Természet

Gazdasági károkat okoznak a hódok a Balaton környékén

A zaol.hu Völgyi Zoltánnal beszélt, aki már korábban is felhívta a figyelmet a hódok “munkásságára”. Korábban a birtokára telepített gyümölcsfákat éppúgy megrágták az állatok, mint a tó- vagy patakparti pihenőhelyek árnyat adó fűz- és tölgyfáit. Most arról beszélt, hogy “amíg lágyszárú zöld növényt talál magának a hód, addig kevésbé bántja a fákat, télen azonban tényleg mindent megrág, ami az útjába kerül. Egy karvastagságú fát képes akár két harapással is kidönteni, de egy ötven centiméter átmérőjű tölgyfa sem okoz neki különösebben gondot.” Drótkerítéssel sem lehet védekezni ellene, átássák magukat alatta.

A hódokat 1996 és 2008 között telepítették vissza a Duna–Dráva Nemzeti Parkhoz tartozó gemenci ártéri erdőkben, a Dráva magyarországi szakaszain, az Alföld egyes vidékein, valamint az egykor kiterjedt lápvidékként ismert Hanság területén. A rágcsálók azonban további területeken is megjelentek, többek közt Zalában is. Mára gyakorlatilag nincs olyan vizes élőhely hazánkban, ahol ne fordulnának elő.

Forrás: pixabay.com

“A hódok nálunk is évről évre egyre nagyobb gondot okoznak,”

– ezt már a Kustánszegen horgászati jogot gyakorló Göcsej Horgász Egyesület elnöke, Kelemen Csaba mondta. Egy várat is építettek már maguknak a tó strand felőli részén, abban élnek.

Kelemen Csaba úgy tudja, Kustánszeg környékén biztosan nem volt hód-visszatelepítési program, az itt megjelent egyedek a Muráról érkezhettek, méghozzá a tó vizét levezető patakon keresztül. A horgászok most egyetlen családról, legalább három egyedről tudnak, de volt több is. Tavaly például megtalálták egy elpusztult hím tetemét. Termetes állat volt, mintegy húsz kilogrammra becsülték a tömegét.

A hód védett állat, azonban gazdasági károkozás miatt elvileg volna lehetőség a befogására, vagy akár a gyérítésére is, ehhez azonban engedély szükséges.

A hódok kilövésére a hivatásos vadászok jogosultak. A lép kérdezte Győrvári Attilát, a Zala Vármegyei Vadászkamara titkárát, hogy az elmúlt időszakban érkezett-e hozzájuk ilyen megkeresés. A válasza egyértelmű nem volt, azt viszont hozzátette: tudomása szerint a szomszédos Vasban jóval több problémát okoztak a hódok, mint Zalában, s ott valóban kérték a vadászok közreműködését a túlszaporodott állomány gyérítésére.

agrotrend.hu / Infostart

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés