Gépesítés
Technika
A hatékony vízellátás receptje és a búvárszivattyúk fajtái
Kerti és ipari munkák során gyakran gondoskodni kell a vízről, annak áramlásáról és tisztaságáról is. A víznyerő hely tulajdonságai mellett vegyük figyelembe a vízmennyiséget és azt, hogy mekkora nyomásra lesz szükség. Amikor a felszínen nem található víz, akkor pedig gyakran a felszín alól kell vizet nyerni. Ilyenkor a vízvételezéshez az egyik leghatékonyabb eszköz a búvárszivattyú. Nézzük a legfontosabb tudnivalókat.
Miért és milyen esetekben érdemes búvárszivattyút használni?
A szivattyúk több fajtáját is megkülönböztetjük. Az egyik leghatékonyabb mind közül azonban a búvárszivattyú. Ezzel az eszközzel megelőzhetjük a kavitációt (vagyis hogy nyomásesés következtében folyadék fázisból hirtelen gáz fázisba menjen át az anyag) és nagyobb teljesítményre is szert tehetünk.
Egy szivattyúnak nemcsak az ipari területeken, hanem a háztartásban is hasznát vehetjük. Amennyiben fúrt kút kiépítésén gondolkodunk a ház körül, az egyik legjobb megoldást pont a búvárszivattyú jelenti.
Természetesen a képlet nem ilyen egyszerű: a megfelelő búvárszivattyú kiválasztása tudatosságot és a műszaki adatok ismeretét is igényli. Dönthetünk azonban úgy is, hogy szakember segítségét kérjük. Alapvetően a következő szempontokat szükséges szem előtt tartani:
- A víz szivattyúzásának helye
- A víz mennyisége és a nyomás mértéke
- A kút műszaki adatai (pl. üzemi vízszint és mélység)
- A megfelelő típusú, méretű és teljesítményű búvárszivattyú kiválasztása
Alapvetően kijelenthető, hogy a búvárszivattyú szinte minden esetben megfelelő választást jelenthet, ha legalább 8-9 méter mélységű az üzemi vízszint. Az üzemi vízszint lesz az a szint, ahol folyamatos szivattyúzás mellett beáll a vízfelszín. Ezt onnantól kell mérni, ahol a nyugalmi (avagy nyugvó) vízszint található, tehát ahol beáll a vízfelszín, ha nem történik vízkivétel.
A merülőszivattyúk a víz felhozatalára 8 méternél mélyebben gyors és egyszerű megoldást jelentenek. 8 méternél kisebb esetekben jellemzően külső szivattyút érdemes használni. Ha pedig nincs szükség nagy emelésre vagy nyomásra, akkor elég lehet számunkra egy önfelszívó szivattyú is.
A búvárszivattyúk fajtái és típusai
Ha megbizonyosodtunk róla, hogy búvárszivattyúra van szükségünk, még mindig több kérdésre választ kell adnunk. A piacon ugyanis több típus is elérhető (méret, teljesítmény, meghajtás stb alapján.)
Tiszta és szennyezett vízhez egyaránt megtalálhatjuk a leginkább alkalmas eszközt. A csőbúvárszivattyú pedig az egyik legnépszerűbb típus, amely vízellátásra, öntözőrendszerekhez, háztartásban, iparban és mezőgazdaságban szintén alkalmazható. A búvárszivattyúk fajtái tehát a következők lehetnek:
- Ásottkút-szivattyúk
- Búvárszivattyúk tiszta- és szennyezett vízre
- Csőszivattyúk
- Darálós szennyvízszivattyú
- Mélykúti szivattyúk
- Szennyvízszivattyúk
A búvárszivattyú fajtáját a kút adottságaihoz érdemes kiválasztani. Amennyiben nem vesszük figyelembe a víz fogyasztásának vagy szállításának mértékét, kárt is tehetünk a rossz felhasználással. Alapesetben szinte minden kategóriához találhatunk megfelelő berendezést. Ha még mindig nem vagyunk teljesen biztosak a vízszállításhoz tartozó igényekkel, ajánlott kikérni egy szakember véleményét.
A búvárszivattyúk nagy előnye, hogy energiatakarékosak, ezért a havi fenntartási és üzemelési költsége alacsony. Nem hangos, mivel a mélyben működik és csak minimális karbantartást igényel.
A megfelelő búvárszivattyú kiválasztása
Abban az esetben, ha a földfelszín alól kell a vizet kinyerni és a vízlelő réteg 8 méternél mélyebben található, akkor a búvárszivattyú az egyik legjobb alternatíva. Ez biztosítja a megfelelő vízhozamot és nyomást is. Nem véletlenül olyan népszerű a szakemberek körében is.
A Zákány Szerszámház választékában megtalálhatod az ideális eszközt, kérdés esetén pedig készséggel állnak rendelkezésedre!