagországok konkrét intézkedéseikkel globális közösségként lépjenek fel az élővilág pusztulásával, az éghajlatváltozással, a talajok és óceánok szennyezésével szemben.
Az MME azt írta, a madarak sokak által kedvelt, jól megfigyelhető élőlénycsoportként alkalmasak arra, hogy jelezzék a természet állapotát.
“A vonuló parti madarak állománycsökkenése mutatja az élőhelyek csökkenését, leromlását is, és ha ezt nem sikerül megállítanunk, visszafordítanunk, akkor az egész életközösségekre és ránk, emberekre nézve is súlyos következményekkel jár majd.”
– figyelmeztetett az egyesület.