Gépesítés

Technika

HSCS G-35 TRAKTORCSALÁD

Rendkívül érdekes a története a közismert, klasszikus magyar traktornak, amelyet a köznyelvben „Hofherr körmösnek”, valamint „huppancsnak” becéztek. 1943-ban HSCS G-35 néven új típust mutatott be a HSCS Rt. közel 25 éves traktorgyártási tapasztalat birtokában, több mint 25 féle típus gyártása után. Az erőgép a G jelzésű gépcsalád első típusa volt, amelyet a mezőgazdaság számára készítettek.

1936-tól gyártásban volt az R traktor-széria, melynek középső tagja – az R 30-35 típus – kedvező mezőgazdasági fogadtatása adta az alapot a G traktorcsalád kifejlesztéséhez. Gyakorlatilag az R 30-35 típus újratervezését követően jelent meg a HSCS G-35 típus, amely métereiben és szerkezetileg teljesen megegyezett a R 30-35 típussal, miközben valamennyi alkatrészét újratervezték, korszerűbb anyag- és gyártástechnológia felhasználásával.

Az első sorozatok után a háborús viszonyok miatt leállt a gyártás, és csak a háborút követően indult újra. A HSCS Magyar Gépgyári Művek Rt.-t 1948-ban államosították és Hofherr Schrantz Traktorgyár N.V.K.F. néven nemzeti vállalattá alakították. Profiltisztítás következett a HSCS termékszerkezetének csökkentésével. A traktorgyártás kivételével valamennyi termék előállítása megszűnt. Ebben a vállalati formában 1948-ban indult a traktortípus tömeges gyártása, HSCS G-35 változatlan típusnév alatt.

1951-ben a gyárat Vörös Csillag Traktorgyárra (VCST) nevezték át, miközben változatlan műszaki tartalommal, de már VCST G-35 típusnéven gyártotta tovább a traktort. Közben a fejlesztések eredményeként a VCST 1952-ben bemutatta a VCST GS-35 típust, amely Normál mezőgazdasági és Standard vontató típusvariációkban is készült.

A VCST a G szériából nagy darabszámot gyártott. A kollektivizálás időszakában a gépállomások fő traktortípusa lett, a még üzemelő R 30-35 és a HSCS G-35 típusokkal együtt. A G-35 traktort méltán nevezhetjük az 50-es évek szocialista nagyüzemi mezőgazdaság egyik klasszikus alapgépének.

A G traktorcsalád fejlesztése folyamatos volt. Kiemelkedő újításként jelent meg a huroköblítéses szilumin dugattyús motor változat, amely 20-25 %-os üzemanyag fogyasztás megtakarítást eredményezett, 5 LE teljesítmény növekedés mellett. Hat alkatrész cseréjével (henger, hengerfej, dugattyú, izzókúp, sebesség-emelő bütyök és a kipufogó-könyök) az átalakítási munkálatok jellemzően a gépállomási hálózatban valósultak meg.

A vizsgálatokban résztvevő MGI kezdeményezésére 1954-ben a Szállítóberendezések Gyára féllánctalpas járószerkezet kiegészítést fejlesztett és forgalmazott a G-35 típushoz, amelynek alkalmazásával kötött és középkötött talajon 25-30 %-kal növelhető volt a traktor vonóerő teljesítménye, míg üzemanyag fogyasztása ilyen arányban csökkent.

A traktorokhoz opciós tételként számos kiegészítő funkció elérhetővé vált. Rendelhető volt felfelé vezetett kipufogócső, módosított sebességáttétel fogaskerék-készlete, keréktalp-szélesítő, út-védő karika (utiráf), kézifékkészlet, rugós vonókészülék, aratógép-meghajtás, elektromos közúti világítás, gázszabályzó lábpedál, mellső és hátsó gumiabroncsok, lendkerék-burkolat.

A kiegészítők és a G traktorcsalád csereszabatos alkatrész készlete, és az a tény, hogy a gépállomásokon folytak a javítási és felújítási munkálatok azt eredményezték, hogy rendkívül széles szerkezeti variáció jellemezte a G-35 traktorokat hazánkban. Napjainkban is számos működő példánnyal találkozhatunk, a helyi közösségek rendezvényeinek közkedvelt látványossága.

dr. Hentz Károly

igazgató, főmuzeológus

Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődés-történeti Szakmúzeum

 

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés