Természet
Szavazz a 2025-ös év madarára!
Július 25-én délig szavazhatsz arról, hogy a böjti réce, a kanalas réce vagy a nyílfarkú réce legyen-e a 2025-ös év madara. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szokásos éves szavazásán bárki beküldheti a voksát a neten. A récéknek közel harminc faja fordul elő hazánkban. Idén azért közülük lehet válogatni, mert élőhelyeik (a nyílt vízfelületű vagy ilyenekkel tarkított tavak, mocsarak) nagy veszélyben vannak, ezek védelme pedig különösen fontos lenne.
Idén tehát az alábbi fajokra lehet szavazni:
Böjti réce
A csökkenő állományú fajjal Délnyugat-Angliától egészen a Csendes-óceánig találkozhatunk költési időszakban, télen pedig Afrikában és Ázsiában. Fészket víz közelében alakít ki április közepén, pehelytollakkal béleli. A tojó nem kevés, 6-13 tojást rak, és 22-23 napig kotlik rajta. A fiókák 5 hetes korukra tanulnak meg repülni. A böjti réce előszeretettel fogyaszt magokat, zöld növényi részeket, gerincteleneket. Fokozottan védett, természetvédelmi értéke 100 000 Ft.
Kanalas réce
Európában, Ázsiában és Észak-Amerikában honos, szintén vonuló, ilyenkor megjelenik Észak-Afrikában és Dél-Ázsiában is. Csőre különleges, szűrögetéshez idomult. Ebből adódik, hogy úszás közben táplálkozik, a vízből rovarokat, gyommagvakat szedeget. Május közepétől költ, 8-12 tojást rak, fészkét jól elrejti. Szintén fokozottan védett, természetvédelmi értéke 100 000 Ft. Csak az európai állománya stabil.
Nyílfarkú réce
Eurázsia északi felén és Észak-Amerikában terjedt el, a telet Afrikában, Dél- és Kelet-Ázsiában, Észak-Amerika déli területein, Közép-Amerikában és Dél-Amerika északi peremén tölti. Szikes tavakhoz és mocsarakhoz kötődik fészkelési időszakban. Parti növényzetet, magokat, kisebb gerincteleneket, halakat fogyaszt. Költeni április utolsó harmadában kezd, 7-10 tojást rak, a fiókák 22-23 nap alatt kelnek ki. Védett, természetvédelmi értéke 50 000 Ft.
Ide kattintva tudsz szavazni az Év Madarára!
agrotrend.hu / Turista Magazin