Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Gépesítés

Technika

Növényvédelmi gépek kötelező vizsgáztatásának tapasztalatai

A növényvédelmi tevékenységgel kapcsolatos új előírások értelmében a jövőben kötelező a permetező gépek műszaki állapotának időszakos felülvizsgálata. A módosítás alapja egy Európai Uniós irányelv átültetése, melynek értelmében olyan növényvédelmi géppel, amely nem esett át műszaki felülvizsgálaton, tilos növényvédelmi tevékenységet végezni.

Az Európai Unió területén – így Magyarországon is – a termelésben használt növényvédelmi gépeken – kivéve a kézi-, és háti berendezéseket – az első forgalomba helyezést követően az első öt évben egy alkalommal, ezt követően háromévente időszakos műszaki felülvizsgálatot kell végezni.

Országos szinten alakultak meg vizsgabázisok, Kalocsa melletti központtal is található egy mobil, permetező felülvizsgálati bázis Opticsepp néven. A műszaki vizsgaközpont vezetői Szigeti Tamás agrármérnök, agrárközgazdász és Koza András mezőgazdasági- és élelmiszeripari gépészmérnök foglalta össze az első évük tapasztalatait: megtudhatjuk, miért a Magyar Növényorvosi Kamara Növényvédő Gépellenőrző Állomás tagjaként végzik a vizsgálatot, valamint felhívják a gazdálkodók figyelmét az elkerülhető hibákra:

„Munkánkból adódóan sok gazdálkodóval állunk kapcsolatban mindketten, ezért is döntöttünk úgy, hogy létrehozunk egy ilyen mobil felülvizsgálati bázist, ami Bács-Kiskun, Tolna és Baranya megyére terjed ki. Ez a környezetkímélő szolgáltatás mindenkinek hasznos: a gazdálkodóknak, környezetnek, és a fogyasztóknak egyaránt. 2020-ban kezdtük el a vizsgáztatást, kis csúszással a koronavírus okozta helyzet miatt. Hazánkban tavaly élesedett be újból a jogszabály, miszerint mezőgazdászoknak kötelező időközönként felülvizsgálni a növényvédő gépieket. A NÉBIH is felhívja erre a figyelmet, aminek elmulasztása szankciókkal járhat.”

„Az, hogy a Növényorvosi Kamara tagjaként kezdtük el a kontroll vizsgálatot, garantálja a prémium minőségű szolgáltatást egyrészt a gazdák felé, másrészt hozzájárul ahhoz, hogy minőségi élelmiszert tudjunk a fogyasztók elé tenni az asztalra. A regisztráló gazdáknak az a javaslatom, hogy ha már fizetnek egy szolgáltatásért, akkor kerüljék el a „matricaosztogató”, tényleges mérést nem végző állomásokat.”

„Az idei évben több, mint 250 gépet ellenőriztünk le, a gazdálkodói vélemény vegyes: van, aki kötelező rosszként, pénzkidobásként tekint rá, de egyre több vállalkozó figyelemmel kíséri, megvizsgálja a kapott eredményeket, és igyekszik betartani a precíziós gazdálkodás követelményeit.”

„Elsősorban szántóföldi függesztett, vontatott, és önjáró gépeket vizsgáztattunk le, de jövőre tervezünk kertészeti/ültetvény permetezőket is. Szolgáltatásunk teljeskörű: Ha kell magunk segítünk, vagy végezzük az adatbázisba regisztrációhoz szükséges adminisztrációt, mobil állomásként kitelepülünk, elvégezzük a vizsgát, ha szükséges alkatrész utánpótlást is el tudjuk végezni fúvókacserével. A jegyzőkönyvvezetés és jelentés a Kamara és NÉBIH felé is a feladatkörünk, valamint ezen a területen is szaktanácsokat adunk a gépek megfelelő működtetéséhez.”

„Áraink megegyeznek a Növényorvosi Kamara ajánlott áraival, 35-70 ezer ft + áfa tartományba esnek, aminek pontos összegei megtalálhatók a honlapokon (www.ngea.hu , www.opticsepp.hu). Jövő évben a vizsgáztatás megkezdését márciustól tervezzük, ahogy az idő engedi.”

„Végezetül szeretném felhívni a figyelmet néhány elkerülhető hibára:

  • Csak és kizárólag a tiszta, vegyszermentes, tiszta vízzel feltöltött, az előzetesen leegyeztetett állapotúra felkészített gépeket áll módunkban levizsgáztatni!

  • Minden géptulajdonos saját felelőssége a növényvédő gép felkészítése a vizsgálatra!

  • A vizsgálati és tanúsítási eljárás díját a gép tulajdonosa, negatív eredmény esetén sem jogosult visszaigényelni!

  • A honlapokon feltüntetett árak fixek, és nettóban értendőek.

  • Amennyiben a géptulajdonos még nem jelentkezett be a műszaki vizsgára, a Kölcsönös Megfeleltetés ellenőrzések eredményeként az agrártámogatások csökkentésével kell számolnia, és a gépét a forgalomból is kivonhatják! „

agrotrend.hu / Szigeti Tamás

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés