Agrárportrék
Kujáni Lászlóné Cser Olga: Óriási kihívások előtt a növényvédősök
Nagy szakmai elismerésnek tartja Kujáni Lászlóné Cser Olga az Év Növényvédőse címet és az Év Agrárembere fődíjat, melyeket 2014-ben ő vehetett át. „Ezek a kitüntetések az egész eddigi életem munkájának elismerését jelentik számomra, mindazért, amit a növényvédelem, az oktatás és a szaktanácsadás területén tettem” – mondta.
Kujáni Lászlóné Cser Olga változatlanul nagy lendülettel végzi a növényvédelemmel kapcsolatos kutatásait, keresi a legoptimálisabb megoldásokat a változó klíma adta kihívásokra.
Továbbra is a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara elnökségében tevékenykedik, illetve a Bács-Kiskun Megyei Szervezetének elnökeként 400 növényvédős szakmai munkáját és továbbképzését igazgatja.
Kiemelten fontosnak tartja a kutatás-fejlesztést, az innovációt. Kutatásait a Kecskeméti Neumann János Egyetemmel – ahol címzetes docens -, illetve a Széchenyi Egyetem Mosonmagyaróvári Karával bemutató gazdaságként közösen végzi, de együtt dolgozik a Plovdivi, a Prágai és a Krétai Egyetemekkel is különböző kutatásfejlesztési témákban.
Nemzetközi ismertségét is jól mutatja, hogy 2015-ben elnyerte az Európai Unió Innovációs Nagydíját.
Nem régen zárult egy 3 éven keresztül zajló, 6 uniós országon átnyúló integrált növényvédelmi program, amely elsősorban a zöldségek és a csonthéjasok védelmére koncentrált.
„A Kujáni Kft 6 ország különböző egyetemeivel együttműködve Kujáni Lászlóné vezényletével végezte a kutatási feladatokat A mediterrán kártevők és betegségek megjelenésével, és az ellenük való védekezés lehetőségeiről A vizsgálat a zöldségek és a csonthéjas kultúrákban az előrejelzés szükségességéről szólt. Olga vezényletével az eredményekről, az aktuális betegségekről és a megfelelő növényvédelemről, valamint előre jelzésekről filmsorozatot készült.”Az elkészült szakmai írásos anyagot és a képes infografikákat és a videókat a Termelők, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara, illetve a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara részére átadta mondta el Kujáni Lászlóné Cser Olga. ”A filmek bárki számára elérhetők a két kamara weboldalán” https://inpactproject.eu/lms/hu/ , illetve https://www.youtube.com/watch?v=p2WAA71UIdo – tette hozzá.
Saját gazdaságukban, a Kujáni tanyán a Széchenyi Egyetem mintagazdaságaként rendszeresen szerveznek bemutatókat, tájékoztatókat a gazdák és a kollégák számára.
Feromon- és fénycsapdák segítségével folyamatosan regisztrálják a különböző kártevők fejlődését, a betegségek iMetos segítségével történő diagnosztizálását, új károkozók megjelenését, előrejelzéseikkel segítik a gazdákat a védekezés megfelelő időpontjának meghatározásában.
„Óriási kihívással kell szembenézniük a mai növényvédősöknek” – mondta a szakember. „Napjaink kiszámíthatatlanul változó időjárása okozta károk mellett számos újonnan megjelelő, illetve régóta leírt fajok aktivizálódása zajlik. Mindez olyan környezetben, amikor az Európai Unió sorra szünteti meg az eddigi növényvédőszerek használatát” – tette hozzá.
„A megoldás az integrált növényvédelem alkalmazásában rejlik, ahol a konvencionális és biológiai növényvédelem összehangolásával valósul meg az egészséges termék előállítás. A növényvédelem megfelelő időzítése mellett fontos a talajok minőségének és vízmegkötő-képességének javítása, a gazdaságokban a mikrobiológiai egyensúly kialakítása és fenntartása, illetve a megfelelő növénytársítás alkalmazása” – mondta Kujáni Lászlóné Cser Olga.
agrotrend.hu