Természet

Kiszáradhat az egyik bakonyi patak

A vármegye vízterületeinek jó részét hasznosító Horgász Egyesületek Fejér Megyei Szövetsége arról értesítette azokat, akik kedvelik a Gaja vadregényes részeit, hogy ha lehet, horgászatot követően vigyék haza a kifogott példányokból a horgászrendben engedélyezett mennyiséget. Sajnos a felhívás riasztó háttere a vízfolyás állapota: az egyik legszebb vármegyei patak ismét közel áll a kiszáradáshoz.

Kiszáradás veszélyezteti a Fejér vármegyei Gaja patakot, amely a horgászok nagy kedvence – írta a Feol.

Azok, akik éves sportjeggyel rendelkeznek, a napi helyfoglalás befizetése mellett két pisztrángot hazavihetnek – erősítette meg a hírt Hirsch Balázs halőr. Erre biztatják horgászaikat. Sajnos nagyon kevés a víz, hiányzik az eső, ráadásul az is probléma, hogy innen locsolják a közelben lévő földeket – tette hozzá.

A Horgász Egyesületek Fejér Megyei Szövetsége (Hofesz) társadalmi elnöke, Nagy Attila korábbi horgászvilágbajnok részletesebben elemezte a helyzetet. A Gaja területén, különösen annak felső részén nincs olyan mértékű vízutánpótlás, amely biztonságos életteret tudna adni az élőlényeknek. Ez már hosszú évek óta visszatérő probléma. Indoklása szerint nem kap értékelhető mennyiségű vizet a patak, ezért időszakosan a kiszáradás szélére jut.

“Annak pedig nincs értelme, hogy ilyen módon pusztuljanak el a halak, ezért lépnünk kellett.”

Nagy Attila szerint az elmúlt években a Velencei-tó állapota és vízpótlása minden figyelmet elvitt. A tározókat leengedték, léteznek elképzelések, de olyan intézkedés nem történt, amellyel gyorsan és nagy mennyiségben megoldódott volna a vízpótlás, például a Duna felől.

Összefogást és megoldást kíván a Gaja helyzete is – hívta fel rá a figyelmet a Hofesz társadalmi elnöke. Hangsúlyozta: a környezetvédelmi hatóság nagyon határozottan fel tud lépni, ha egy bevallás két napot késik, de amikor időnként a tisztítatlan szennyvizet belenyomják a patakba, akkor a hivatal emberei csak széttárják a kezüket. Amíg a hatóságok csak azt látják meg, amit meg akarnak látni, addig nagyon nehéz lesz ezeket a sérülékeny ökológiai rendszereket fenntartani – mutatott rá az elnök.

agrotrend.hu / Világgazdaság

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés