Nem publikált

A gyakorlatban hány karátot ér a Karat?

A Lemken háromgerendelyes univerzális szántóföldi kultivátora sorozatugrást jelent. A Karat 10 széria a Karat 9-et váltja fel. Az új változatot alaposan leteszteltük.  (A Lemken Karat 10/500 KUA szántóföldi kultivátorról szóló gyakorlati teszt a Profi Mezőgazdasági Gépmagazin 2024/2. számában jelent meg.)

A kapák szimmetrikus elrendezésével és a kapasorban integrált támasztókerekekkel megújult Karat 10 felváltja elődjét. Opcionálisan elöl dolgozó mulcskezelő tárcsasor is kapható. Fotók: Tovornik, Schulz

A Karat 10 modellel a Lemken először kínálja ezt a sorozatot szimmetrikusan elrendezett kapákkal. Ez azt jelenti, hogy a kultivátor pontosan halad a traktor mögötti nyomvonalon, és megkönnyíti a nyomkövető rendszerekkel történő használatot. A csatlakozó fogásnál történő ráállásnál is javult a talaj elegyengetés minősége.

A tesztelt Karat 10/500 KUA szántóföldi kultivátor munkaszélessége 4,98 m, hidraulikusan összecsukható kivitelű (K), túlterhelés ellen rugóval és nyírócsavarral biztosított (U), valamint a traktorhoz félig függesztett változatban készül (A). Összesen 16 kapa található a három gerendelyen elosztva.

A szántóföldi kultivátor hárompont függesztéssel csatlakozik a traktorhoz. Az opcionális vonóerő rásegítést a tesztgépen a függesztőtoronyra (III. kat.) szerelték fel (2550 euró felárért, minden ár nettó ár). A traktor front pótsúlyozásától függően, ezzel akár 1,5 t adhéziós terhelés is átvihető a traktor hátsó tengelyére.

Kényelmes a hátrafelé tolt forgáspont, amely holtjáték nélküli golyóscsapággyal rendelkezik, és 90° feletti elfordulási szöget tesz lehetővé kanyarodáskor. Három vonórúd-változat létezik: rövid, közepes és hosszú. Elöl haladó tárcsával a közepes vonórudat maximum 3,20 m széles traktorokhoz szállítják. A hosszú vonórúd 4,80 m traktorszélességig használható.

A szántóföldi kultivátor sekély művelés esetén többek között az opcionális DeltaCut kapákkal tudott minket lenyűgözni. Körülbelül 4-5 cm-től már a teljes felületet megműveli.

A traktorhoz történő csatlakozás javítandó

A tesztváltozatban a Karat 10/500 KUA kultivátor 9,78 m hosszú volt. Elöl haladó tárcsa nélkül a szántóföldi kultivátor kb. 1 méterrel rövidebb lehet. A függesztőtorony fel- és leszerelése nem túl kényelmes. Ahhoz, hogy leszerelt állapotban ne billenjen le, szükség van a felső lengőkar csapszegére a megtámasztáshoz. A csapszeget kényelmesen csak jobbra lehet kihúzni, mivel balra útban van a jól megtervezett tömlőtartó. Az alacsonyabb traktorvezetőknek ehhez meg kell kerülniük a szántóföldi kultivátort.

Annak ellenére, hogy érthetőek a hárompontos megoldás előnyei (alacsonyabb forgásponti terhelés, kevés karbantartást igénylő csapágyazás, a billenőmozgások megszüntetése, a vonóerő rásegítés optimális elhelyezése), a Lemkennek ezen a téren fejlesztéseket kell végrehajtania – ahogy ezt már a korábbi tesztek során is javasolták.

Kényelmetlen, hogy a felső függesztőkar csapszegét a parkoláshoz el kell távolítani.

Az elöl haladó tárcsa menet közben is be- vagy kifordítható.

A hidraulika csatlakozások sem optimálisak

Az elöl haladó vágótárcsákat (opció), a függesztő szerkezetet, az összecsukást/szétnyitást és a mélységállítást ellátó négy kétkörös hidraulika csatlakozó a szokásos módon csatlakoztatható. Azonban nagyon nehéz felismerni, hogy melyik tömlő előre, vagy hátramenő – ennél van jobb módszer is. A színkóddal ellátott csatlakozók is lehetnének jobban kezelhetők, de legalább van egy matrica, ami elmagyarázza a csatlakozók színét és funkcióját.

A Karat 10 pneumatikus fékcsatlakozói a tömörítő profilhengerrel felszerelve viszont nagyon tetszett. A kultivátor súlya ugyanis 7660 kg. A masszív tömlőtartó is megfelel a céljának.

A mulcskezelő tárcsákkal elöl

Az első szekcióban a Lemken opcionálisan 17 csipkézett homorú tárcsát szerelt fel, amelyek átmérője 52 cm, és a haladási irányhoz képest kissé ferdén helyezkednek el (7400 euró felár). Ez felhasználható szerves mulcs feldarabolására és a kapák esetleges eltömődésének megelőzésére. Jobb és bal oldalon, valamint középen 50 cm átmérőjű sima tárcsák találhatók a sorban.

Minden tárcsa külön-külön laprugóra van felfüggesztve, és hidraulikusan nagyon kényelmesen beállítható a fülkéből egy lézerrel készült és jól elhelyezett skála segítségével – ez nagyszerű megoldás! A mi üzemi körülményeink között azonban sajnos nem tudjuk igazolni, hogy a tárcsák jelentős hatást fejtenének ki – sem gabonatarlón, függetlenül attól, hogy szalmával borított vagy nem, sem pedig szemes kukorica tarlón, vagy ugar feltörésekor.

Az előre felaprított talaj miatt sem észleltünk alacsonyabb üzemanyag-fogyasztást. A keverési hatás tekintetében sem tudtunk vizuálisan különbséget felfedezni, de ez rosszabb betakarítási körülmények között vagy megdőlt gabona esetén másképpen is kinézhet.

A KUA felszereltségű változatnál az egyes elemek rugóval és nyírócsavarral is biztosítottak túlterhelés ellen.

A lazító és porhanyító kapák

A Lemken a 100-as zártszelvényből készült kapatartó gerendelyeket egymás mögé 100 cm távolságra helyezi el. Az első két gerendelyen négy, a harmadikon hat kapának van hely. A kapák szimmetriájának megvalósítása érdekében a második kapasor előtt és mögött két-két kapa enyhén eltolva helyezkedik el.

Ennek eredményeként a kapák csúcsai általában 1,05 m távolságban helyezkednek el egymástól, az átömlés csak a gép közepén csökken 80 cm-re. A 80 cm-es vázmagassággal kombinálva a szántóföldi kultivátor soha nem tömődött el a munkánk során – ez nagyszerű eredmény! A váz hosszirányban elrendezett dupla T profiljaiban látunk némi javítási lehetőséget, mivel ott elkerülhetetlenül megtapad a talaj.

A 2,2 x 7 cm keresztmetszetű vázszerkezet jól ismert – és két erős rugóval védett a túlterhelés ellen, amelyek 620 kg körüli csoroszlyanyomásnál oldanak ki. A rugónyomás ilyenkor akár 750 kg-ra is megnőhet. A kapák ezenkívül nyírócsavarokkal is rendelkeznek, amelyek a ráhelyezési szög beállítására is szolgálnak.

A széles kapakínálat, és a nagyon jó gyorsváltó rendszer teszi a kultivátort rendkívül univerzálisan alkalmazhatóvá. Az összes kapa kevesebb mint 15 perc alatt kicserélhető.

Nagy kapaválaszték

A művelőkapák 6, 8 vagy 12 cm szélesek lehetnek (K6, K8, K12) – opcionálisan 33 cm széles szárnyakkal (KF 33) is felszerelhetők. A 37 cm széles Delta-Cut kapákat (KG 37) sekély talajművelésre ajánlják. A KG és K6 kapák kaphatók keményfém betétekkel és anélkül is, a K8 és K12 kapák páncélozással vagy keményfém védelemmel választhatók. A gerendelyek alapkivitelben gyorscserélő rendszerrel vannak felszerelve. A kultivátoron elhelyezett kulcs segítségével a kapák minden további szerszám nélkül cserélhetők. A kapaszárnyak felszerelésén kívül más csavarokra nincs szükség – ez nagyon praktikus. A kapákat egy személy kevesebb, mint 15 perc alatt átcserélheti.

A Delta-Cut kapákkal körülbelül 4-5 cm mélyen dolgoztunk a teljes művelt területen, ami nagyon tetszett. A 8 cm széles, szárnyas és szárny nélküli kapák egyformán jó munkát végeztek. Szárnyas kapákkal ne dolgozzunk 10 cm-nél mélyebben. Szárnyak nélkül a maximális munkamélység 28 cm körül is lehetséges. A teszt során a kötött talajokon a mélyműveléshez a 6 cm-es keskeny kések tetszettek a legjobban.

A sekély művelésnél (körülbelül 10 cm mélységig) elegendő volt a 240 LE körüli traktorteljesítmény is. Mélyműveléskor a közel 5 m munkaszélességű Karat kötött agyagos talajon még a 390 lóerős traktort is térdre kényszerítette (maximum 7 km/h munkasebességgel lehetett dolgozni). A túlterhelés elleni védelem így is folyamatosan kioldott.

A keverőhatás megőrzése érdekében ilyen határokat feszegető körülmények között egy nagyobb traktort részesítettünk volna előnyben. A szántóföldi kultivátorhoz engedélyezett traktorteljesítmény azonban csak maximum 350 LE. Az üzemanyag fogyasztás a várakozásoknak megfelelően 5 és 20 l/ha között ingadozott a művelt területtől és a talajtípustól függően.

A lézerrel készült skálák jól láthatóak. Alapváltozatban csak egy mutató található.

Jól elegyengetett talajfelszín

A harmadik gerendelysor mellett oldalt úszó függesztésű terelőlemezek vannak (1470 euró felár), melyek fokozatmentesen betolhatók és kihúzhatók, emellett hatféle szögben állíthatók. A munkakép minden igényt kielégít.

A kapák mögötti elegyengetéshez a Lemken 52 cm átmérőjű egyengető tárcsákat használ. Itt speciális tárcsákat alkalmaznak nyolc szegmenssel és a végükön kissé hajlított dupla csúcsokkal. A tárcsák így minden körülmények között tiszták maradnak, és nem csavarnak fel semmilyen anyagot – ez nagyszerű!

A tesztgép oldaltárcsái a szántóföldi kultivátor összecsukásakor, illetve szétnyitásakor automatikusan becsukódtak és kinyíltak, ami nagyon kényelmes. A kinematika működtetése a vázba integrált, jól védett hidraulikus munkahengeren keresztül történik. A hab a tortán az lehetne, ha oldalanként külön-külön lehetőség a felemelésre, például a tábla szélein a munkaszélesség csökkentésével.

A szélső tárcsa összecsukása kényelmesen integrálható az összecsukási folyamatba.

Féloldalas központi állítás

Mindkét féloldalon központilag beállítható az elmunkálótárcsák munkamélysége – legalábbis majdnem. Mindkét oldalon ki kell venni két biztosító sasszeget, és ki kell húzni két csapszeget. Ezután a gépen található 24-es kulccsal nagyon érzékenyen állítható a munkamélység. Még kényelmesebb lenne, ha csak egy beállítási pont lenne oldalanként. Az oldaltárcsák szintje pedig egy furatlemez segítségével állítható be. A csapszegek biztosításakor ügyelni kell a helyes behelyezési irányra – különben összecsukáskor a csapszegek beszorulhatnak. Alternatív megoldásként oldalsó terelőlemezek és egyengető kapák használhatók szélső szerszámként.

A simító tárcsák a fő vázrész és a henger között a lengőkarra vannak felfüggesztve. Mivel ez enyhén ívelt, a simító tárcsák munkamélysége nem párhuzamosan változik a kapák munkamélységével.

Az egyengető pálcasor tartójának nem szabadna elmozdulnia.

Henger és járószerkezet

Hengerként elsősorban a tömörítő profilhengert (PPW, 18 600 euró felár) használtuk. 1620 kg tömegével, 5 méteres munkaszélesség mellett tökéletesen meggyőzött minket a nehéz körülmények között végzett munkánk során. Kiváló munkaképet hagyott maga után – kötött agyagos talajon, és kissé lazább vályog talajokon egyaránt.

Ez a lezáró eszköz egy dupla henger. Az első része elölről mélyen visszatömörít, hátul pedig a W-profil egyenletes morzsás szerkezetet biztosít. Mint minden Lemken dupla henger, a PPW is lengő függesztésű, így optimálisan illeszkedik a talajkontúrhoz.

Rövid időre felszereltük a trapéz tömörítőhengert is (14 400 euró felár). Súlya mindössze 1100 kg, és véleményünk szerint a sekély megmunkálásra alkalmasabb. Nem hétköznapi feladat, de a hengerek kicserélése megoldható.

Néhány szó a járószerkezetről. A félig függesztett szántóföldi kultivátorhoz jól illenek a 710/35 R 22.5 méretű Nokian gumiabroncsokkal szerelt szállító kerekek, légfékes változatban. Az 550/45 R 22,5 mérethez viszonyítva a 2860 eurós felárat pedig javasoljuk, különösen érzékeny talajoknál. A Karat nagyon kellemesen haladva követi a traktort fordulóban és közúton is.

A nagy gumikkal rendelkező járószerkezet minden igényt kielégít.

Két mélység határoló támasztókerék

A kapasor mélységszabályozását mindkét oldalon egy-egy támasztókerék végzi, a hátsó talajlezáró hengerrel kombinálva. A 11,5/80-15,3 méretű kerekek helytakarékos módon az első kapasor magasságában helyezkednek el, így a munkaszélességen belül haladnak, és nem mellette. A mélység hidraulikusan állítható, egy lézerrel készült skála mutatja a beállítási értéket.

Az elmunkáló tárcsák mélységét mindkét oldalon két-két helyen kell beállítani.

A Lemken optimalizálhatná az egysoros egyengető pálcás boronát, amely a mi esetünkben az egyszerű trapézhenger mögött dolgozott.

A közúti szállítás során a tartók mindig elmozdultak, és a jól kigondolt, de rosszul megvalósított szögbeállítás is átalakítást igényel.

További információk

  • 29 cm-es szabad magasság mellett a szállítási magasság 3,19 m. A szállítási szélesség mindössze 2,94 m.
  • A szállítás biztosításához hátul egy golyós csapot kell átváltani. A Lemken szerint az elhelyezése a biztonsági előírásokra vezethető vissza.
  • A 24-es kulcs és a kapák gyors cseréjéhez használt kulcs magasan, a gép jobb oldalán található. Elöl a bal oldalon jobb helye lenne.
  • A közúti szállításhoz készült kapákat védő ponyva használatának kényelmesebbnek kellene lennie.
  • A mélységet jelző skála mutatója néha kilazult.
  • Hátul támasztólábak segítik a tárolást összecsukott állapotban. Elöl a vonórúdba megfelelően épített támasztóláb található.
  • Összesen 25 kenési pont található a gépen.
  • A lakkozás minősége és a tömlővezetés jó.
  • A rugós túlterhelés elleni védelem (KA) nélküli gép alapkivitelben 42 500 euróba kerül. A KUA rugókkal 53 750 eurótól kezdődik. Olyan opciókkal, mint a tömörítő profilhenger, elmunkálótárcsák, nagyméretű gumiabroncsok, légfékrendszer, vonóerő rásegítés, két kapakészlet, előre felszerelhető mulcskezelő tárcsasor és a hidraulikusan elforgatható oldaltárcsák, az ár már 104 000 euró környékére kúszik fel.

A dupla tömörítő profilhenger a későbbi használat során igazán meggyőzött minket.

A géphez tartozik egy kapavédő ponyva a közúti szállításhoz. Egy integrált megoldás a vázon belül jobb lenne.

Összegzés

A Karat 10 szántóföldi kultivátorral a Lemken egy masszív talajművelő gépet hozott létre. A munkaképe teljesen meggyőzött minket. A kapacserélő rendszer ugyanolyan remek, mint a mélységszabályozás. Olyan dolgok zavartak bennünket, mint a körülményes csatlakoztatás a traktorhoz vagy az elmunkáló tárcsák kissé szerencsétlen beállítása. Ha a Lemken összehangolja ezeket a pontokat, akkor a kultivátornak lehetősége lesz teljes mértékben kiaknázni az erős oldalait.

 

Rövid teszt a függesztett Karat 10/300 szántóföldi kultivátorral

Karat 10/500 félig függesztett szántóföldi kultivátor mellett rövid próbának vetettük alá az új, nyírócsapszeges védelemmel ellátott Karat 10/300 függesztett szántóföldi kultivátort. A gép munkaszélessége 2,99 m. Dupla profilú gyűrűs hengerrel a kultivátor 4,19 m hosszú. A gerendelyek osztástávolsága 70 cm, így a kultivátor kompakt kialakítású. Három gerendelyen 10 kapa helyezkedik el, ami 30 cm húzástávolságot eredményez. Az átömlés két kapacsúcs között 75 cm.

Remek elmunkálás

A Karat 9 modellhez képest 3 cm-rel nagyobb a húzástávolság. Ez a beállítás jót tett a munkaképnek. Miután a csavart szélső terelőlemezeket hagyományosra cseréltük, remek volt a kapott munkakép. A 16 furatú furatlemeznek köszönhetően az elmunkáló szerszámok munkamélysége és behúzási mélysége is könnyen állítható. Emellett igény szerint a henger tömege a csapszegek kétszeri áthelyezésével átvihető a kapasorra.

A félig függesztett változattól eltérően az elmunkáló tárcsák mélységét a munkamélység beállítása után nem kell külön állítani – ez nagyon szép megoldás. Az elmunkáló tárcsákhoz nincs központi beállítás. A csapszegek áthelyezése a tartó minden furatában időigényes.

Hasznos lenne az összes sasszeghez elvesztés elleni védelem. A dupla profilú gyűrűs hengerrel felszerelt kultivátor tömege 1680 kg.

A gép ára henger nélkül 9500 euró körül kezdődik. Automatikus túlterhelés elleni védelemmel 16 400 euróért kapható. A dupla profilú gyűrűs henger 7300 euróba, a világítás 830 euróba kerül. Van még hidraulikus mélységállítás, oldallemezek és különféle választható cserekapák is. Összességében egy jól sikerült kultivátor.

A Karat 10/300 meggyőző munkát végzett a rövid teszt során. A munkakép és az elmunkálás remek. Még mindig látunk javítási lehetőséget az elmunkáló tárcsák mélységének beállításánál

 

SZAKMAI VÉLEMÉNY – Lemken Karat 10/500 KUA

Sokoldalú kultivátor

A Hohenthurm településen (Szász-Anhalt) található Wolff családi vállalkozás 790 hektáros szántóföldi gazdaságot üzemeltet. Cukorrépát, repcét, borsót, őszi búzát és őszi árpát termesztenek a közép-német száraz klímájú síkságon. A talajműveléshez 2022 tavaszán egy 7 m munkaszélességű Karat 10 váltotta fel a Karat 9 modellt. „A változatos lehetőségek meggyőztek bennünket” – mondja Alfons-Josef Wolff. A kultivátoruk opcionális elöl haladó mulcskezelő tárcsasorral, elmunkáló tárcsákkal és egysoros egyengető pálcasorral, valamint nehéz dupla tömörítő profilhengerrel van felszerelve.

„A kultivátort sekély tarlóhántáshoz, közepes mélységű talajműveléshez és 28 cm körüli mélységig lazításhoz használjuk” – magyarázza Wolff.

Alfons-Josef Wolff: „A Karat szántóföldi kultivátorunknak köszönhetően nincs szükségünk külön kultivátorra a sekély műveléshez..”
Fotó: Mitteldeutsche Zeitung, Andreas Stedtler

A gazdálkodó különböző célra használt kapákkal rendelkezik. „Lenyűgözött bennünket a gép könnyű kezelhetősége. „Csak olyan eszközök használhatók jól, amelyek könnyen beállíthatók vagy gyorsan cserélhetők” – erről meg van győződve Wolff. A Karat 10 modell esetében a család a gyors kapacserét és a nagyrészt hidraulikus beállítási lehetőségeket dicséri.

Az elöl haladó mulcskezelő tárcsát például köztes kultúrák bedolgozásához vagy rendkívül száraz körülmények között a talaj elővágásához használják.

„A tárcsák több alkalmazási lehetőséget kínálnak, mert gyorsan tudnak reagálni. Köztes növények utáni mulcsvetésnél a rövid tárcsás boronát így megspórolhatjuk” – írja le Wolff.

A gazda a nehéz hengert kompromisszumnak tekinti a sekély talajművelésnél: „Egy könnyű modell itt előnyösebb lenne.” A mögötte lévő lezáró pálcasorral – amelyet Wolff kétsoros változatban szeretne – még mindig sikerül a gyomnövényeket a felszínre hoznia, ahol kiszáradnak. Az egyengető tárcsák mélységállításában látja a fejlődés lehetőségét. „A jövőben itt egy fülkéből történő távbeállításnak vagy az oldalsó hozzáféréssel történő beállításnak kellene következnie.”

Összességében a gazda nagyon elégedett a vásárlással. „A vonóerő igénytől kezdve a keverőhatáson át az elegyengetésig és a porhanyításig a kultivátor minden alkalmazási területen megmutatja erősségeit akár feketeföldön, akár kilúgozott barna erdőtalajon dolgozik.”

Szerző: profi/L. Görtmüller, S. Schultz

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés