Élelmiszergazdaság

Piac

Lassú áremelkedésre számítanak a tejtermelők

Januárban 110,72 forint volt a nyers tej kilogrammonkénti átvételi ára, ami 2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit – közölte az Agrárközgazdasági Intézet.

Az elmúlt három hónapban 110 forint környékén horgonyzott le az ár, amely tavaly átlagosan 105, 2019-ben pedig 100 forint volt, azaz lassú emelkedés figyelhető meg – mondta Harcz Zoltán, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója, írja a Világgazdaság. Ám a terméktanács felmérése szerint 2020-ban 17-18 százalékkal nőttek az ágazati szereplők költségei is.

A termelők számára – különösen a takarmány és a forint gyengülése miatt – az import drágult meg, de különbség, hogy a takarmányt az adott gazdálkodó maga termeli-e meg, vagy vásárolja.

A tejfelvásárlás többnyire hosszútávú szerződéseken alapul, képletekkel meghatározott árakkal, amelyekre a forintárfolyam változása, az uniós vagy a környező országok átlagárai és az exportárak is hatnak. Harcz Zoltán szerint így „hozzákötöttük” magunkat az uniós, illetve a szomszédos országok áraihoz, de a tej ára szempontjából az uniós tagállamok között hátulról a harmadikok vagyunk. Ráadásul nagyon igaz, hogy a tej árának várható lassú növekedése nem fedezi a termelők költségeinek emelkedését.

Az ügyvezető igazgató elmondta, hogy a költségek tavalyi emelkedéséhez a Covid–19-járvány is hozzájárult. A tejtermelésben és a -feldolgozásban ugyanis alapesetben is sok higiéniai eszközt használnak, ezek ára pedig megsokszorozódott, amikor egy éve berobbant a járvány. Olyan extrém eset is előfordult, hogy a vevők licitálni kényszerültek. Bár mostanra normalizálódott a maszkok és a fertőtlenítők ára, a tejágazatban még mindig sokkal többet használnak e termékekből, mint a járvány előtti időszakban.

Fotó: MTI

Európában jelenleg egyetlen mutató sem utal a tejpiac gyengülésére, az export a Covid–19 ellenére dübörög, a tejtermelés csaknem 2 százalékkal bővült, a többletet gond nélkül felszívta a piac. Magyarországon 5-6 százalékkal több tejet vásároltak fel, mint korábban, csupán a HoReCa-szektornak szállító feldolgozók problémája igényelt beavatkozást. Nagyon jól fogyott az UHT-tej is, ebből az idén 11 százalékkal, trappista sajtból pedig 33 százalékkal adtak el többet a feldolgozók, akik bővítették kapacitásaikat. Az Alföldi Tej Kft. debreceni üzeme tavaly már a teljes évben termelt.

A költségek jelentős emelkedése nehéz helyzetbe hozza a tejtermelőket, de a terméktanács nem tud olyan termelőről, aki rövidtávon bedobná a törülközőt.

Az viszont nagy dilemma a cégvezetőknek, hogy a növénytermesztésben megtermelt hasznot valóban az állattenyésztés veszteségeinek fedezésére kell-e fordítaniuk. E kételyeket a 30 százalékkal drágább takarmány, az euróárfolyam miatt 10 százalékkal többe kerülő gyógyszerek és vitaminok a tejágazatban is felerősítették. A hazai tejtermelés szerkezete eközben változik: folyamatosan csökken a kis tejtermelők száma, zajlik a generációváltás, a nagyok pedig egyre nagyobbak.

Európához hasonlóan Magyarországon is koncentrálódik a tejágazat – mutatott rá Harcz Zoltán. A támogatások ugyanakkor segítenek, és a tejtermelő tehenészetek helyzete annyiban is más, mint a sertés- vagy a baromfitartóké, hogy náluk nem okoz kárt az afrikai sertéspestis és a madárinfluenza.

Azonban várható, hogy a következő időszakban az állatfeldolgozók is érzékelni fogják az alapanyagárak emelkedését, miközben az egyéb költségeik is növekednek. Mivel e növekedést a feldolgozók sem tudják majd lenyelni, kénytelenek lesznek az átadási áraik emelésével próbálkozni. Ha sikerül, a fogyasztók is szembesülnek a magasabb árakkal.

agrotrend.hu / Világgazdaság

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nyakas Farm
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés