Élelmiszergazdaság

Piac

Nem kérünk a kínai mézből! – Brüsszelig mennek a méhészek

A magyar méhészek úgynevezett antidömping-eljárást indítanak Brüsszelben a kínai hamisított méz ellen. Azt akarják megakadályozni, hogy a vásárlók megtévesztésére alkalmas, rossz minőségű utánzatok bejussanak az Európai Unióba, mert tönkreteszik velük a méhészeket.

Nemcsak a hazai, hanem az európai méhésztársadalom egészére nézve is kedvezőtlen jelenség a mézhamisítás.

– A magyar méhészeket felháborítja az óriási méreteket öltő mézhamisítás – jelentette ki Somogyi Gyula, a Nagykanizsa és Környéke Méhész Egyesület elnöke. – Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület és tagszervezetei, így a nagykanizsai is minden követ megmozgatnak ennek visszaszorítására, de sajnos a döntéshozók, az Európa Parlamentben ülő képviselőink nélkül igen nehéz dolgunk van. Számunkra ugyanis olybá tűnik, mintha ők nem a mi érdekeinket képviselnék, hanem más üzleti körökét. A magyar mézet a kínaiak hamisítják, rizsszirupot készítenek gyantaszűréses technológiával, s ahhoz keverik kiváló minőségű mézeinket, de csak annyit, amennyi éppen szükséges ahhoz, hogy a kapott kotyvalék valamennyire hasonlítson az igazi mézre.

Fotó:123RF

Somogyi Gyula úgy véli, a hamisítás kideríthető lenne, ha Brüsszel is akarná, de eddig még nem akarta. – Ezért most mi, magyar méhészek az úgynevezett antidömping-eljárás indítását kezdeményezzük Brüsszelben, ehhez 10 ezer aláírás kell országosan, és szeretnénk bevonni az akcióba a többi európai méhészszervezetet is. A célunk, hogy ne engedjék be az Európai Unióba a Kínából érkező, hamisított termékeket, mert tönkreteszik velük az európai méhészeket.

Fotó:Pixabay

A Nagykanizsa és Környéke Méhész Egyesület a maga 238 tagjával Zala megye legnagyobb egyesülete, a méhészek 20268 méhcsaládot gondoznak – mondta Somogyi Gyula, aki több száz családdal rendelkezik. – Sajnos az elmúlt 3 év kifejezetten rosszul sikerült, és 2016 is gyenge esztendőként vonul be a méhészet történetébe. Amikor a repce virágzott, esős időjárás lehetetlenítette el a gyűjtést. Hideg volt, a méhek alig hordtak, a családok pedig nem bírtak az elvárt szintre erősödni, felfejlődni. Áprilisban aztán kaptunk még egy hatalmas övön aluli ütést, amikor a magasabb helyek kivételével mindenütt elfagyott az akácvirág. Még az öreg méhészek sem emlékeznek olyan időszakra, amelyben zsinórban egymásután ennyi rossz évünk lett volna. Azok közül már sokan abbahagyták a méhészkedést, akik csak a fiatal gazda pályázat 12-13 millió forintos támogatásáért kezdtek bele ebbe a hivatásba komoly, megalapozott szaktudás nélkül, s rögtön nagy állománnyal. Az atkák elszaporodása miatt is nagy problémák vannak a méhészetekben, s miután meggyengül a család, jön a nozéma vírus, ami gyakran megadja a kegyelemdöfést. Azt gondolom azonban, hogy az igazi méhész nem adja fel, csinálja tovább a nehézségek ellenére is – tette hozzá az egyesület elnöke.

agrotrend.hu / zaol.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés