Piac

Erre számíthatunk 2025-ben a gabona világpiacán

Az északi féltekén januárban véget ért az őszi búza fő vetési időszaka. Az Európai Unióban a vetésterület növekedése várható, amiben elsősorban Franciaország és Németország területbővítése játszik szerepet.

A kedvező időjárási viszonyok révén a búza termésmennyisége feltételezhetően 2025-ben javulni fog a tavalyi mélypontot követően, bár februárban az átlagosnál szárazabb körülmények várhatóak. Nagy-Britanniában szintén növekedésre lehet számítani, miután tavaly több tényező is korlátozta a vetést. Oroszországban a kedvezőtlen időjárás hozzájárult a vetésterület csökkenéséhez, amit súlyosbít, hogy a vékony hótakaró növeli a téli kipusztulás kockázatát. Indiában a jövedelmező árak és a kedvező időjárási körülmények is hozzájárulnak a pozitív termelési kilátáshoz.

A déli féltekén a 2025-ös betakarítás az év második negyedévétől várható. Argentínában az előrejelzések szerint a kukorica területe tovább fog csökkenni, ami a gazdálkodók Spiroplasma kunkelii baktériummal szembeni aggodalmát tükrözi. Ennek ellenére a terméskilátások továbbra is kedvezőek. Brazíliában a stabil kukoricaárak a vetésterület enyhe növekedését eredményezték az előzetes várakozásokhoz képest. Mindazonáltal a szójavetés idejének kitolódása késleltetheti a termelés jelentős részét kitevő safrinha kukorica vetését. Dél-Afrikában a rekordmagas kukoricaárak miatt szintén nőtt a vetésterület. Az időjárási körülmények javulásával a hozamkilátásokat továbbra is átlagosnak vagy átlag felettinek értékelik.

A 2024/25-ös gabonatermelés 2841 millió tonna, ami 0,6 %-kal alacsonyabb, mint egy évvel ezelőtt (1. ábra). Ez a kismértékű csökkenés elsősorban az Amerikai Egyesült Államok kukorica termésmennyiségének visszaesésével magyarázható. A késői nedvességstressz a korábbi várakozások alá szorította a termést, azonban a csökkenést részben ellensúlyozta Kína és az Európai Unió termelési becslésének növekedése. A globális árpa és búza előrejelzés is kismértékben mérséklődött főként Ausztrália és az Európai Unió kisebb termési mutatói miatt. A globális rizstermelés a vártnál magasabb termésátlagok miatt 539,4 millió tonnás csúcsértéket ért el 2024/25-ben, ami 0,6 millió tonnával több a decemberi várakozásokhoz képest.

1. ábra: A világ gabonatermelése, felhasználása és készletek 2015/16 és 2024/25 között

A FAO (Food and Agriculture Organization) legutóbbi, februári előrejelzése alapján a világ gabonafelhasználása 2024/25-ben 2869 millió tonna, ami 9,8 millió tonnás növekedést jelent a decemberi jelentéshez (1. ábra), és 0,9 %-os emelkedést a 2023/24-es értékhez képest. A búzafelhasználás 797,2 millió tonnával csekély mértékben nőtt a decemberi előrejelzéshez viszonyítva (2. ábra). Várhatóan a növekvő élelmiszer-fogyasztás ellensúlyozza a búza takarmánycélú felhasználásának csökkenését. A kukorica felhasználása az előrejelzések alapján 1535 millió tonnára emelkedett, ami 1 %-kal meghaladja a 2023/24-es értéket. A rizsfelhasználás 1,9 %-kal bővült, elérve az 537,2 millió tonnás csúcsot. Ez a decemberi várakozásokat mintegy 500 ezer tonnával meghaladja, ami az afrikai országok növekedő felhasználást tükrözi.

A világ gabonakészleteire vonatkozó előrejelzés a 2025-ös szezon végéig 7,8 millió tonnával csökkent, ami 2,2 %-os mérséklődést jelez a nyitó szinthez viszonyítva (1. ábra). A búzakészlet 308,4 millió tonnára csökkent, ami 2,9 %-kal a nyitó szint alatt van (2. ábra). Emellett az Amerikai Egyesült Államok kukoricakészletei jelentősen csökkentek főként az alacsonyabb termelés és a magasabb exportkilátások révén. Ennek ellenére a globális gabonakészletek felhasználáshoz viszonyított aránya 2024/25-ben várhatóan 29,8 %-os szinten marad, ami kismértékben változott a 2023/24-es 30,9 %-os szinthez viszonyítva. A rizskészlet a decemberi előrejelzéshez viszonyítva csökkent, azonban 204 millió tonnával történelmi csúcsot ért el.

2. Ábra: A világ búzatermelése, felhasználása, készletek 2015/16 és 2024/25 között

A gabona világkereskedelme 2024/25-ben 483,5 millió tonna, ami 5,6 %-os zsugorodást jelent a 2023/24-es szinthez képest. Ez magyarázható az árpa és a kukorica iránti gyengébb kereslettel, de Ausztrália és az Európai Unió árpaexportja, valamint Brazília, India és Oroszország kukoricaexportjának csökkenése is hozzájárult ehhez. A búzakereskedelmi előrejelzést 196,7 millió tonnára emelték a decemberi értékhez képest. A kínai búzaimport előrejelzése 2019/2020 óta a legalacsonyabb szintjére süllyedt, ami a vártnál lassabb ütemű importtal és a belföldi takarmánycélú búza keresletének csökkenésével magyarázható. Emellett csökkent az Európai Unió és Oroszország exportja a szűkülő ellátás miatt. A rizs becsült nemzetközi kereskedelme elérte az 59,1 millió tonnát, ami 3,5 millió tonnával több, mint decemberben. Az előrejelzések szerint továbbra is India a legnagyobb exporttőr, de várhatóan Brazília, Mianmar és Uruguay is fokozni fogja a szállítást az év folyamán.

 

Agrotrend.hu/ NAK 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szakmai partner
Nyakas Farm
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés