Piac

Emelkedő diótermés, ugrásszerűen növekvő árak

Habár 2020 óta folyamatosan nő a betakarított dió mennyisége Magyarországon, ezzel együtt az ára is jelentősen megemelkedett az utóbbi években. Míg 2020-ban 4330 forintba került egy kilogramm tisztított dió, 2023-ban már 5720 forintot kellett fizetni ugyanekkora mennyiségért itthon.

Habár az elmúlt 10 évben jelentősen – a korábbi 6000 hektárról 9200 hektárra – nőtt a hazai dióültetvények területe, a termésmennyiség azonban nem emelkedett. Sőt, a termésátlagok sok esetben a hektáronkénti 1-1,5 tonnát sem érik el, szemben a versenytársainkkal, ahol a 4-5 tonnás hektáronkénti átlag sem szokatlan. 2017-ben 7895 tonna volt a betakarított mennyiség itthon, 2018-ra azonban jelentős csökkenés történt, akkor már csak 5773 tonnát szedtek le. Ezt követően 2019-ben volt még egy nagyobb emelkedés, azóta azonban, nem tud visszaugrani magasabb szintre a termésmennyiség. A szakember szerint ennek az az oka, hogy még mindig nagyon sok az elhanyagolt, a termesztéstechnológiát tekintve alacsony színvonalú dióültetvény, a jól művelt, prosperáló ültetvények nagysága 3000 hektár alatt van az országban. Ez utóbbiakban azonban – ahol intenzív körülmények között folyik a diótermesztés – a 3 tonnás átlag is elérhető.

Forrás: otpagrar.hu

Egekben a magyar dió ára

2000 óta elképesztően megnőtt a magyar dió ára, mostanra több mint az ötszörösébe kerül egy kiló, mint akkor. 2010-ben 2010 forintot kellett fizetni egy kilogramm tisztított dióért Magyarországon, 2021-ben azonban ez az ár felugrott 2560 forintra. 10 év alatt, 2020-ra 4330 forintra emelkedett a dió ára itthon, ami közel 2000 forintos árnövekedést jelent egy évtized alatt. Az egyik legszembeötlőbb az utóbbi pár év árváltozása: a 2021-es kilónkénti 4630 forintos ár 2022-re 5300 (!) forintra ugrott, 2023-ra pedig az 5720 forintos szintet is elérte a dió ára itthon.

Forrás: otpagrar.hu

Megtorpant az export is

A magyar dió piaca 2006 és 2019 között meredeken felfelé ívelő pályán volt, ám ezt követően megtorpant a kereslet, olyannyira, hogy hazánk az éves 6450 tonna terméssel a diótermelő országok rangsorában csak a harmincadik helyet foglalja el. A hazai dió kivitele héjas dió és dióbél formájában is folyamatos csökkenést mutat. A héjas dió piaca az elmúlt időszakban átalakult, az apróbb és olcsóbb diót keresik a fogyasztók, ami a multik terjeszkedésének tudható be. A nagyméretű diókat – 34 mm felett – ugyanis nem tudják kis kiszerelésbe csomagolni az áruházak. A magyar fajták azonban jellemzően nagyobb méretűek, nem ritka a 36-40 mm-es méret sem, amit az áruházláncok elsősorban lédig formában tudnak beemelni a kínálatba, a nagybani piacokon pedig 5-10 kg-s kiszerelésben értékesíthető.

agrotrend.hu / OTP Agrár

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szakmai partner
Nyakas Farm
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés