Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Természet

Megkezdődött a dunavirágzás

A tiszavirágzás után a dunavirágok rajzása az egyik leglátványosabb természeti jelenség, ha kérészekről van szó. Ennek apropóján szombaton Dunavirág ünnep is lesz Verőcén.

A tiszavirágoknál már júniusban lezajlott a rajzás, nyár végén pedig a dunavirágok kezdik meg násztáncukat.

Forrás: turistamagazin.hu

A dunavirág (Ephoron virgo) a tiszavirágnál jóval kisebb, három centiméter körüli, de még így is a nagyobb fajok közé tartozik.

Egy ideig úgy tűnt, hogy soha nem fogjuk már látni látványos rajzását, miután az 1960-as években a víz szennyezettsége miatt eltűnt a Dunából. Szerencsére a vízminőség javulása visszahozta őket, és a 2010-es évek elejétől újra megcsodálhatjuk a dunavirágok nászát, sőt, már nemcsak a Dunában, hanem az Ipolyban, a Rábában, a Drávában, és a Felső-Tiszán is megfigyelhető, de visszatért a Sajóba és a Hernádba is.

Idén már el is indultak az első példányok a Dunakanyarban, amelyeket sötétedés után figyelhetünk meg. Az életüket vízben töltő dunaviráglárvák ilyenkor a felszínre jönnek, hogy néhány perc leforgása alatt, több fázisban ivarérett imágóvá váljanak és megkezdjék a párzást. A nász után a nőstények óriási, gyakran több százezres, felhőszerű rajokba gyűlve indulnak el a víz felett, mindig folyásiránnyal szemben, hogy a lerakott peték nagyjából oda jussanak vissza, ahol az előző lárvanemzedék is felcseperedett. Ezt a jelenséget nevezik kompenzációs repülésnek.

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés