Gépesítés

Technika

RÁBA 245 traktor

Hazánkban az 1970-es évek elején – kormányzati döntés és pénzügyi támogatás mellett – a központi szerepet betöltő állami gazdaságok kezdeményezésével, nemzetközi mintára termelési rendszerek jöttek létre. Ezen rendszerek az amerikai, és a nyugat-európai gépgyártók mezőgazdasági gépeit tették elérhetővé a csatlakozó hazai gazdaságok számára. A Bábolnai Mezőgazdasági Kombinát – a CPS (IKR) termelési rendszer gesztora – 1973-tól több nagy teljesítményű erőgépet próbált ki, köztük a Steiger Cougar törzscsuklós kormányzású nehéztraktort is.

Az üzemi tapasztalatok alapján a bábolnai kombinát – Burgert Róbert igazgató – javaslatot tett az agrár- és gépipari állami szakirányítási szerveknél, a Steiger Cougar II. erőgépek hazai gyártására. A Rába Gépgyár traktorokhoz kifejlesztett futóművei ideális alapot biztosítottak kooperációs gyártásra. A Steiger INC. és a Rába MVG között 1974. október 15-én aláírásra került a kooperációs gyártási szerződés. Horváth Ede igazgató irányításával a RÁBA Gépgyárban több, mint 100 éves magyar traktorgyártási tradíció után, a korában világszínvonalú DUTRA traktor márka gyártása megszűnt, és új ma már klasszikusnak számító RÁBA Steiger kultikus márka született. A kooperációban gyártott erőgépek abban az időszakban világviszonylatban is korszerűnek számítottak, így a hazai nagyüzemi gazdaságok részéről kedvező fogadtatásban részesültek.

A RÁBA Steiger Cougar II. típusú traktort az amerikai Steiger Cougar II traktor áttervezésével alakították ki. Az eredeti futóművet Rába gyártmányúra – RÁBA 598.11 és 598.01 típusra – cserélték. A traktor erőforrásául Rába M.A.N. D2156 MT6 – 245 LE teljesítményű – dízel motort építettek be. A vázszerkezet is RÁBA gyártmányként készült. Valamennyi további fő egységet az USA kooperációs partner biztosította.

Elkészült a nullszéria, az első öt Rába Steiger Cougar II traktort 1974 végén mutatták be Bábolnán. A CPS rendszer 70 darab sárga-fehér, míg a Nádudvari KITE 60 darab zöld-sárga Rába Steiger traktort rendelt. A RÁBA központi gyárban 1975 április végéig összesen 50 darab készült. 1975 augusztusára már a 170. traktor hagyta el a szerelősort, a gyártást pedig átköltöztették a Rába MVG.-hez csatolt kispesti Vörös Csillag Traktorgyárba, ahol növelt kapacitással már naponta három új traktor készült.

A liszensz jogok változásával 1977-ben már RÁBA Steiger, illetve RÁBA Steiger 245 típusnév alatt forgalmazták. A fő szerkezeti elemek változatlanul RÁBA, DANA, Steiger típusok voltak, de már jelentős volt a hazai beszállítás aránya is. Már megjelenik a hazai gyártású vezetőfülke, amely a Rába Szentgotthárdi gyáregységében készült.

1978-tól RÁBA 245 típusnév alatt került forgalomba az erőgép. E típusban már döntően RÁBA alkatrészek épültek be, kizárólag a tengelykapcsoló és a sebességváltó egység épült DANA gyártmányként a hazai gyártású erőgépbe.

A RÁBA 245 traktor összkerék-meghajtású, ízelt kormányzású, nagy teljesítményű, nehéz traktor volt. A nagyüzemi mezőgazdaság és a termelési rendszerek hazai alapgépe az 1970-90 években. Nagy vonóerejénél fogva elsősorban nagy energia-igényű növénytermesztési, talajművelési feladatok elvégzésére volt alkalmas, a típushoz kifejlesztett munkagép rendszerrel.

A Rába erőgépekhez a hazai mezőgazdasági gépgyártó hálózat – a MEZőGÉPTRÖSZT – önálló munkagépparkot fejlesztett ki, részben liszensz vásárlásával, illetve saját fejlesztéssel.

Az Autóipari Kutató Intézettel közösen 1976-ban kifejlesztették a kombinált turbófeltöltésű RÁBA M.A.N. motor változatot, amely az MTKL6 típus jelzést kapta. Két Rába traktorba került kipróbálásra a továbbfejlesztett motor 275 LE-s változata. Ez a két kísérleti gép már előhírnöke volt a Rába 250-es típusnak.

dr. Hentz Károly

igazgató, főmuzeológus

Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődés-történeti Szakmúzeum

agrotrend.hu / dr. Hentz Károly

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szakmai partner
Nyakas Farm
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés