Nem publikált

TX mint totál flexibilis – Horsch Maestro 6 TX vetőgép

A Horsch új TX univerzális szemenkénti vetőgépét 15 km/h sebességhatárig tervezték. A különlegessége, hogy a sorok 45-80 cm sorszélesség között 5 cm-es lépésekben változtathatók. (A gyakorlati teszt a Profi Mezőgazdasági Gépmagazin 2024/2. számában jelent meg.)

A Horsch Maestro 6 TX esetén garantált a hatékonyság. 13-15 km/h vetési sebességnél van igazán elemében. Fotók: Tovornik, Schulz

A függesztett TX szemenkénti vetőgép kiegészíti a Horsch Maestro sorozatát, mely a saját gazdaság, valamint a kis- és közepes méretű bérvállalkozások kiszolgálására alkalmas, ISOBUS vezérléssel és starter műtrágyatartállyal, nagy vetési sebességgel és a sortávolságok változtatásával a TX szemenkénti vetőgép széles körű felhasználást tesz lehetővé. Használható például cukorrépa, szója és repce 45 vagy 50 cm sortávolságú vetésére, ugyanakkor a kukorica vagy napraforgó igény szerint 70 vagy 75 cm sortávolsággal vethető vele. Egy dolgot előre kell bocsátanunk, a Horsch egy nullszériás gépet szállított nekünk a kukoricavetésben történő tesztelésére. A gépek mostanra már sorozatgyártásba kerültek.

Különböző sortávolságok

A sortávolságok beállításához a Horsch egy szinte teljesen karbantartásmentes teleszkópos gerendelyt használ belső hidraulikus hengerrel. A sortávolság megváltoztatásához hat rugós csapszeget kell áthelyezni az egységek közötti furatokkal rendelkező síneken. Ez nagyszerűen működik és kevesebb mint öt perc alatt elvégezhető. Kis hátrány, hogy összetolva nehezen hozzáférhetők a furatokkal rendelkező sínek.

A sortávolság beállítása után a terminálba be kell táplálni az új sortávolságot. Jelenleg már csak egyszer kell megadnunk ezt az értéket, és nem minden egységhez (műtrágya, vetőelemek és mikrogranulátum) külön-külön, mint a mi tesztgépünknél – ez nagyon szép megoldás. A vetőgépen 45 és 80 cm közötti sortávolságok állíthatók be.

Az egyes sortávolságok szerszámok nélkül kevesebb mint öt perc alatt beállítható. A teleszkópos gerendely végállás ütközője a csapszeg és a csúszó karmantyú segítségével határozható meg.

Nagy műtrágya tartály

A Maestro TX vetőgép starter műtrágyatartállyal vagy anélkül is rendelhető. Jó benyomást keltett a tesztgép a két csúcsban végződő 1300 literes tartállyal. A tartály elég nagy, könnyen megközelíthető – akár homlokrakodóval is betölthető – és erős, összecsukható ponyvával rendelkezik.

A tartályban jobb lehetne a műtrágya áramoltatása, körülbelül két marék műtrágya mindig a tartályban marad. Nagyobb maradék mennyiségek esetén a tartály erre kialakított helyeken kiüríthető ugyan, de ezekhez hasznos lenne csúszdák vagy csövek alkalmazása. Hiányoltunk egy olyan terminál funkciót is, amely a két elektromos meghajtású adagolót a lehető leggyorsabban működteti ürítéskor.

A kétoldali leforgatás és az adagoló rotor cseréje egyszerűen kézzel elvégezhető. Opcionálisan egy okostelefon-alkalmazás is segíthet. A különböző műtrágyák számára nincs tárolóhely, de megadhatjuk a korábban feljegyzett értékeket.

A leforgatás okostelefonos-opció segítségével is kényelmesen elvégezhető.

A műtrágya leforgatáshoz szükséges eszközök egy levehető tárolórekeszben kaptak helyet, ami nekünk tetszett. Itt a cserélhető rotoroknak is van hely, amelyeket a Horsch időközben átdolgozott, mert esetünkben a műtrágya még bejutott az egyes rotorszegmensek közé. Ez után az optimalizálás után a kijuttatott mennyiség és a keresztirányú eloszlás is megfelelő volt a mi gépünkön. Még 300 kg/ha kijuttatott mennyiség és 15 km/h vetési sebesség mellett is 2% alatt volt a szórási együttható – ez nagyszerű eredmény.

Az oldalsó mélységhatároló kerekekkel ellátott egytárcsás műtrágyacsoroszlyák a gépen a sortávolság változtatásával szintén elmozdulnak. Soronként két rugó szabályozza a csoroszlyanyomást, beállítási segédletként pedig egy matrica szolgál.

Annak érdekében, hogy a műtrágyacsoroszlya tárcsák megfelelően behatoljanak a talajba, két rugó feszíti elő a csoroszlyát. A mélység beállításához a csavarozást kézzel kell elvégezni.

Magvak pneumatikus adagolással

A Maestro vetőgépeknél a névben szereplő „X” a túlnyomásos levegővel végzett pneumatikus adagolást jelenti. Ezt a célt szolgálja a műtrágyatartály alatt hidraulikusan működtetett ventilátor, amely létrehozza a műtrágyaszállításhoz és a vetőmag adagoláshoz szükséges levegőáramlást. Jó lenne, ha a szívócső felfelé helyezkedne el, ami csökkentené a por bejutását a rendszerbe.

A műtrágyatartály kellően nagy, a beépített rácsoknak stabilabbaknak kellene lenniük.

A magadagoló egységekhez nagyon könnyen hozzá lehet férni, különösen a váz kitolása után. Ez segít például a maradék vetőmagmennyiség kiürítésében is. Ehhez minden alkalommal ki kell nyitni a burkolatot, ki kell venni az adagolótárcsákat, és össze kell gyűjteni a magokat az ehhez kapott zsákba. Egy beépített tolólap segít a vetőmag áramlásának megszakadásakor. A magadagoló tárcsák cseréjéhez a fedél szerszám nélkül kinyitható. Elmozdítás esetén azonban nagyon gyorsan a földre eshetnek a tárcsák, mert nincsenek rögzítve – ez néha kissé bosszantó.

Az adagolóhengerek egyes szegmensei a mi gépünkön nem voltak kellően megfeszítve.

A vetőelemekben különböző magadagoló tárcsák helyezhetők be, a maglesodróból viszont csak kettő áll rendelkezésre: egy a szójához, egy pedig az egyéb növények számára. Egy különlegesség: az acélból készült maglesodró nem állítható. Ennek ellenére alig találtunk a területen kettős vetést, és csak néhány helyen hiányzó vetést. Szívesen ellenőriztük volna ezt a próbapadon, de a ledörzsölés torzította a méréseket. Azt azonban meg tudtuk állapítani, hogy a magok különböző magformái különbségeket eredményeznek: minél egyenletesebbek a magok, annál nagyobb a vetési pontosság is.

A vetőelemekben található maglesodrókat pl. soha nem kellett módosítani a kukorica fajtaváltásakor.

Ahogy lenni szokott, a TX vetőgépnél is nőtt a tényleges pozíció körüli szórás a menetsebesség növekedésével. Optimális kalibrált vetőmagok esetén és a 9 km/h sebességű vetésnél a szórás 20 és 25 mm között volt, ami a DLG teszt keretrendszere szerint „kevésbé kielégítőnek” számít.

A gyártó által engedélyezett tartományban (15 km/h-ig) minden más mérésnél a szórási értékek 25 mm felettiek voltak.

A DLG szerint ez „nem elégséges”. A terepen „jó” és „kielégítő” értékeket tudtuk mérni, ami megerősíti a gyakorlatban végzett lehelyezésről szerzett tapasztalatainkat.

Könnyen kezelhető

A vetés mélységének beállításánál minden rendben volt. Ez gyorsan megtehető a rögzítőcsapokkal és lézerrel készült skálákkal. Hasonlóan egyszerű a magrögzítő tárcsák és a tömörítő kerekek nyomásának beállítása. Ez a koncepció alkalmas pl. kötött talajokon sortakaró talajsávban, a repedések képződésének megakadályozására. Különféle gumipalástú hengerek és szögállítás választható opcionálisan.

Az előművelő és sortisztító eszközök, a sortakaró kerekek és a mikrogranulátum egységek egyedileg rendelhetők.

A hidraulikus csoroszlyanyomás-szabályozás mindig megvalósítható a gépen. Az alsó függesztőkarhoz tartozó opcionális alsó feszítőkerettel vagy a kétkörös függesztőszerkezettel együtt akár 350 kg nagyságú csoroszlyanyomás is elérhető – ez optimális már a direkt vetéshez is. A további opciók közé tartozik az Autoforce (automatikus csoroszlyanyomás-szabályozás) és az Autoforce pro (terhelés és tehermentesítés lehetősége). Finomszemcsés talajokkal rendelkező gazdaságoknak mindenképpen javasolt a súlycsökkentés, mivel a 150 kg-os saját tömege a csoroszlya kocsiknak, gyorsan a föld szórásához vezethet.

Nullszériás szoftver

Az általunk tesztelt gép esetében különösen a szoftver miatt kerültek bejegyzések a tesztet kísérő jegyzőkönyvbe. A nagyon kis méretű ábráktól kezdve, a gép kiemelésekor hallható állandó sípoló hangon át a sok szöveget tartalmazó hibaüzenetekig. Mivel a Horsch például vetőmag 1 névvel jelöli a műtrágyát, minden alkalommal gondolkodni kell egy pillanatra, amikor a tartály kiürüléséről érkezik üzenet – van ennél jobb módszer is. Az is jó lenne, ha a szoftver az összes sort, amit pl. egy ék alakú területen „Section Controllal” kikapcsolunk, a gép kiemelése után újra bekapcsolná. Erre azonban már nem volt szükség, mivel a Section Control tökéletesen működött a kezdeti nehézségek után.

A display kezelőfelület nem túl intuitív, és a megjelenő ábrák kicsik a szemüvegeseknek.

Egyéb információk röviden:

  • A TX többfunkciós vetőgép 7 soros változatban is kapható, 37,5 cm és 65 cm közötti sortávolságokkal.
  • Praktikus beállító táblázat segíti a nyomjelzők összehangolását a beállított sortávolsággal.
  • A tesztkivitelben a vetőgép súlya 2,7 tonna volt.
  • Az alapgép 42.000 euróba kerül. A műtrágya technológiáért körülbelül 14.150 eurót, a mikrogranulátum egységekért 4.950 eurót, a hidraulikus súlyátterhelésért 1600 eurót számláz a Horsch. A tesztgép összesen 78.900 euróba kerül áfa nélkül.

 

Összegzés

A Maestro 6 TX egy sikeres új fejlesztés, amely stabil és egyszerű felépítésű vetőmag, amely maximális rugalmasságot kínál. A Horsch elmondása szerint a szoftvert már javították. Ugyanez vonatkozik néhány más dologra is, amelyeket a teszt során kritizáltunk.

Szerző: profi/Sönke Schulz

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés