Nem publikált

Roszik Attila: A jó minőségű termékekre mindig van igény

 

Nagyon jól esett Roszik Attilának, hogy 2021-ben őt tartotta a szakma a legalkalmasabbnak az Év Kertésze díjra. „A jelölésem is meglepetés volt számomra, nagy öröm volt számomra, sokan gratuláltak a kollégák közül” – emlékezett vissza a szakember.

 

A szarvasi születésű, háromdiplomás növénytermesztő mérnök és növényvédelmi szakmérnök 2015 óta ügyvezető igazgatója a MOROKO-FARM Kft-nek.

A kft mellett a családi gazdaság, a Tecnofruit CSMT is a DélKerTÉSZ tagja, így az értékesítés a TÉSZ-en keresztül történik. A szakember a DélKerTÉSZ tagjaként a szántóföldi kultúráért felelős.

Ezen kívül a NAK országos küldött, a NAK békés megyei növénytermesztésért felelős alelnöke, illetve a FruitVeB-nél országos küldött és a DélKerTÉSZ igazgatósági tagja.

A kft 1700 hektáron gazdálkodik, ebből 150-230 hektáron ipari paradicsomot, 100 hektáron pedig zöld borsót és csemege kukoricát állítanak elő, melyet a szerződéses partner Univer átvesz.

Az ipari paradicsomnál a teljes gépesítéssel rendelkeznek, 2 db speciális betakarító kombájnnal dolgoznak, amely 220-250 hektár betakarításra képes.

Három évvel ezelőtt 1250 hektáros területen kiépítették az öntözőrendszert, további 450 hektáron az idén hozzák létre.

 

A Tecnofruit CSMT-ben Roszik Attila gyermekei is aktívan részt venke. A társaság 245 hektár szántófölddel rendelkezik, 20-30 hektáron zöldborsót, 30-40 ha ipari paradicsomot termelnek, de emellett nagyobb gyümölcsöst is létrehoztak. Ezen belül 25 hektáron intenzív alma ültetvényt művelnek, illetve 8 hektáron szántóföldi epret telepítettek.

„A családi gyümölcsösben kiépítettük a jéghálós fagyvédelmi rendszert. Nem régen készült el az 500 tonnás alma hűtőházunk, és hamarosan üzembe helyezzük a vizes alma válogatót is” – mondta Roszik Attila.

„Sajnos a felvásárlási árak oly mértékben (35%-kal) csökkentek, hogy az idén nem fogunk zöld borsót és csemege kukoricát vetni, helyette vörös és lila hagymátültetünk – egyelőre 5 hektáron. A cél 40-60 hektár, melynek érdekében beszerezzük a szükséges eszközöket” – árulta el a szakember.

Roszik Attila elmondta, nem csak az energia-, illetve a felvásárlási árak változása okoz nehézséget a termelésben.

„2022-ben igazi csapás ért bennünket. Az aszály miatt délről kabócák árasztották el a környékünket, mintegy 100 hektárnyi paradicsomot pusztítottak el. Ráadásul behurcoltak magukkal olyan vírusokat, melyek tönkre tették a kukoricánkat” – mondta.

De a szakember szerint az is gondot okoz, hogy a folyamatos vegyszerkivonások miatt szinte már nem lehet megfelelő védelmet biztosítani a mai növény fajtáknak.

„Ráadásul évente többször változnak a jogszabályok, egy gazda sem tud ilyen gyorsan változtatni a termelésen. Így nehéz tervezni, egyelőre nem látható, hogyan alakul a mezőgazdasági termelés helyzete” – mondta a szakember.

„Az életbe maradáshoz és a sikerhez fontos ugyanakkor, hogy jó minőségű termékeket hozzunk létre, amire mindig van igény” – tette hozzá Roszik Attila.

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nyakas Farm
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés