Események
Partnereink eseményei
Változó klíma, alkalmazkodó talaj- és vízgazdálkodás!
A NAK az idei évben folytatja az országos ingyenes szakmai fórumsorozatát, amely nem csak a gazdálkodók, hanem a szaktanácsadók és talajvédelmi felügyelők számára is nyitott.
A NAK Praktikum idei szlogenje: „Változó klíma, alkalmazkodó talaj- és vízgazdálkodás!” A februári az előadássorozatban a klímaszélsőségekhez alkalmazkodó talaj- és vízgazdálkodás szükségességére hívjuk fel a figyelmet az ebben jártas szakemberekkel segítségével.
Az előadássorozatban hazánk éghajlati, meteorológiai sajátosságaiból kiindulva elemzésre kerülnek azok éghajlatalakító tényezők, amelyek már most, illetve közeljövőben egyre erőteljesebben érvényesülhetnek majd, meghatározva ezzel hazánk gazdálkodási viszonyait.
Elhivatottak vagyunk abban, hogy a változásokhoz történő alkalmazkodás a talajnál kezdődik. A talaj védelme, szerkezetességének javítása a gazdálkodó jól felfogott érdeke, hiszen ezen tényezők jelentős mértékben hatnak a költségekre, terméseredményekre, javításukkal csökkenthetők a szélsőséges időjárásból eredő stresszhelyzetek. „A talaj olyan, mint egy gyerek, etetni s itatni kell.” Ismertetésre kerültek azon agrotechnikák, melyek által a legnagyobb víztározónk a talaj megfelelő gondoskodással képes lehet ezen fontos szerepét betölteni.
A víz vagy kevés, vagy túl sok? A hazai termőterületek harmada az aszály mellett ár- és belvíznek is kitett, így szélsőséges időjáráshoz hatékonyan kell alkalmazkodnia a gazdálkodónak! A 2022-es drasztikus aszály után az évvégét és az évelejét most a többletvizek, illetve a belvizek jellemzik, melynek termőföldön történő tartása kihívások elé állítják a gazdálkodókat. A hazai és globális tendenciákra is tekintettel a vízbiztonság megteremtésében pozitív változás műszaki és/vagy agrotechnikai beavatkozás nélkül nem várható. Annak érdekében, hogy megteremtsük a vízbiztonságot, puffervízterekre van szükség, amelyek megteremtésében az állam mellett a termelőknek is van tennivalója. Ennek tükrében ismertetésre kerülnek az elmúlt időszak mezőgazdasági vízgazdálkodást érintő hazai és uniós jogszabályi változásai, szabályozási elemei, nem utolsó sorban az uniós finanszírozás lehetőségei.
Az országjárás célja, hogy felhívja a figyelmet a klímához mihamarabb alkalmazkodó mezőgazdasági termelés szükségességére, melyhez szakmai inputokat, működő agrotechnikai-, illetve természetes vízmegtartó megoldásokat is nyújtunk az ebben jártas szakemberekkel együtt, hogy a mezőgazdasági termelés képes legyen hatékonyan, elsősorban természetes módon reagálni a klímaváltozással összefüggő hatásokra!
Fontos! Az országos rendezvénysorozaton való részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött!
Helyszínek, időpontok, meghívó, regisztráció:
- Pápa, 2024. február 6. (kedd) 10.oo – 13.15 Regisztráció: ITT
- Kaposvár, 2024. február 7. (szerda) 10.oo – 13.15 Regisztráció: ITT
- Kecskemét, 2024. február 8. (csütörtök) 10.oo – 13.15 Regisztráció: ITT
- Mórahalom, 2024. február 13. (kedd) 10.oo – 13.15 Regisztráció: ITT
- Kondoros, 2024. február 14. (szerda) 10.oo – 13.15 Regisztráció: ITT
- Hajdúszoboszló, 2024. február 20. (kedd) 10.oo – 13.15 Regisztráció: ITT
Szakmai előadók:
- Dobos Endre Zsolt, egyetemi tanár, intézeti tanszékvezető – Miskolci Egyetem
- Félegyházi Fruzsina, Miskolci Egyetem
- Pirkó Béla, Agrártudományi Kutatóközpont, Talajtani intézet
- Bakacsi Zsófia, Talajfizikai és Vízgazdálkodási Osztály, osztályvezető, Agrártudományi Kutatóközpont, Talajtani intézet
- Mészáros Gábor, kiemelt szolgáltatási igazgató KITE Zrt.
- Szabó Emese, fejlesztési osztályvezető, KITE Zrt.
- Riczu Péter, digitális mezőgazdasági projektmenedzser KITE Zrt.
- Szobonya Nikoletta, NAK Meteorológus
- Lehotai Vivien, NAK JÉGER munkatárs
- Kecskeméti-Bolyóczki Viktor, NAK JÉGER műszaki vezető
- Kocsis Áron, NAK JÉGER üzemeltetési igazgató
- Sztahura Erzsébet, vezető szakértő NAK
- Tasnádi Gabriella, vezető vízgazdálkodási szakértő, NAK
agrotrend.hu / NAK