profimagazin

Technika

Nagy Dezső-féle gőzeke

A Magyar traktorgyártás első 100 éve című rovat keretében elsőként a hazai irodalomban fellelhető legkorábbi – 135 éves! – traktor funkciót megvalósító, igen meglepő szerkezetű, a kor műszaki színvonalát tükröző, innovatív konstrukciót mutatunk be.

A Nagy Dezső-féle gőzekét, azaz a gőzgépre épített ekét 1885-ben szabadalmaztatta a feltaláló. Még ebben az évben megépítette és a kísérleti géppel az első szántóföldi vizsgálatokat is elvégezték.

Nagy Dezső gépészmérnök 1870-től a pesti műegyetemen gépszerkezettan tanár, itt működött 1913-ig, nyugalomba vonulásáig.

Az „első hazai traktor” érdekes, újszerű funkcionalitást és gépelrendezést hordozott. E korban tradicionális mezőgazdasági lokomobilok építési elvétől eltérően, itt a gőzgép a haladási irányra 1800-kal elfordítva került beépítésre. A kezelő szervek a „traktor” elején helyezkedtek el, a kormányzott első kerekek irányítása is innen történt. A hátsó nagyméretű hajtott kerekek biztosították az önjárást.

Külön érdekessége a gépnek a rászerelt, „kényszer-hajtott” szántóegység. A haladási irányra merőlegesen elhelyezett konzol jobbra – balra a nyomtávolság szélességével kinyúlt. A két munkavégző tag végtelenített, hajtott-láncra szerelt 6–6 eketest. A tagok két sorban, egymás mögött helyezkedtek el, ellentétes irányú hajtással összeszántást végeztek.

Idézet a szabadalom szövegéből: „A közvetlenül működő rendszernél eleintén a motor az ekét a szántóföldön maga után húzta, aminek azon hátránya volt, hogy a tovamozgó lokomotív az erő legnagyobb részét önmozgatásra fordította és a szükséges vonóerőt a járókerekeknek a talajjal való súrlódásának kellett előidézni; ha pedig a talajviszonyok nem engedtek elég súrlódást, a kerekek a földbe ásták magukat.”

Nagy Dezső rendszere biztosítja, hogy erőgép kerekeinek tapadása ne határolja le a szántáshoz felhasználható energia nagyságát.

A konstrukció további előnye, hogy közel szimmetrikus terhelést biztosít az erőgép járószerkezetére, ellentétben a ma használt szántási módok aszimmetrikus terhelésével szemben. Továbbá biztosított, hogy a gőzgép lassú haladó mozgása mellett, az eke „metsző-forgató” munkája a gép sebességétől függetlenül szabályozható legyen. A haladási sebesség és munkaeszközök keresztirányú sebességének összehangolása a megoldás kritikus eleme, amely teljes művelési fedettség és a munkaminőség szempontjából is fontos.

A több ezer éves eke, illetve a közel 200 éves traktor-eke gépkapcsolás tradíciójának – a kor színvonalán történő – újragondolásához méltán adhat muníciót a bemutatott Nagy Dezső-féle gőzeke.

dr. Hentz Károly

igazgató, főmuzeológus

Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődési Szakmúzeum

Profimagazin.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szakmai partner
Nyakas Farm
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés