Természet

Téli éjszakákon a szabadban járva sokszor van részünk a csillagos ég látványában, de értjük is?

Tiszta téli estéken a Körös-Maros Nemzeti Park tájain érdemes meg-megállni egy pillanatra és gyönyörködni a felettünk elterülő csillagos égben. A csillagképek az emberi képzelet szüleményei, az alakzatok csillagai valójában nem tartoznak egybe, csupán mi látjuk így őket.

Minden kultúrának megvannak a saját csillagai és csillagképei, ezek jórészt különböznek egymástól a kultúrköröktől függően. Azonban előfordulnak átfedések is, mint például az egyik legismertebb csillagkép, az Orion esetében is, amely Magyarországról nézve télen figyelhető meg legjobban.

Az Orion a görög mitológia szerint Poszeidón fiát ábrázolja, aki egy óriás termetű vadász volt és addig üldözte Atlasz hét leányát szerelmével, amíg azok csillagokká nem változtak: ők lettek a Plejádok hét csillaga.

 

pásztorok
Számos néphagyomány kötődik a csillagos égbolthoz. Fotó: Palcsek István Szilárd

A magyar néphagyományban az Orionnak Kaszáscsillag a neve, övének három közeli csillaga a három kaszás, a csillagkép sarkait alkotó négy csillag pedig kéverakókat jelképez, a Plejádokat pedig Fiastyúkként nevezték el őseink.

Orionnak, mint minden rendes vadásznak, kutyái is vannak, a Nagy Kutya és a Kis Kutya csillagképek, melyek szintén a téli égbolton látványosak. A Nagy Kutyában található az égbolt legfényesebb csillaga a Szíriusz, melyet a magyar mondavilág Sánta Kataként ismer. A monda szerint Sánta Kata viszi az ebédet a Kaszásnak és azért lett sánta, mert megbotlott a kaszában.

A régi kultúrák, őseink szorosan kötődtek a természet ritmusaihoz, a változó hosszúságú nappalok és éjszakák, valamint az évszakok változásaihoz. Megfigyelték a természet minden apró rezdülését, így a csillagos égbolt változásait is. A magyar pásztortudomány egy része a csillagos ég ismeretével kapcsolatos, hiszen az állatokkal foglalkozó emberek szinte az egész életüket a szabad ég alatt töltötték. A pásztorok többek között az időjárás várható alakulását is jobban ismerték a falvak és főleg városok lakóinál, ilyen tapasztalat volt például, hogy ha a Hold „csurgóra” áll akkor eső lesz, vagy ha udvara van a Holdnak, reggel hideg lesz. Az órát „a csillagok menetiről tudták”  hiszen „A Göncölszekér, a Fiastyúk, a Kaszáscsillag és a Tejút az mind fordul és jelezte, hogy „hol tartunk az éjszakában”.

Szűcs Sándor a Pusztai krónikában szépen összefoglalja ennek a tudásnak a lényegét: „csak pásztormódra tájékozódtak, csillagok állásából a föld, a fű milyenségéből.” Az így összegyűlt ismereteket pedig apáról fiúra örökítették.

A Körös-Maros Nemzeti Park pusztáin többfelé találkozhatunk nyílt legelőkkel, ahol nemcsak a csillagos ég zavartalan látványát csodálhatjuk, hanem az egykori pásztorkultúra is tovább él még a külterjes állattartás révén.

orion csillagkép
Jellegzetes téli csillagképünk az Oroion. Fotó: Palcsek István Szilárd

 

 

Agrotrend.hu/ KMNP

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nyakas Farm
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés