profimagazin

Egyszerűen finn – Junkkari M 400 Plus univerzális vetőgép gyorsteszt

(A gyorsteszt a Profi Magazin 2020/2. számában jelent meg.)

A Junkkari finn vállalat még kevésbé ismeret az európai piacokon. Közelebbről megvizsgáltuk a háromtartályos rendszerű M 400 mechanikus univerzális vetőgépet.

A finnországi Ylihärmä székhelyű Junkkari fő tevékenysége traktor vezetőfülkék gyártása a Valtra traktorgyár számára. A cég a tavalyi évben a W 700 vetőgépének bemutatásával került az érdeklődés középpontjába, ami egy összecsukható, 7 m munkaszélességű, mechanikus vetőgép.

Az M 400 modellel a Junkkari egy egyszerű felépítésű vetőgépet ajánl nagy terület teljesítményhez. Fotó: Colsman

El kell ismerni: A négyméteres munka- és szállítási szélességével a mechanikus, merev M 400-as nem egészen megfelelő az európai piacokra. Mivel azonban a 3 m-es változathoz képest alig vannak különbségek, sok dolog átvihető az M 300-asra is.

Skandináviára jellemző azonban a vetőgép felépítése. A tárcsás csoroszlyákkal felszerelt félig függesztett kivitelt és a nagy vetőmagtartályt különböző gyártók kínálatban megtalálhatók. A Junkkari M 400 háromféle vetőmagféleséget és műtrágyát tud egyszerre kijuttatni. Ehhez egyrészt a Plus változatban az 5700 literes főtartályt (4200 l a 3 m-esé) mozgatható válaszfallal osztják meg. Ez hat pozícióban oldható meg. Másrészt egy saját adagolóval ellátott, apró vetőmagok vetésére szolgáló további tartályt (380 l) felszereltek a gép hátuljára.

De részletesen elölről: Az egyenletes előtömörítés érdekében az M 400 vetőgép opcionálisan egy kormányzott has alatti hengerrel van felszerelve a kihúzható vonórúd elején. A tömörítő henger kerete az alsó függesztőkarokhoz van rögzítve, a négy darab 20 col méretű gumiabroncs egyidejűleg támasztólábként is szolgál.

A teszt során használt gépünk, magágy előkészítő eszközök nélkül dolgozott. Kérésre azonban egy kompakt tárcsás borona vagy pedig egy egy-, illetve kétsoros Crossboard kapható a vetőgép elejére.

A két sorban elrendezett vetőcsoroszlyák esetében az ügyfél három változat közül választhat. Az S csoroszlya könnyű, vetőmagágy minőségű feltételek mellett alkalmazható, és a csoroszlyanyomás 5 és 30 kg között változtatható.

A D változat dupla tárcsás csoroszlyaként 60 és 220 kg közötti csoroszlyanyomással elsősorban a direktvetésre szolgál.

A teszt során az M típusú csoroszlyaváltozattal dolgoztunk: Ez egy csipkés egytárcsás vetőcsoroszlya vetőmag és műtrágya kombinált kijuttatásához, 40,5 cm átmérőjű és 5° szögállású fogazott homorú tárcsával.

A csoroszlyanyomás 10 és 120 kg között hidraulikusan állítható. Az aktuális vetési mélység jól beazonosíthatóan látható egy cső alakú skálán. A 4 m-es változatban a vetőgép 32 csoroszlyával van felszerelve, így a sortávolsága 12,5 cm.

A gép feltöltéséhez rendelkezésre áll egy széles kezelőjárda, ami hátulról könnyen megközelíthető egy kétlépcsős fellépőn keresztül, egy kicsit túl rövid kapaszkodóval. Onnan a feltekerhető ponyva biztonságosan kinyitható.

Az 5700 literes vetőmagtartály mozgatható válaszfallal van felszerelve. Fotó: Colsman

A vetőmagtartály előtt és mögött egy-egy normál és aprómag adagoló kerékkel ellátott klasszikus vetőtengely felelős a vetőmag adagolásáért a két tartálytérből. A leforgatás a gépen hagyományosan a vetőtengelyek fokozatmentes sebességváltóin egy hajtókarral történik. Mellesleg a Junkkari a vetőegységeket teljes mértékben házon belül gyártja, a két leforgató tálca a kezelőjárda alatt tárolható.

Kulcsszó a parkolási helyzet: a vetőtengelyek mechanikus meghajtására szolgáló farokkerék felhajtható és betolható a közúti szállításhoz. Ezzel a gép szállítási szélessége pontosan 4,00 m, a 3 m-es változatban pontosan 3,00 m.

A gumikerekes tömörítő henger gumiabroncsait nyolcasával, lengő függesztéssel rögzítették a talajhoz való alkalmazkodás érdekében. Fotó: Colsman

A vetőtárcsák után az M 400 modell esetén egy 16 kerékből álló, AS profillal ellátott 7,50 – 20 gumiabroncs méretű BKT gumikerekes tömörítő henger következik. Nyolc-nyolc gumiabroncs képez egységet egy lengőtengelyen keresztül kapcsolódva. Mivel a gumikerekes tömörítő henger egyúttal szállító járószerkezetként is szolgál, a gép nemcsak a középső kerekeken fut, ha hosszabb utat kell megtennie kitaposott földutakon. A vetési mélység a gép hátulján lévő központi futómű hengerrel elforgatható szorítókapcsok segítségével állítható be.

Az M csoroszlyaváltozat esetében 120 kg-ig terjedhet a csoroszlyanyomás. Fotó: Colsman

Végül néhány szó a vezérlésről. Az itt bemutatott G-Wizard terminál mellett a Junkkari az Area Counter használatával nagyon egyszerű gépkezelést kínál hektárszámlálóval és művelőút-kapcsolással, de felügyelet nélkül. A skála másik végén egy ISOBUS vezérlés is kapható a vetőgéphez A G-Wizard terminált tartalmazó felszereltség a kettő között helyezkedik el, és egy hektárszámláló, valamint a különféle ellenőrzési funkciók (haladási sebesség, töltöttségi szintek, vetőtengely és sebességváltó felügyelet) mellett lehetőséget kínál a művelőút és a nyomjelző kapcsolásra.

Amit még észrevettünk. A gép egy egyszeres működésű (nyomjelző és futómű) és egy kétkörös hidraulikacsatlakozással (csoroszlyanyomás beállítása) üzemel. Az Agritechnica kiállítás óta opcionálisan sűrített levegős fékrendszer is kapható a géphez. A 4 m-es változat listaára 59.800 euró.

 

Szerény igényű

Herr Detmering: „A vetőgépünknek a lehető legegyszerűbbnek kell lennie.”

A Junkkari M 400 egy 6 m széles univerzális vetőgépet váltott fel a Bresegard-Picher eG mezőgazdasági termeléssel foglalkozó cégnél. A jól felépített üzemi struktúrának köszönhetően a szállítási szélesség nem jelent problémát. „Az egyszerű használat döntő volt számunkra. A nagy vetőmagtartály lehetővé teszi számunkra, hogy ugyanazt a napi teljesítményt érjük el, mint korábban a 6 méteres gépen” – jelentette ki Christoph Detmering, a gazdaság műszaki igazgatója. A gépet kukoricavetésre és többféle növény kombinált vetésére is használják a gazdaság biogazdálkodásra alkalmas területén. Ez azt jelenti, hogy a gép évente mintegy 1350 hektár területen végzi el a vetést.

 

Szerző és fotók: Profi/Lucas Colsman

agrotrend.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szakmai partner
Nyakas Farm
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés