Természet

A trópusi erdőkre nemcsak a fakitermelés, hanem a túlzott tápanyag is veszélyt jelenthet

A mezőgazdaság, a bányászat és a fakitermelés miatti erdőirtás továbbra is a legnagyobb fenyegetés a trópusi erdők számára, de mindezek mellett vannak kevésbé látható veszélyek is. Egy nemzetközi kutatás szerint az emberi tevékenység okozta tápanyagdúsulás komoly gondot jelent a trópusi erdők kényes dinamikájára nézve. A tanulmány elkészítésében a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont kutatója is részt vett, aki szerint ez a probléma nem fenyegeti a hazai erdőket.

A trópusi erdők létfontosságúak az élethez a bolygón – tiszta levegőt, vizet és páratlan biológiai sokféleséget biztosítanak. Egy friss tanulmányban a Kaiserslautern-Landaui Egyetem (RPTU), a Göttingeni Alkalmazott Tudományok és Művészeti Egyetem és a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont kutatóiból álló nemzetközi csapat azt vizsgálta, hogy a tápanyag-lerakódás hogyan befolyásolja a trópusi facsemeték növekedését és biomassza-felhalmozódását. Az eredményeik a rangos Current Forestry Reports című folyóiratban jelentek meg, és azt mutatják, hogy a jelenség megzavarhatja az erdők összetételét és ellenálló képességét, különösen a globális éghajlatváltozással együtt.

Forrás: hun-ren.hu

A kutatók a világ trópusi régióiban végzett 59 tanulmány adatait szintetizálva, metaanalízis segítségével vizsgálták a tápanyagok hatásának általános mintázatait. Az elemzés eredményei szerint a tápanyagok hozzáadása jelentős mértékben serkentette a facsemeték növekedését: a hajtások biomasszája átlagosan 26%-kal, míg a növekedési ütem 14%-kal emelkedett. A legmarkánsabb hatást a nitrogén, foszfor és kálium kombinációja eredményezte, amely 27%-os emelkedését is képes volt előidézni a növekedési ütemben. Ezek a hatások különösen jelentősek voltak a szezonálisan száraz élőhelyeken, ahol a növekedési ütem 38%-kal, míg a hajtások biomasszája figyelemre méltóan, 70%-kal növekedett.

Az emberi tevékenység drámaian megváltoztatja a természetes tápanyagciklusokat. Míg a vulkáni tevékenység és az erdőtüzek hagyományosan hozzájárultak a tápanyag-lerakódáshoz, a mezőgazdaság és a fosszilis tüzelőanyagok elégetése felerősítette és kiterjesztette ezt a folyamatot még a legtávolabbi trópusi régiókra is. Ezek a tápanyagbevitelek bizonyos fafajok számára versenyelőnyt jelenthetnek, ami kevesebb fajjal rendelkező erdőkhöz vezet – a kutatók pedig hangsúlyozzák, hogy ez a tendencia veszélyezteti a biológiai sokféleséget és az ökoszisztéma stabilitását.

„Bár a kutatás a trópusi erdőket vizsgálta, a probléma nemcsak a távoli erdőkben jelenhet meg, hanem a kisebb diverzitású európai és hazai erdőkben is várhatóak hosszú távon ilyen eltolódások” – magyarázta Batáry Péter, a HUN-REN ÖK tudományos tanácsadója, a tanulmány egyik vezető szerzője. Hozzátette: ezek hatása azonban várhatóan mérsékeltebb lesz, ugyanis a mérsékelt övi erdők talaja általában tápanyagban gazdagabb, és egyes fajok már alkalmazkodtak az emberi tevékenységek által megváltoztatott környezeti feltételekhez. „Ugyanakkor a további tápanyagterhelés előnyben részesítheti a gyors növekedésű fajokat, például az idegenhonos akácot, amely sok területen inváziós fajként jelenik meg” – világított rá a kutató.

Daisy Cárate Tandalla, a Kaiserslautern-Landaui Egyetem kutatója kiemelte: a nitrogén, a foszfor és a kálium alapvető fontosságú tápanyagok a növények fejlődése szempontjából, de sok trópusi talaj krónikusan tápanyaghiányos. „Ezeknek a tápanyagoknak a pótlása viszont aránytalan előnyhöz juttatja a gyors növekedésű, versenyképes fajokat, amelyek ennek következtében képesek lehetnek jelentősen megváltoztatni az erdők fajösszetételét és szerkezetét.”

A tanulmány megmutatja a trópusi erdők kutatásának összetettségét is. A kutatók által végzett terepi és laborvizsgálatok három különböző módszert alkalmaztak – üvegházi cserépkísérletek, átültetési kísérletek és helyszíni műtrágyakezelések. A kutatók kiemelték, hogy a csemeték fajszintű azonosítása továbbra is jelentős kihívást jelent a fiatal trópusi fák rendkívüli változatossága és hasonlósága miatt.

„Ezek a változások csökkenthetik a fajok sokféleségét egész táplálékláncokban, és gyengíthetik az erdők ellenálló képességét az éghajlatváltozással szemben. A sokféleség csökkenése az erdők környezeti stressztényezőkkel szembeni alkalmazkodóképességét is csökkenti” – fogalmazott Batáry Péter.

Az eredmények rávilágítanak arra, hogy a trópusi régiókban az erdők tápanyag-gazdálkodásának kérdése sürgős és kiemelt figyelmet igényel. Noha a tápanyag-lerakódás elsődlegesen lokális problémának tűnhet, hatásai globálisan is jelentkeznek, befolyásolva az ökoszisztémák működését, a biológiai sokféleséget, a szén-dioxid-megkötést és a bolygó környezeti egyensúlyát.

„Ha a gyorsnövekedésű fajok kerülnek előtérbe, csökkenhet az őshonos fajok sokfélesége, amelynek hatása túlmutathat a helyi ökoszisztémákon” – magyarázta Batáry Péter. „Ez a csökkenés az erdők által nyújtott ökoszisztéma-szolgáltatások – például a vízháztartás szabályozása és talajmegőrzés – gyengüléséhez vezethet, ami globális kihívásokat helyez kilátásba, különösen a stabilitásuk és az emberi közösségek fenntarthatósága szempontjából.” A trópusi erdők a földi élet alapvető pillérei, ezért összetettségük és ellenálló képességük megőrzése kulcsfontosságú, emelik ki a kutatás készítői.

agrotrend.hu / HUN-REN

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés