Piac
Így juthatnak CSOK-hoz és Babaváró hitelhez az őstermelők
2024. október 1-jétől az általános szabályoknál könnyebb feltételekkel vehetnek igénybe egyes állami támogatásokat az őstermelői tevékenységet végzők. A módosításokkal számukra is elérhetőbbé válik a falusi CSOK, a CSOK Plusz és a Babaváró hitel. Cikkünkben összefoglaljuk, hogy mik azok a feltételek, amelyek enyhültek az őstermelők számára a jogszabályi előírásokhoz képest.
Ki minősül őstermelőnek?
Mezőgazdasági őstermelő az a 16 éves, vagy annál idősebb természetes személy lehet, aki saját gazdaságában őstermelői tevékenységet folytat, és szerepel a mezőgazdasági őstermelői nyilvántartásban. Az őstermelők az őstermelői nyilvántartásba felvett mező-, erdőgazdasági tevékenységet, valamint kiegészítő őstermelői tevékenységet végezhetnek.
- Mezőgazdasági őstermelői tevékenység önállóan mezőgazdasági őstermelőként vagy őstermelők családi gazdaságának tagjaként végezhető.
- Mezőgazdasági, erdőgazdasági, és kiegészítő tevékenység családi mezőgazdasági társaság keretein belül is folytatható, ez azonban nem számít őstermelői tevékenységnek.
Az őstermelőt és az őstermelők családi gazdaságát kérelemre a Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamara (NAK) veszi nyilvántartásba. A nyilvántartásba vétel díjmentes.
Az őstermelők jövedelemszámítása és adózási szabályai
A mezőgazdasági őstermelőknek – függetlenül attól, hogy a jövedelmüket milyen módszerrel számolják ki – az őstermelői tevékenységéből származó bevételükből nem kell jövedelmet megállapítaniuk, ha az e tevékenységéből származó bevételük az adóévben nem haladja meg az éves minimálbér felét. Ha a bevétel ezt meghaladja, akkor a teljes bevételt figyelembe véve kötelesek a jövedelmüket meghatározni.
Háromféle módszerrel lehet megállapítani a jövedelmet:
- átalányadózás
- tételes költségelszámolás
- 10 százalékos költséghányad alkalmazása
A jövedelemszámítás szempontjából az őstermelők átalányadózónak minősülnek, ha annak törvényi feltételei fennállnak.
A mezőgazdasági őstermelők az átalányadózást akkor alkalmazhatják, ha a tevékenységükből származó bevételük az adóévben az éves minimálbér tízszeresét, azaz a 32.016.000 forintot nem haladja meg.
- Ha az őstermelő a jövedelmét az adóévben tételes költségelszámolással vagy 10 százalékos költséghányad alkalmazásával számítja ki, akkor erről nyilatkoznia kell. A nyilatkozatot évente meg kell ismételni.
- A mezőgazdasági őstermelő az átalányban megállapított jövedelmet a bevételből a 90 százalék költséghányad levonásával számítja ki.
- Az átalányadózás évében felmerült összes költséget elszámoltnak kell tekinteni, ideértve a tárgyi eszközöknek az átalányadózás időszakára jutó értékcsökkenési leírását is.
- Adómentes az átalányadózó őstermelő őstermelői jövedelmének az éves minimálbér felét, azaz 1.600.800 forintot meg nem haladó része. Az átalányadózó mezőgazdasági őstermelőnek tehát az éves minimálbér ötszörösét, azaz 16.008.000 forintot meg nem haladó bevétele mentes az adó alól.
Enyhültek a CSOK feltételek az őstermelők számára
A falusi CSOK és a hozzá kapcsolódó CSOK hitel, a CSOK Plusz, illetve a Babaváró esetében az alábbi igénylési feltételeken könnyítettek az őstermelők számára 2024. október 1-től:
- Az átalányban megállapított jövedelemmel rendelkező mezőgazdasági őstermelő esetében bevételének az 50 százaléka minősül jövedelemnek a felsorolt támogatások igénylése során.
- A társadalombiztosításra vonatkozó jogosultsági feltétel az őstermelők esetében 1 évre csökken, azaz minimum 1 éves TB jogviszonyt kell igazolniuk az igényléshez.
Azért fontos ez a szabályozás, mert esetükben a hitelbírálat során nem a teljes bevételük, hanem annak csak meghatározott hányada minősül jövedelemnek. Az őstermelői jövedelmet nem minden bank fogadja el a hiteligénylés során. Az új szabályozás egyértelművé teszi, hogy az őstermelői tevékenységből származó bevétel 50 százalékát el kell fogadniuk az államilag támogatott hitelkonstrukciók (CSOK hitel, CSOK Plusz, Babaváró) esetében.
Lényeges azonban, hogy ez a szabályozás a vonatkozó kormányrendelet szerint – jelenleg – csak a fennálló veszélyhelyzet ideje alatt érvényes.
Emellett fontos, hogy mindenki, aki igényelni szeretné ezeket a családtámogatásokat, tisztában legyen az alapvető feltételekkel, amelyek nemcsak az igénylők személyét érintik, hanem – támogatástól függően – az érintett ingatlanra, illetve a meglévő és/vagy vállalt gyermekekre vonatkozó előírásokat is.
A jogszabályi feltételekről részletesen tájékozódhatsz az egyes állami támogatásokról szóló oldalainkon a falusi csokot, a CSOK Pluszt és a Babaváró hitelt érintően is.
Őstermelőként elég 1 éves TB jogviszonyt igazolni
A mezőgazdasági őstermelő a mezőgazdasági őstermelői nyilvántartásba vétel napjától kezdve biztosított, kivéve, ha
- őstermelők családi gazdaságának kiskorú tagja,
- egyéb jogcímen biztosított (például, ha munkaviszonyban áll)
- saját jogú nyugdíjas, vagy ha özvegyi nyugdíjban részesül és a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte (akkor is, ha a saját jogú vagy a hozzátartozói nyugellátás folyósítása szünetel).
A mezőgazdasági őstermelő alapesetben a minimálbér 92 százalékának megfelelő összeg után fizeti meg a 18,5 százalék társadalombiztosítási járulékot.
Ily módon tehát a mezőgazdasági őstermelők biztosítottként jogviszonyban állnak és jogosultak a társadalombiztosítás ellátásaira. Az állami támogatásokhoz szükséges TB igazolást a lakó- vagy tartózkodási hely szerinti kormányhivatalnál lehet kikérni, személyesen, postai úton vagy online (e-Papír szolgáltatáson keresztül).
A társadalombiztosítási jogviszony minimális időtartama alapesetben:
- falusi CSOK (és CSOK hitel) esetében 2 év,
- CSOK Plusz hitelnél is 2 év,
- Babaváró hitelnél pedig 3 év,
melyet elegendő az igénylők közül az egyik félnek igazolnia.
Az őstermelőkre vonatkozó új szabályozás szerint esetükben minimum 1 éves időtartamról szükséges a TB igazolás, így jóval rövidebb biztosítási jogviszonnyal igényelhetik az állami támogatásokat. Ugyanakkor a könnyítésre csak a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti átalányadózást legalább 1 éve alkalmazó mezőgazdasági őstermelők jogosultak!
A társadalombiztosítási jogviszonyra vonatkozó feltétel rövidítésével és a jövedelem elfogadásáról szóló szabályozás megteremtésével az őstermelők jelentős könnyítéssel vehetik igénybe a támogatásokat és az államilag támogatott hitelkonstrukciókat. Ezekkel az enyhített szabályokkal egyébként az átalányadózó egyéni vállalkozók is élhetnek.
Agrotrend.hu/ Money