Gépesítés

Technika

Kísérleti drón sikeresen vette első repülését először a világon

A világon először sikerült repülés közben az indító gép fedélzetére visszahozni egy katonai drónt az Egyesült Államokban, az eszközt kevesebb mint 24 óra után újra bevethető állapotba tudták hozni a mérnökök.

Az október 29-én, a Utah állambeli Dugway tesztközpont felett végrehajtott próbarepülésen az USA Védelmi Fejlesztési Ügynöksége (DARPA) által átalakított Lockheed C-130A Hercules gép két X-61A Gremlins pilóta nélküli gépet (UAV) indított el fedélzetéről.

A teszt során az egyik drón megsemmisült, a másikat viszont egy speciális, a C-130-asba szerelt emelővel be tudták fogni és vissza tudták emelni a fedélzetre.

A DARPA videója az X-61-es “begyűjtéséről”

Az Ainonline beszámolója szerint ez a világon az első alkalom, hogy ilyen műveletet végre tudtak hajtani: 2020 októberében először egy kilenc repüléses tesztsorozaton próbálkoztak vele a szakemberek, sikertelenül. Az akkori közlemény szerint a még masszívan fejlesztés alatt álló technológiával minden alkalommal “csak néhány centire volt a siker”.

A mostani akciót azonban még azzal is meg tudták fejelni, hogy a befogott X-61-es 24 órán belül újra repülésre kész állapotban volt. A Dynetics gépe egyelőre csak technológiademonstrátorként funkcionál, de az amerikai fegyveres erők célja, hogy a jövőben széles körben használják a hasonló, “rajzó” drónokat.

Elképzeléseik szerint a Gremlins program alapján kifejlesztett, aránylag olcsón előállítható drónokra – amelyek élettartama megközelítőleg 20 repülés lenne – veszélyes feladatok széles körét bíznák, az elektronikai felderítéstől egészen az ember vezette harci gépek segítéséig a harcok során.

Mint arról korábban beszámoltunk, a leginkább szárnyas rakétára hasonlító X-61-es drón 2019 novemberében repült először. Akkor az első sikeres, légi begyűjtéssel végződő próbákat 2020 első negyedévére tervezték, ehhez képest a program már jelentős csúszásban van.

A tesztek végső célja, hogy az átalakított C-130-as harminc perc alatt négy ilyen UAV-ot is fel tudjon venni a fedélzetére, ezzel demonstrálva a koncepció valós körülmények közötti alkalmazhatóságát.

agrotrend.hu / airportal.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés