Gépesítés

Technika

A hatékony vízellátás receptje és a búvárszivattyúk fajtái

Kerti és ipari munkák során gyakran gondoskodni kell a vízről, annak áramlásáról és tisztaságáról is. A víznyerő hely tulajdonságai mellett vegyük figyelembe a vízmennyiséget és azt, hogy mekkora nyomásra lesz szükség. Amikor a felszínen nem található víz, akkor pedig gyakran a felszín alól kell vizet nyerni. Ilyenkor a vízvételezéshez az egyik leghatékonyabb eszköz a búvárszivattyú. Nézzük a legfontosabb tudnivalókat.

Miért és milyen esetekben érdemes búvárszivattyút használni?

A szivattyúk több fajtáját is megkülönböztetjük. Az egyik leghatékonyabb mind közül azonban a búvárszivattyú. Ezzel az eszközzel megelőzhetjük a kavitációt (vagyis hogy nyomásesés következtében folyadék fázisból hirtelen gáz fázisba menjen át az anyag) és nagyobb teljesítményre is szert tehetünk. 

Egy szivattyúnak nemcsak az ipari területeken, hanem a háztartásban is hasznát vehetjük. Amennyiben fúrt kút kiépítésén gondolkodunk a ház körül, az egyik legjobb megoldást pont a búvárszivattyú jelenti.

Természetesen a képlet nem ilyen egyszerű: a megfelelő búvárszivattyú kiválasztása tudatosságot és a műszaki adatok ismeretét is igényli. Dönthetünk azonban úgy is, hogy szakember segítségét kérjük. Alapvetően a következő szempontokat szükséges szem előtt tartani: 

  • A víz szivattyúzásának helye
  • A víz mennyisége és a nyomás mértéke
  • A kút műszaki adatai (pl. üzemi vízszint és mélység)
  • A megfelelő típusú, méretű és teljesítményű búvárszivattyú kiválasztása

Alapvetően kijelenthető, hogy a búvárszivattyú szinte minden esetben megfelelő választást jelenthet, ha legalább 8-9 méter mélységű az üzemi vízszint. Az üzemi vízszint lesz az a szint, ahol folyamatos szivattyúzás mellett beáll a vízfelszín. Ezt onnantól kell mérni, ahol a nyugalmi (avagy nyugvó) vízszint található, tehát ahol beáll a vízfelszín, ha nem történik vízkivétel. 

A merülőszivattyúk a víz felhozatalára 8 méternél mélyebben gyors és egyszerű megoldást jelentenek. 8 méternél kisebb esetekben jellemzően külső szivattyút érdemes használni. Ha pedig nincs szükség nagy emelésre vagy nyomásra, akkor elég lehet számunkra egy önfelszívó szivattyú is.

A búvárszivattyúk fajtái és típusai

Ha megbizonyosodtunk róla, hogy búvárszivattyúra van szükségünk, még mindig több kérdésre választ kell adnunk. A piacon ugyanis több típus is elérhető (méret, teljesítmény, meghajtás stb alapján.) 

Tiszta és szennyezett vízhez egyaránt megtalálhatjuk a leginkább alkalmas eszközt. A csőbúvárszivattyú pedig az egyik legnépszerűbb típus, amely vízellátásra, öntözőrendszerekhez, háztartásban, iparban és mezőgazdaságban szintén alkalmazható. A búvárszivattyúk fajtái tehát a következők lehetnek:

  • Ásottkút-szivattyúk
  • Búvárszivattyúk tiszta- és szennyezett vízre
  • Csőszivattyúk
  • Darálós szennyvízszivattyú
  • Mélykúti szivattyúk
  • Szennyvízszivattyúk

A búvárszivattyú fajtáját a kút adottságaihoz érdemes kiválasztani. Amennyiben nem vesszük figyelembe a víz fogyasztásának vagy szállításának mértékét, kárt is tehetünk a rossz felhasználással. Alapesetben szinte minden kategóriához találhatunk megfelelő berendezést. Ha még mindig nem vagyunk teljesen biztosak a vízszállításhoz tartozó igényekkel, ajánlott kikérni egy szakember véleményét. 

A búvárszivattyúk nagy előnye, hogy energiatakarékosak, ezért a havi fenntartási és üzemelési költsége alacsony. Nem hangos, mivel a mélyben működik és csak minimális karbantartást igényel.

A megfelelő búvárszivattyú kiválasztása

Abban az esetben, ha a földfelszín alól kell a vizet kinyerni és a vízlelő réteg 8 méternél mélyebben található, akkor a búvárszivattyú az egyik legjobb alternatíva. Ez biztosítja a megfelelő vízhozamot és nyomást is. Nem véletlenül olyan népszerű a szakemberek körében is. 

A Zákány Szerszámház választékában megtalálhatod az ideális eszközt, kérdés esetén pedig készséggel állnak rendelkezésedre!

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szakmai partner
Nyakas Farm
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés