Kategóriagyőztesek 2023

Magyarország Legszebb Birtoka

Magyarország legszebb kertészete

Magyarország Legszebb Gyümölcstermesztő és Kertészeti Birtoka 2023-ban: Kendereskert

Főtámogató

Kategóriatámogató

Kendereskert – Hajdúnánás

Hajdúnánás elfeledett erőforrásainak feltárása

Az Alföld északi peremén Debrecen és Nyíregyháza között félúton a Hajdúságban fekszik Hajdúnánás. A városka szellemiségét és arculatát ma is az a társadalmi réteg határozza meg, kiknek őseit Bocskai István telepítette le. A hajdúk eredetileg fegyveres marhapásztorok voltak, akik nemcsak állataikat, de hazájukat is védték, ők voltak Bocskai István leghűségesebb katonái.

Több, mint tíz évvel ezelőtt megfogalmaztunk egy mottót, amit azóta is tartunk: hagyomány és innováció. Azóta is azt keressük, hogy miként lehet a hagyományos hajdúnánási értékekre úgy alapozni, hogy a XXI. század körülményei között is megálljuk a helyünket. Az egyik ilyen kiemelkedő értékünk a Kendereskert, melynek újjáépítésével a korábbi évtizedekben háttérbe szorult tradíciókat, gyökereket éleszti fel városunk, azzal a céllal, hogy közelebb hozza az emberekhez a pásztorhagyományokat, a régmúlt szokásait.

A város közössége és vezetése komoly erőfeszítéseket tett és tesz annak érdekében, hogy egy élhető, fejlődő, prosperáló várost teremtsen. Egy olyan települést, ahol a helyben élők megtalálják a számításaikat, ahol a családok otthonra lelnek, ahonnan nem elmenni akarnak a fiatalok, hanem helyben képzelik el jövőjüket, ahol átgondolt, logikus beruházásokkal a következő generációknak is építkeznek. Hajdúnánás a korábban is helyben lévő, már-már elfeledett értékeit, erőforrásait egy szisztematikus, jól átgondolt stratégia szerint éleszti újjá egy önfenntartó város víziója mentén.

A leporolt, és újra gondolt fejlesztéseknél fontos szempont, hogy a mai kor kihívásainak megfeleljenek, az értékmegőrzés mellett a piaci gondolkodás, a kereslethez igazított fejlesztések jöjjenek létre.

Hajdúnánás 2010-ben ugyanolyan lehetőségekkel indult, mint sok másik település az országban. Következetesen törekedtünk viszont arra, hogy ne az érdekek, hanem az értékek mentén fejlődjünk.

Az elmúlt években Hajdúnánás élni tudott a helyben megtalálható erőforrásaival. Újra gondolta azokat az értékeit, melyek mindig is helyben voltak. Ilyen erőforrás többek között a Kendereskert, a Nánási Portéka, vagy a Bocskai Korona.

 

A Kendereskert általános bemutatása

Egykoron a Kendereskert a nánási gazdáknak egyet jelentett a szarvasmarhatartással, az apaállat tenyésztéssel. Az 1935-ös adatok szerint Hajdúnánáson 4000 szürkemarhát tartottak, az 1930-as években a tudósok feljegyezték, hogy Hajdúnánáson akkor annyi szürke marha volt a településen, mint az összes hajdúvárosban együttvéve.

2012-től tudatos építkezésnek köszönhetően a közfoglalkoztatásban helyi erőforrásainkra alapozva építettük újjá a Kendereskertet, ahol mára ismét virágzó állattartás és növénytermesztés folyik, mindez ökológiai gazdálkodás keretében. Az itt megtermelt egészséges termények a Nánási Portéka Termelői Piacra, valamint a közétkeztetés konyháiba kerülnek, ahol minden hónapban legalább egyszer, teljes mértékben bio alapanyagok felhasználásával készítik a napi menüt – ezzel is közelebb hozva a gyermekekhez az egészséges táplálkozást.

Lépésről lépésre alakult ez a ma már kettős funkciójú, országosan is elismert gazdasági komplexum; istállók, kiszolgáló helyiségek épültek, szépült, csinosodott a környezet, felújítottuk az egykori tanyaépületet, ahol gazdag gyűjteményű pásztormúzeum működik, emellett átadásra került a Portéka Ház, ahol rendezvények lebonyolítására is lehetőség nyílik.

A Kendereskertben termesztett bio zöldségek a közétkeztetésbe és a helyi termelői piacra szállítjuk. Emellett szintén a Kendereskertben ökológiai gazdálkodás keretében nevelt őshonos állatok húsát a Hajdúnánási Tartósító és Építő Szociális Szövetkezet vágóhídján dolgozzák fel, majd a tőkehúst és a húsfeldolgozó üzemben feldolgozott készítményeket a Városi Húsboltban értékesítik.

Mindennek gazdaságélénkítő szerepén kívül környezettudatossági szerepe is van, hiszen így a megtermelt élelmiszer úgy kerül az asztalra, hogy a közelünkből, alig pár kilométerről érkezik, nem szel át kontinenseket vagy tengereket. Elsősorban nem az a cél, hogy nagyvárosokba szállítsuk és adjuk el a helyi termékeket, hanem az, hogy ezeket a jó minőségű élelmiszereket a hajdúnánási gyerekek, anyukák, apukák vásárolják meg és fogyasszák el.

 

Kertészet/növénytermesztés

A Hajdúnánás Városi Önkormányzat 2014 márciusától ökológiai gazdálkodást folytat. Jelenleg, körülbelül 6 hektáron történik zöldségtermesztés, 24 hektáron szántóföldi növénytermesztés és 5 hektáron gyümölcstermesztés. Mindezek mellett 4200 m2-en növénytermesztés történik fóliasátorban.

A Kendereskertben található állatállománynak 80 hektárnyi legelő van biztosítva, ami ökológiai terület. Az állatállomány takarmányszükségletét egy részben tudjuk biztosítani. Folyamatos növény, föld és állat vizsgálatok történnek, amelyeknek az eredményei pozitívak és igazolják a biológiai, ökológiai gazdálkodás elveit. A biológiai, ökológiai gazdálkodást próbáljuk a talajbolygatás minimalizálásával, a direkt vetéssel fenttartani. Az önkormányzat áltat előállított bio zöldségek és húsok a rövid ellátási lánc által a közétkeztetésbe is bekerülnek.

A városban Szociális Földprogram működik, amihez az önkormányzat bio vetőmagokat, illetve ökológiailag minősített zöldterületet biztosít a gazdálkodni vágyók számára és szaktanácsadással is segítjük a munkájukat.

A majdnem tíz év alatt kitapasztaltuk, hogy milyen fajta növényeket érdemes ültetni, vetni. Melyek azok, amelyek a környezethez könnyen alkalmazkodnak. Vetésforgók használata elővetemények után mi legyen a fővetés. Az állattartásban keletkezett szervestrágyát felhasználjuk a különféle növények termesztésénél.

A közétkeztetésbe napi rendszerességgel szállítunk zöldséget és húst is, a felhasznált zöldségek 20%-a helyi biotermékből van, míg a felhasznált marhahúsnak 80%-a helyi biotermék. A városi bölcsődékben, óvodákban és általános iskolákban magaságyások találhatók, amik telis-tele vannak a Kendreskertből származó bio palántákkal és a terméseket a gyerekek akár tízóraihoz vagy uzsonnához is fogyaszthatják.

Ökológiai gazdálkodáson túl bevezettük az éjszakai öntözést, ugyanis olyankor a páraszint kedvezőbb. A direkt vetés technikán túl, legeltetési technikákat is alkalmazunk.

A városi piacon kóstolókat kínálunk a biotermékekből, ezzel is reklámozva és ösztönözve az embereket a biotermékek fogyasztására. Ezeket a termékeket konvencionális áron meg is vásárolhatják.

A biológiailag, ökológiailag előállított termékeink árusítva vannak a városi húsboltban, a városi piacon és a városi közétkeztetéshez is van kiszállítás, így a projekt gazdaságilag önfenntartó.

Az ökológiai, biológiai gazdálkodás technikáját lehet népszerűsíteni és apránként elsajátítani bárhol. A talajbolygatás minimalizálásával, a direkt vetéssel, a no-till eljárások alkalmazásával fent lehet tartani ezt a fajta gazdálkodást. Magaságyások készítése, bio vetőmagokból vagy az állatok „kegyes” nevelése már nagy előre lépés lehet.

 

Állattartás

 A város korábbi hagyományait szem előtt tartva a Kendereskertben 2013-2014 időszakban őshonos állat fajták tartásával kezdtünk foglalkozni. Ebben az időszakban 20 db magyar szürke szarvasmarha, 20 db bivaly, 10 db szőke mangalica sertés, 20 db racka juh, 10 db kecske, valamint 10 db magyartarka szarvasmarha beszerzésével indult az állattartás.

A tenyésztői munkánk eredménye képen, a tenyészállataink és azok szaporulatai mára már elérte 120 db magyar szürke szarvasmarha, 60 db bivaly, 132 db szőke mangalica sertés, 51 db racka juh, 55 db kecske és 31 db magyartarka szarvasmarha létszámot. 2022. júniusától magyar nagyfehér sertés tenyésztéssel is foglalkozunk, jelenlegi állományunk 146 db.

Az ökológiai gazdálkodású növénytermesztésünket követve 2017 decemberétől az állattartásunk is az ökológiai feltételrendszereknek megfelelő bio minősítéssel rendelkezik.

A hagyományos állattartást- és az ökológiai feltételeket szem előtt tartva a szarvasmarhák és bivalyok téli tartásban karámokkal ellátott mélyalmos istállókban, nyári időszakban gulyán legeltetve vannak. A sertések tartása, szintén mélyalmos kifutós ólakban, szilárd padozatú fiaztatóban történik. Az évek során a gazdaságot folyamatosan fejlesztve, új istállók, kocaszállás is kialakításra került.

Takarmányozás saját megtermelt ökológiai takarmánnyal történik, csekély vásárolt kiegészítésre van szükség.

 

Turisztika, hagyományápolás, szemléletformálás

 A Kendereskertnek az ökológiai gazdálkodás kereteinek megteremtésén és az őshonos fajok megőrzésén túl lényeges szerepe van a hagyományok ápolásában és a szemléletformálásban is. Az értékek, hagyományok teremtése mellett célunk, hogy a régmúlt szokásait, tradícióit felelevenítsük nemcsak a városban élők, hanem az ide látogató vendégeink számára is.

A birtok nemcsak a távoli nagyvárosokban élő gyermekeknek érdekes, hanem a mi fiataljainknak is. A Kendereskert minden korosztály kedvenc kirándulóhelye, ahová előszeretettel látogatnak bölcsődések, óvodások és iskolások is, és a központ sok nyári tábor helyszíne is lett. A nyári időszakban megvalósult több hétig tartó nyári táborok bebizonyították, hogy igenis van létjogosultsága ezeknek a táboroztatásoknak, hiszen a gyerekek közösségben vannak, ha néhány órára, napra is, de elszakadnak a mai, modern világtól és talán kicsit közelebb kerülnek a gyökereikhez, hagyományaikhoz, az igazi értékeikhez.

Van két nagy rendezvényünk, egy tavaszi és egy őszi ünnepünk, a Kihajtás és a Behajtás, amelyeket akkor tartunk, amikor az állatokat kihajtjuk a legelőre, majd fél év múlva, amikor visszatérnek a téli szálláshelyükre. Idén immár második alkalommal adott otthont a Kendereskert a világbajnok íjászunk, Mónus József által szervezett országos történelmi íjászversenynek.

Több éve már, hogy itt rendezik meg az Öko Expo kiállítást és konferenciát, a tavalyi évben pedig a Kendereskert adott helyet az országos búzaösszeöntésnek a Magyarok kenyere programban, a MAGOSZ és az Agrárkamara szervezésében.

A Kendereskertben a szemléletformálást segíti az állatsimogató, illetve, hogy a közelmúltban létrejött a központban a Portékaház, valamint egy tanösvényt is kialakítottunk a birtok és a fürdő között. Ha valaki ezen végigsétál, egyfajta időutazáson vehet részt, megtapasztalja, hogy milyen volt a környék évszázadokkal ezelőtt, és a séta végére megérkezik a jelenkorba.

A kert talán legszebb ékköve, a magyar szürke marha szobra.

Együttműködések, szakmai partnerkapcsolatok

Hajdúnánás és Térsége Legeltetési Szociális Szövetkezet

2013-ban jött létre a szövetkezet. A szociális szövetkezet az önkormányzat állatait is legelteti, a tevékenységhez a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságtól bérelnek területet.

Hajdúnánási Tartósító és Építő Szociális Szövetkezet

2014-ben jött létre, a helyi gazdaság fejlesztése érdekében. A Szociális Szövetkezet missziója a helyi értékmegóvás és új értékek teremtése azáltal, hogy a közfoglalkoztatási programban a Kendereskertben megtermelt alapanyagokat oly módon dolgozzák fel, hogy azok megállják a helyüket piaci viszonyok között is.

Hortobágyi Nemzeti Park

A Hortobágyi Nemzeti Parkkal szoros szakmai kapcsolatot ápolunk, elsősorban a fenntartható gazdálkodás, a pásztorkultúra ápolása és megőrzése jegyében.

Debreceni Egyetem

2015-től működünk együtt a Debreceni Egyetemmel stratégiai partnerségben az oktatásban és elsősorban a mezőgazdasági képzésben, mely 2020-ban kibővült, melynek értelmében kihelyezett akkreditált képzéseket indít az agrár-, a gazdaság- és a műszaki tudományok területén a
Debreceni Egyetem Hajdúnánáson. A Debreceni Egyetemnek, mint oktató intézménynek nemcsak a képzés a kötelessége, hanem az is, hogy olyan technológiákat fejlesszen, amelyek a gazdaság, a mezőgazdaság, az élelmiszeripar szempontjából meghatározóak, és ebben kulcspartner Hajdúnánás. A társadalmi igények áItal meghatározott rövid ciklusú, célzott képzésekről van szó, melyeknek egyik legfontosabb területe lehet a zárttéri precíziós mezőgazdasági termelés megvalósítása.

Debreceni Egyetem Balásházy János Gyakorló Technikuma, Gimnáziuma és Kollégiuma

2020-ban kötöttünk együttműködési megállapodást a Debreceni Egyetem Balásházy János Gyakorló Technikuma, Gimnáziuma és Kollégiumával. Az együttműködés legfőbb célja az agrárszakképzés népszerűsítése és erősítése a térségünkben, valamint az agrárszakember képzés utánpótlásának biztosítása és a fiatal munkavállalók helyben maradásának, vállalkozóvá válásának támogatása.

A megállapodás két részből áll:

  • Elsőként egy közoktatás fejlesztési megállapodás, melynek értelmében az intézmény segíti a városban élő és tanuló általános iskolások tovább tanulását, akik elkötelezettek a mezőgazdaság irányában.
  • A megállapodás második része a duális képzés keretein belül gyakorlóhely biztosítását teszi lehetővé, valamint a Kendereskerthez kapcsolódó ökológiai gazdálkodásba való betekintést segíti elő a tanulók számára.
Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés