Természet

Őszi madárvonulás a Körös-Maros Nemzeti Parkban

Az ősz beköszöntével a vonuló madárfajok is elindulnak a déli, melegebb tájak felé. A Körös-Maros Nemzeti Park tájain ebben az időszakban nagyon sokféle fajjal találkozhatunk.

Forrás: pixabay.com

A fehér gólyák többsége a szokásos időben, augusztus 20. tájékán hagyta el a Dél-Alföldet, a hónap végéig pedig valamennyien útra keltek. Ha látunk is még néhány példányt, azok minden bizonnyal késői kelésből származó, vagy beteg egyedek. Füsti, molnár- és partifecskékkel azonban még szeptember közepén is szép számban találkozhatunk, de ők is fogyatkoznak.

Az énekesmadarak közül a kis őrgébicsek már augusztus végén elmentek. Szeptember 10-ig a vonuló nádiposzáták és az erdőkben élő poszáták nagy része szintén útra kelt.

A vízimadarak jellemzően a nagyobb folyók és tavak körül csoportosultak. A nálunk költő récefélék még nem vonultak el, az északi fajok közül viszont minimális számban érkeztek már csörgő récék.

A ragadozó madarak közül a kék vércsék gyülekeznek már a megszokott helyeiken. A hamvas rétihéják nagy része elment, s útra keltek a kígyászölyvek is. Utóbbiak közül a szárazság miatt idén jóval kevesebbet láttunk a pusztákon.  Az északi ragadozó madár fajok közül itt van már a halászsasok jelentős része, ők augusztusban érkeztek. Ha szép, hosszú ősz lesz, akkor egészen novemberig maradnak. Csak akkor indulnak el a déli tájakra, amikor már nem tudnak a vízből táplálékot szerezni.

A partimadarak vonulása most nehezen figyelhető meg, mert a puszták kiszáradtak, nincsenek sekély vízállások, legfeljebb csak a bányatavak és a halastavak vizében tudnak táplálkozni. A nálunk költő bíbicek többsége még nem kelt útra. Megérkeztek az első havasi lilék, s a halastavaknál a lecsapolt tómedreknél feltűntek az első havasi partfutók.

A gyurgyalagok vonulása lassan a végéhez érkezik. Az elmúlt időszakban napi rendszerességgel találkozhattunk csapataikkal. A pusztákon sétálva már messziről hallhattuk jellegzetes hangjukat. Viszonylag rövidebb itt tartózkodásuk alatt repülő rovarokat zsákmányoltak, amelyeket valamilyen leshelyről, például ágról vagy villanydrótról szemeltek ki, és röptükben fogták el. A gyurgyalagok étlapján méhek és darazsak is szerepelnek, ezért méhészmadár néven is emlegetik őket.

agrotrend.hu / Körös-Maros Nemzeti Park

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szakmai partner
Nyakas Farm
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés