Élelmiszergazdaság

Piac

Súrlódásmentes kereskedelmi megegyezésre törekszik az UK

Ingyenes kereskedelmet és közös szabályrendszert szeretne a szigetország.

Az Egyesült Királyság (UK) kormánya ismertette javaslatait az Európai Unióval a mezõgazdasági és élelmiszerek kereskedelmét illetõen, miután jövõ év márciusától kilép az unióból – írja a Farmers Weekly.


Theresa May és az EU tárgyalása hétfõn folytatódik – fotó: Skynews

Az angol miniszterelnök, Theresa May egy gazdasági együttmûködési javaslatcsomagot indítványozott, White Paper néven, amelyben az áll, hogy a UK kilépését követõen legyen ingyenes kereskedelmi megállapodás és közös szabályrendszere a mezõgazdasági árucikkeknek.

A javaslat szerint nem lennének vámok az árucikkeken, amelyek a UK és az unió között mozognak, így a szigorú határellenõrzés elkerülhetõ, illetve az agrár élelmiszerek vámja is, amelyek Észak Írország és Írország között mozognak.

A terv értelmében az Egyesült Királyság kikerülne az egységes piacból és a vámunióból, amelynek következményéül inkább kialakítana egy megkönnyített vámeljárást, amelynek köszönhetõen nem lenne igény a szigorú vám- és határellenõrzésekre.

Ezáltal az Egyesült Királyság kontrolálhatná saját vámjait a világkereskedelemben.

Country, Land and Business Association (CLA) üdvözölte May javaslatát és hozzátette, hogy a szabad, "súrlódásmentes" kereskedelem megteremtésére kell törekedni.

– A referendum óta a CLA egy surlódásmentes és az árucikkek Európai Unió határain belüli szabad mozgásának híve. Örömmel tölt el minket, hogy a kormány elismerte a mezõgazdasági termékek fontosságát – nyilatkozta A CLA egyik vezetõje Christopher Price.

Egy másik szervezet, az Organic Farm Lobby Group the Soil Association (SA) egy potenciális lépésnek hívta, amely a megfelelõ irányba viszi az országot.

– Az elmúlt évek során az EU országai sokkal inkább támogatóbbak a biogazdálkodás terén, mint a UK.

– olvasható a szervezet közleményében.

Fontos viszont megjegyezni, hogy ez még nem kõbe vésett rendelet, hanem az Egyesült Királyság álláspontja, amelyet képviselni fognak a következõ EU-s tárgyalásokon.

A White Paper-ben az is olvasható, hogy az EU-s állampolgárok szabad mozgása annyiba marad, amint elhagyja az EU-t az ország.

Az EU vezetõ tárgyalója, Michel Barnier közösségi oldalán adott hangott véleményének, miszerint az EU parlamentje meg fogja vizsgálni a White Paper tartalmát, azután pedig a tagországok vezetõinek irányelve szerint fog eljárni.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés