Agrárportrék

Prof. Dr Sótonyi Péter: Több állatorvosra van szüksége az országnak

 

2017-ben Prof. Dr. Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektora vehette át az Év Agrárembere elismerés Életműdíját. Az Agrotrend Csoport az Év Agrárembere Kitüntető Díjjal azokat a gazdálkodókat tünteti ki, akik rendkívüli teljesítményükkel, ötletgazdagságukkal, céltudatosságukkal, elköteleződésükkel és kitartásukkal sokat tesznek a mezőgazdaságért; de a díj célja a mezőgazdaságban tevékenykedők közéleti munkájának, társadalmi felelősségvállalásának, elismerése, kiemelése az egész társadalom előtt.

Rektor úr családjában mindenki szorosan kapcsolódott az agráriumhoz, pályaválasztásával tehát valamelyest „kilógott a sorból”, ezért nem számított rá, hogy állatorvosként, anatómusként agrárdíjra jelölik majd.

 „Sokat jelentett számomra ez a díj, inspirációt adott a munkámban. Mindig nagy hangsúlyt fektettem az együttműködésre az agrárágazattal, de ezután még jobb kapcsolat kiépítésére törekedtem az egyetem és az e területen működő vállalkozások között” – mondta.

Fotó: Prof. Dr. Sótonyi Péter

Ennek az elköteleződésnek a jegyében, az egyetem bővítette gyakorlati képzését az úgynevezett „Hetesi gyakorlattal”, melynek lényege, hogy a tanulók az első négy félévben, az Egyetem tangazdaságában, az üllői Dóra Majorban eltöltött félévenkénti egy hét alatt megismerjék a haszonállatok megfelelő tartási körülményeit, illetve a gondozásuk módját. Itt egy 40 fős kollégiumot is létrehoztak, ahol az egy hetes gyakorlat idején megszállhatnak a diákok.

„Az a célunk, hogy a leendő állatorvosok állatok mellett tanulják meg a szakmát, illetve megismerjék a különféle haszonállatok életmódját és szükségleteit. Az első félévben a lovak mellett töltenek el egy hetet, majd a juhot, a szarvasmarhát, illetve sertést ismerik meg testközelből” – magyarázta a rektor.

A felsőbb évesek számára mobilklinikai szolgálatot is kialakítottak, amelynek kereteiben mikrobusszal szállítják a hallgatók csoportjait különböző gazdaságokba, ahol az üzemi állattartással a gyakorlatban is megismerkedhetnek. Az öt éve kezdődött projektnek már látszanak az eredményei, hiszen a végzősök közül egyre többen választják a haszonállatgyógyászati szakirányt. Ehhez kapcsolódóan Prof. Dr. Sótonyi Péter hozzátette:

„Azoknak az önköltséges hallgatóknak, akik vállalják, hogy diplomájuk megszerzését követően 10 évig az agráriumban, illetve az élelmiszerlánc-biztonság területén dolgoznak, az egyetem fenntartója, a Marek József Alapítvány átvállalja a tandíját.

További célunk a hallgatói létszám növelése, hiszen több állatorvosra van szüksége az országnak. Ezért is könyvelhetjük el sikernek, hogy a korábbi 120 fő helyett a 2023-24-es tanévben 180 fő kezdte meg tanulmányait az Állatorvostudományi Egyetemen.”

Fotó: Prof. Dr. Sótonyi Péter

A fejlesztések az intézményi egységek bővülésében is megmutatkoznak. Két éve létrejött a fertőző állatbetegségek és élelmiszerlánc biztonság területével foglalkozó Nemzeti Laboratórium, amely az Állatorvostudományi Kutató Intézettel és a Széchenyi Egyetem Mosonmagyaróvári Karával működik együtt.

A kutatások célkeresztjében többek között az antimikrobiális rezisztencia, gyógyszerkutatások, illetve vakcinagyártás áll. Továbbá 3 éve folytat sikeres tevekénységet az Állatvédelmi Központ, melynek küldetése, hogy tudományos hátteret biztosítson az állatvédelem elméletének és gyakorlatának.

Feladata ezenfelül, hogy szakmai irányelvekkel segítse az az állami döntések meghozatalát, valamint támogassa a terepen dolgozó állatorvosokat és állatvédőket is.

Prof. Dr Sótonyi Péter Széchenyi díjas állatorvos-anatómus 45 éve oktat az Állatorvostudományi Egyetemen. A tapasztalatai alapján megalkotott, nemzetközileg is elismert oktatóprogramokkal (magyar, német, angol és japán nyelven) új alapokra helyezte az állatorvosi anatómia oktatását. A Semmelweis Egyetem, a Kaposvári Egyetem, a Széchenyi Egyetem, valamint Óbudai Egyetem díszdoktora, Prima díjas. A Yale Egyetem vendégprofesszora, az MTA doktora, emellett ellátja a Magyar Országos Állatorvos Egyesület elnöki, a Magyar Állatorvosok Világszervezete, az Állatorvos-anatómusok Világszövetsége, illetve a Magyar Lovassport Szövetség alelnöki tisztjét.

A hallgatók szavazata alapján 44-szer nyerte el a „Legjobb oktató” elismerést és egy alkalommal országosan is megkapta az „Év oktatója” címet.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés
Hirdetés